Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 11:59
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zdjęcie to osobna historia

"Trzy dekady z aparatem – Zamojszczyzna, lata 90.". To tytuł wystawy, jaką można obejrzeć w Muzeum Starej Fotografii. Zamojszczyznę, jakiej już nie ma, utrwalił na fotografiach Adam Gąsianowski, wieloletni fotoreporter "Kroniki Zamojskiej" i "Kroniki Tygodnia", który obchodzi 30-lecie pracy twórczej.
Zdjęcie to osobna historia
"Gazeciarnia Zamojska" to wspomnieniowa jednodniówka z życia redakcji Kroniki Tygodnia i Tygodnika Zamojskiego.

25 czerwca w galerii "Muzeum Starej Fotografii" na podcieniach przy Rynku Wielkim w Zamościu odbył się wernisaż wystawy  "Trzy dekady z aparatem – Zamojszczyzna, lata 90.". Fotografie, głównie z początku lat 90. zeszłego stulecia, wykonał Adam Gąsianowski, który wówczas był fotoreporterem "Kroniki Zamojskiej". 

 – W 1991 r. pewnego jesiennego dnia przed mój zakład fotograficzny w Zwierzyńcu przyjechało samochodem dwóch panów. Jeden z nich zapytał, czy nie zrobiłbym zdjęcia zespołowi piłki ręcznej ze Zwierzyńca. W Zamościu okazało się, że zamówił je redaktor naczelny "Kroniki Zamojskiej" śp. Zdzisław Kazimierczuk. I tak zaczęła się moja współpraca z redakcją. Większość zamojskich dziennikarzy wiele zawdzięcza tzw. szkole Zdzisława Kazimierczuka. On wysyłał piszących w teren, nie było wysiadywania za redakcyjnym biurkiem – wspomina Adam Gąsianowski.

Gąsianowski przytacza słowa Roberta Horbaczewskiego, byłego naczelnego redaktora "Kroniki Tygodnia", który w jednym z ich wspólnych albumów napisał: "Każda fotografia to jest jakaś opowieść, to jest jakaś historia".

 – W latach 90. było bardzo krucho z materiałami fotograficznymi. Szczególnie trudno było kupić film do aparatu. Aby zaoszczędzić klatki przy wywoływaniu kliszy, cięło się film na 3 części. Pamiętam taką sytuację na uroczystości otwarcia wodociągu w jakiejś miejscowości na Zamojszczyźnie. Trzeba było trzy razy przerywać ceremonię i koncert orkiestry dętej, abym mógł wymienić w aparacie wcześniej przycięty film i nadal robić zdjęcia. Z każdą z prezentowanych na tej wystawie fotografii wiąże się jakaś szczególna historia – wspomina Gąsianowski.

Wernisażowi towarzyszyło spotkanie wspomnieniowe dziennikarzy "Kroniki Tygodnia" i "Tygodnika Zamojskiego". Z tej okazji wydano jednodniówkę "Gazeciarnia Zamojska" bogato ilustrowaną fotografiami z życia obydwu tych redakcji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama