Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:45
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Gm. Rachanie: W cieniu Maksymiliana w Pawłówce

W Pawłówce znajduje się cmentarz z czasów I Wojny Światowej. Pochowano tam ponad 2 tys. żołnierzy w tym Austriaków, Węgrów, Niemców, Rosjan, Ukraińców i Polaków. Po środku cmentarza rośnie okazały dąb szypułkowy. Nadano mu imię Maksymilian.
Gm. Rachanie: W cieniu Maksymiliana w Pawłówce
Akt nadania imienia włożył do dziupli wójt Roman Miedziak. Obok stoi Katarzyna Ważna.

Maksymilian mierzy w obwodzie ponad 530 cm. Na tej podstawie wyliczono, że ma około 450 lat. Tym samym jest jednym z najstarszych drzew w powiecie tomaszowskim. 1 sierpnia nadano mu imię Maksymilian.

„Działo się to 1 sierpnia 2021 w 80 rocznicę męczeńskiej śmierci Maksymiliana Marii Kolbego – świętego Kościoła Katolickiego. Wójt gminy Rachanie Roman Miedziak oraz społeczność wsi Pawłówka wiadomym czyni, że na pisemny wniosek Pani Katarzyny Ważnej, inicjatora ustanowienia pomnika przyrody i przyporządkowania mu imienia Maksymiliana Kolbe, patrona Pawłówki

- Przy pełnej akceptacji Regionalnej dyrekcji Ochrony Środowiska w Zamościu

- Uchwałą nr XXVI/179/2021 Rady Gminy Rachanie z dnia 30.06.2021 r. ustanowiono dąb rosnący w Pawłówce na terenie cmentarza żołnierskiego z I wojny światowej, położonego przy drodze powiatowej Podhorce-Józefówka

- pomnikiem przyrody, i z tytułu prawa przysługującego wnioskodawcy nadano mu imię

- „Dąb Pamięci Maksymilian” - czytamy w Akcie Nadania Imienia, który sporządzony został w dwu egzemplarzach. Jeden pozostanie w urzędzie gminy, drugi...trafił do dziupli.

Akt podpisali m.in.:  Roman Miedziak, wójt Rachań, Jarosław Korzeń, wicestarosta tomaszowski, Stanisław Stanibuła, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski , Bożena Juranek, sołtys wsi Pawłówka , Małgorzata Świderek- Żdan, radna gminy Rachanie z Pawłówki, Dorota Ciołko oraz ks. Krzysztof Kłos proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Rachaniach, który poświęcił Maksymiliana.

- To historyczne i patriotyczne miejsce. Uroczystość była piękna.  Rozbrzmiewał mazurek Chopina w wykonaniu Ewy Mazur. Wiersz "Dąb" Wł. Tarnowskiego z 1863 roku recytowała Amelia Knap - opowiada Katarzyna Ważna, która uczy języka niemieckiego w tomaszowskim "Bartoszu", a z Pawłówką jest związana sercem i duszą od 11 lat. 

Pani Katarzyna podkreśla, że Pawłówka to miejsce wyjątkowe. Warto je zobaczyć i poznać jego historię. Stronę na Facebooku poświęconą tej wsi nazwała Katis Blick Pawłówka - diament nieoszlifowany. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama