Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 5 maja 2025 23:50
Reklama Advertisement
Reklama

Czy sztuczne słodziki mogą potęgować głód?

Wiele mówi się na temat wrogiego działania cukru na ludzki organizm. Oprócz aspektu zdrowotnego, jest to równie istotna kwestia z punktu widzenia osób, które usiłują zgubić zbędne kilogramy. Od lat popularne są słodziki, które mają być niskokaloryczne i bezpieczne, np. dla cukrzyków. Czym są te substancje i jak wpływają na ludzkie zdrowie?
Czy sztuczne słodziki mogą potęgować głód?

Autor: iStock

Trenerka dietetyczna obala popularne teorie

Od lat substancje słodzące są powszechnie używane zarówno w domach, jak i w przemyśle spożywczym. Niewiele jest jednak badań, które mogłyby jednoznacznie wskazywać, jaki wpływ mają tak naprawdę zamienniki cukru na nasz organizm.

Astrid, która jest trenerką żywieniową i opowiada o jedzeniu na Instagramie pod nickiem antidiet_dietitian, postanowiła głębiej przyjrzeć się temu wątkowi. Na swoim profilu zamieściła wpis, w którym wymienia cztery najczęściej stosowane słodziki: sacharynę, sukralozę, aspartam i stewię.

Ekspertka zaznaczyła, że według niej problemem jest rozpowszechnianie informacji o ich szkodliwym działaniu, choć nie ma na to jasnych, naukowych dowodów. Według Astrid zaobserwowano negatywne skutki tych substytutów, tj. przyrost masy ciała, wahania insuliny i działanie rakotwórcze. Zwróciła jednak uwagę na to, że badania przeprowadzane były na szczurach i w ekstremalnie dużych dawkach. To według niej nie ma żadnego przełożenia na realną korelację zamienników cukru z organizmem ludzkim.

Trenerka żywieniowa zauważa, że bardzo wysokie dawki są toksyczne, ale to dotyczy każdego produktu, nawet wody. Astrid napisała na swoim Instagramie, że jej celem nie jest promowanie słodzików, ale chciałaby, aby zaprzestano rozpowszechniania mitów na ich temat. Uważa, że korzystanie z tych substancji jest przydatne, zwłaszcza dla osób, które walczą z nadwagą.

Słodziki potęgują głód?

Astrid w swoim poście wspomina o ważnej kwestii. Niektórzy twierdzą, że używanie sztucznych słodzików może potęgować uczucie głodu. Tę teorię zdaje się potwierdzać Dorota Wydro, która w swojej publikacji „Ile cukru jest w cukrze?” przytacza badania amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Purdue. Z opisywanych obserwacji wynika, że szczury karmione sztucznymi słodzikami, padły ich ofiarą.

"Zwierzęta karmione sztucznym dodatkiem słodzącym, spożywały w ciągu całego dnia więcej kalorii niż grupa kontrolna, szybciej przybierały na wadze oraz miały wyraźnie większe problemy z jej zrzuceniem. Przyczyną zgubnego działania słodzików jest najprawdopodobniej ich zdolność do zaburzania równowagi pomiędzy uczuciem głodu i sytości oraz, co za tym idzie, samokontroli nad ilością spożywanego pokarmu.” – czytamy w publikacji Doroty Wydro z Wyższej Szkoły Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.

Rozwiązaniem mogą być słodkie rośliny

W swojej analizie Dorota Wydro wskazuje, że „złotym środkiem” pomiędzy cukrem a słodzikami mogą być rośliny o właściwościach słodzących. Wśród nich wymienia stewię, lukrecję, karob i syrop z agawy. Wszystkie te naturalne substancje są dostępne np. w marketach i sklepach ze zdrową żywnością, w postaci gotowej do użycia. Każda z nich według autorki posiada właściwości, które korzystnie wpływają na zdrowie.

Miód nie jest polecanym zamiennikiem

Choć może to być sporym zaskoczeniem, Dorota Wydro zwraca uwagę na to, że miód, który jest w każdej kuchni, wcale nie jest zdrowszy od cukru.

„Miód jest w dużej mierze bogatą mieszaniną cukrów tj. fruktozy i glukozy, które oddziałują na zęby tylko w nieznacznie mniejszym stopniu niż zwykły cukier (sacharoza). W miodzie nie ma niczego szczególnie zdrowego. Ilości mikroelementów które zawiera, są zbyt małe, aby stanowić znaczący wkład do naszej diety.” – wyjaśnia.

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
ReklamaBaner w Dodatku 690x690 firmy Gadu Gadu
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BrianTreść komentarza: A jakiś dworzec kolejowy będzie czy zostanie taki syf,nawet bez zadaszenia. Może powinna być nazwa Hrubieszów Koniec Świata :)))))Data dodania komentarza: 5.05.2025, 20:03Źródło komentarza: Hrubieszów: Powstanie ogromny skup rolny w miejscu dworca PKP. Wiemy kiedyAutor komentarza: ZibiTreść komentarza: Poczytajcie sobie co się w tym Hrubieszowie wyprawia https://konkretnie.com.pl/skazana-na-dyrektora-tajemnice-kadrowe-burmistrz-hrubieszowa/Data dodania komentarza: 5.05.2025, 18:03Źródło komentarza: Hrubieszów: Nowoczesne przedszkole w budowieAutor komentarza: ZamościankaTreść komentarza: A może jeszcze na rowerzystów, którzy jeżdżą po chodnikach i nie zwracają uwagi na pieszych. Dziś zostałam potrącona przez rowerzystę na chodniku właśnie. Nic się nie stało. Ale czy musi się stać aby ten problem został zauważony?Data dodania komentarza: 5.05.2025, 18:02Źródło komentarza: Zamość: Hulajnogi to nie święte krowy! Radni chcą z nimi zrobić porządekAutor komentarza: asdaTreść komentarza: Tęcza ma ładne kolory. Lepsze niż brunatny.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 16:19Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski Zamość ma w sercu. "Możecie być kołem zamachowym polskiej gospodarki"Autor komentarza: sdasdadTreść komentarza: 260 sztuk amunicji, to pewnie "były myśliwy", a obecnie zwykły kłusownik.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 16:16Źródło komentarza: Gm. Skierbieszów: 75-latek wjechał w dom sąsiada. Gdy na miejsce przyjechała policja, wydało się co kryje w domuAutor komentarza: xerrorTreść komentarza: Na jakiej ulicy?Data dodania komentarza: 5.05.2025, 15:03Źródło komentarza: Zamość: 24-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa aresztowany. Zaatakował mężczyznę, który chciał obronić kobietę
ReklamaAdvertisement
Reklama