Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 15:17
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) szansą pracy dla młodych

W okresie kryzysu gospodarczego i społecznego, którego doświadczamy, a spowodowanego pandemią koronawirusa, utrzymanie lub zdobycie pracy mającej zapewnić byt stało się zadaniem wyjątkowo trudnym.
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój  (PO WER) szansą pracy dla młodych

Szczególnie trudne jest to zadanie dla młodych, dla których ważny jest także aspekt samorealizacji zawodowej, poszerzenia kwalifikacji, wiedzy i rozwoju osobistego. Wzrasta tu rola instytucji takich jak Wojewódzki Urząd Pracy oraz jego beneficjentów Miejskiego/Powiatowych Urzędów Pracy, dysponujących narzędziami i środkami mającymi chronić i aktywizować rynek pracy. Możliwość taką zapewniają środki w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, stwarzające szanse młodym na zdobycie nowych kwalifikacji, umiejętności i wiedzy tak istotnych na rynku pracy. W 2020 r. oraz w I kwartale 2021 r., pomimo kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią, w ramach V i VI edycji projektów pozakonkursowych, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) przez Miejski/Powiatowe Urzędy Pracy wsparciem zostało objętych ogółem 10 020 osób bezrobotnych poniżej 30 roku życia z terenu województwa lubelskiego, w tym w szczególności 118 osób z niepełnosprawnościami oraz 3 765 osób długotrwale bezrobotnych.

Wsparcie w ramach projektów realizowano m.in. w postaci: szkoleń, staży, bonów szkoleniowych, bonów na zasiedlenie, dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

W wyniku prowadzonych działań 1 634 osoby uzyskały kompetencje/kwalifikacje, natomiast 3 663 osoby podjęły zatrudnienie z czego 499 osób rozpoczęło własną działalność gospodarczą.

Rzeczywistość rynku pracy w obliczu pandemii zobligowała Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie do podjęcia intensywnych, dodatkowych działań w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, mających na celu zarówno podtrzymanie, jak i wsparcie aktywności gospodarczej przedsiębiorstw. Dlatego też w ramach projektów pozakonkursowych realizowanych przez Miejski/Powiatowe Urzędy Pracy dystrybuowane są środki na finansowanie działań łagodzących negatywne skutki COVID-19. Do dnia 27 kwietnia 2021 r. środki te otrzymało 65 organizacji pozarządowych, 1 482 samozatrudnionych oraz 8 733 przedsiębiorców, dzięki czemu ochroniono 10 280 miejsc pracy.

Badania rynku pracy wskazują, że nadal jedną z liczniejszych grup bezrobotnych stanowią młodzi do 30 roku życia. Wśród nich są osoby bierne zawodowo, które nie uczą się, nie pracują, a jednocześnie nie rejestrują się w powiatowych urzędach pracy. Środki PO WER skierowane zostały, aby zarówno chronić, jak i aktywizować rynek pracy ofertami skierowanymi do osób bezrobotnych, stwarzając dla nich w kryzysowym okresie możliwości dokształcania się, doszkalania, zdobywania nowych kompetencji, aby tym samym zwiększyć ich szanse na pozyskanie satysfakcjonującej pracy.

 

PUNKT INFORMACYJNY

Wydział Realizacji PO WER Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie

ul. Lubartowska 74 A, piętro 1, pok. 100, Lublin, tel. 81 463 53 49, kom. 605 903 493

e-mail: [email protected] https://power-wuplublin.praca.gov.pl/

 

Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama