Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 kwietnia 2025 08:22
Reklama
Reklama

Gdzie sprawdzić zasady i przepisy w obcym kraju przed wyjazdem za granicę?

Reklama
„Co kraj, to obyczaj” głosi polskie przysłowie. Szczególnie warto o tym pamiętać, kiedy wybieramy się na wakacyjne wojaże po obcych państwach. Zanim spakujemy walizki i wsiądziemy do samolotu, dobrze jest zagłębić się w podstawowe przepisy i zasady, które panują w miejscu, gdzie będziemy wypoczywać. Gdzie szukać pewnych informacji i co powinniśmy wiedzieć?
Gdzie sprawdzić zasady i przepisy w obcym kraju przed wyjazdem za granicę?

Autor: iStock

Informacje w pigułce

Najpewniejszą stroną internetową, która oferuje pełną aktualizację najważniejszych informacji związanych z pobytem poza granicami Polski, jest oficjalny Serwis Rzeczypospolitej Polskiej. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja widnieje zakładka „Informacje dla podróżujących”, która jest kopalnią wiedzy na temat obowiązujących przepisów.

Co możemy sprawdzić?

Po otwarciu witryny pojawi się spis krajów, uporządkowany w kolejności alfabetycznej. Po kliknięciu na interesujące nas państwo przeczytamy najważniejsze informacje dotyczące:

- aktualnych zasad związanych z sytuacją pandemiczną,
- sytuacji politycznej i ewentualnego zagrożenia związanego np. z manifestacjami,
- dokumentów wymaganych podczas wjazdu na terytorium danego kraju,
- ubezpieczenia komunikacyjnego wymaganego podczas podróżowania własnym autem,
- funkcjonowania służby zdrowia (jakość świadczonej opieki medycznej; koszty z nią związane itp.),
- informacji dla kierowców (wymagania dot. używania świateł; szczególne zagrożenia; kontrole służb),
- restrykcje celne,
- najważniejsze przepisy prawne (np. dot. przewozu narkotyków; dóbr narodowych; nieuznawania odmienności [w tym homoseksualizmu] itp.),
- panujących obyczajów (np. zasady panujące w krajach muzułmańskich; spożywanie alkoholu w miejscach publicznych itp.),
- inne, przydatne informacje (np. o zakazie robienia zdjęć służbom mundurowym; standardowym napięciu elektrycznym; godzinach otwarcia instytucji itp.).

Pozostań w kontakcie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca do zarejestrowania się w systemie „Odyseusz”, którego zadaniem jest ułatwienie kontaktu pomiędzy podróżującymi, a właściwymi placówkami dyplomatyczno - konsularnymi, jeśli będzie potrzebna pomoc tych instytucji. Dodatkowo system wysyła ostrzeżenia i ważne komunikaty dotyczące podróży oraz kraju, w którym będziemy przebywać.

 Z systemu można skorzystać na dwa sposoby:

- zgłaszając podróż pod adresem https://odyseusz.msz.gov.pl/Home/RegisterTravel (informacje przechowywane będą jedynie przez 14 dni od zakończenia podróży),
- zakładając konto na stronie https://odyseusz.msz.gov.pl/Home/Registration.

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
Reklama
ReklamaWiesław Różyński baner w Dodatku Święta
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KresTreść komentarza: Do Rady Miasta.Moze kino Stylowy nazwac jego imieniem .zacny .skromny .pomocny . Korzenie od Wolynia po Szczebrzeszyn .Krasnik .Zamosc.pomyslcie o tym .Data dodania komentarza: 17.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Zamość: Nie żyje Andrzej Bubeła, wieloletni dyrektor Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”Autor komentarza: sdaTreść komentarza: Nie wiem co "zdrowego" jest w jedzeniu kiełbasy - nawet domowej receptury. Zdrowe może być mięso, i to w nieprzesadnej ilości, no i nie ze świni. Jagnięcina, gęsina, dziczyzna, chuda wołowina.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 21:33Źródło komentarza: Przygotowania do Wielkanocy. Poseł Zieliński wędzi kiełbasę, wójt Pawluk czeka na lany poniedziałekAutor komentarza: PolakTreść komentarza: i jesteś bolszewikiemData dodania komentarza: 17.04.2025, 15:12Źródło komentarza: Koniec z bazarkami w Poczcie Polskiej. Stoiska mają zniknąćAutor komentarza: BasiaTreść komentarza: no to mają z głowy najbliższe wybory SKANDALData dodania komentarza: 17.04.2025, 14:16Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźcówAutor komentarza: GomułaTreść komentarza: To ty jesteś Komunistą !!! ja się urodziłem w 2001 roku.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 13:51Źródło komentarza: Koniec z bazarkami w Poczcie Polskiej. Stoiska mają zniknąćAutor komentarza: TrwTreść komentarza: Średniowiecze.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 09:48Źródło komentarza: Jak zrezygnować z edukacji zdrowotnej dziecka? Trzeba się wyrobić w terminie
Reklama