Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 09:57
Reklama
Reklama

Czy szef ma prawo odmówić urlopu, gdy odmrażana jest gospodarka?

Sytuacja robi się naprawdę gorąca w wielu branżach. Odmrażanie gospodarki i luzowanie obostrzeń pozwala przedsiębiorcom na powolny powrót do normalności. Nic więc dziwnego, że próbują odrobić wielomiesięczne straty. Do tego potrzebują jednak pracowników. Ci zaś planują już swoje urlopy. Czy szef może im tego odmówić?
Czy szef ma prawo odmówić urlopu, gdy odmrażana jest gospodarka?

Autor: fot. News4Media

W wielu firmach już na początku roku ustala się tzw. plan urlopowy. To wtedy pracownicy muszą zadeklarować, kiedy i w jakim wymiarze będą chcieli skorzystać z prawa do wypoczynku. Jednak sytuacja w kraju, ze względu na pandemię koronawirusa oraz obostrzenia, zmieniła się od tamtego czasu diametralnie. Większość branż została otwarta i może wrócić na właściwe tory swojej działalności. Z tego powodu wcześniejsze plany urlopowe w części przedsiębiorstw mogą nie odpowiadać już obecnym potrzebom pracodawców.

Czy w związku z tym szef może odmówić nam urlopu? Okazuje się, że tak. Przepisy mówią o tym, że w wyjątkowych sytuacjach może nastąpić odmowa udzielenia urlopu w terminie podanym we wniosku pracownika. Jest to możliwe, jeżeli jego nieobecność skutkowałaby poważnymi problemami w utrzymaniu normalnego, płynnego toku pracy. W tym przypadku pracodawca powinien zaproponować możliwość skorzystania z dni wolnych w innym, dogodnym dla pracownika terminie.

Należy również pamiętać, że w wyjątkowych sytuacjach osoba zatrudniająca może odwołać pracownika z urlopu, już w jego trakcie, w sytuacji wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności, które wymuszają jego obecność w miejscu pracy. Jeżeli naraża to zatrudnionego na dodatkowe koszty, np. bilet powrotny, szef musi je pokryć. Dotyczy to również, ewentualnych kosztów związanych ze zmianą urlopu. Podstawowym prawem przysługującym pracownikowi, kiedy nastąpi odwołanie go z urlopu lub przesunięcie terminu wypoczynku, jest otrzymanie zwrotu kosztów związanych bezpośrednio z tą sytuacją. Przykładem mogą tu być opłaty za rezerwację wakacji, niewykorzystane biletów lotniczych czy inne wydatki.

Pracodawca nie ma prawa samodzielnie wyznaczyć pracownikowi terminu na urlop. Zatrudniony musi się na wyznaczoną datę zgodzić, chyba że w grę wchodzi zaległy urlop. Wtedy zatrudniający może nakazać pracownikowi wykorzystanie go we wskazanym przez siebie terminie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama