Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 06:41
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Powrót muzyki chopinowskiej w Telatynie (ZDJĘCIA)

Muzyka Fryderyka Chopina ponownie zabrzmiała w gminie Telatyn, a to za sprawą pięknego koncertu ,,Powrót muzyko chopinowskiej”, który w piątek, 8 października odbył się w Domu Strażaka w Telatynie.

Autor: Fot. Organizatorzy

W wydarzeniu tym oprócz mieszkańców gminy Telatyn uczestniczyli: wójt  Dariusz Kozłowski, sekretarz gminy Mieczysław Szaruga, dyrektor biblioteki Alicja Górnik oraz zaproszeni goście: radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Robert Bondyra, starosta tomaszowski Henryk Karwan, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Stanisława Koper, dyrektor Szkoły Podstawowej w Telatynie Barbara Wójcik wraz z gronem pedagogicznym.

Ze specjalnie przygotowanym koncertem na scenie, w klimatycznym nastroju wystąpił Zespół kameralny Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Muzycy wystąpili w składzie: Barbara Rabiega (wokal), Dariusz Sobczak (wokal), Piotr Stopa (instrumenty klawiszowe, fortepian), Krzysztof Stopa (skrzypce) i  Michał Stopa (wiolonczela).

Koncert został zorganizowany w związku z przywołaniem jednego z wielkich rodów, a konkretnie Tytusa Woyciechowskiego – właściciela dóbr poturzyńskich, właściciela pierwszej na Lubelszczyźnie cukrowni. Z jego inicjatywy powstało osiedle dla pracowników, magazyn, kuźnia, stajnia, młyn, a także najprawdopodobniej pierwsza na Lubelszczyźnie droga żelazna – kolej konna łącząca Poturzyn z Kryłowem.

Dzięki zdolnościom administracyjnym Woyciechowski dwukrotnie pomnożył odziedziczony majątek. Warto zaznaczyć, że Tytus był również inicjatorem pierwszego w historii zjazdu polskich cukrowników w Warszawie, który odbył się 17 czerwca 1847r. Zjazdy te odbywają się corocznie aż do dzisiaj. Z Tytusem Woyciechowskim nieodłącznie związany jest wielki kompozytor Fryderyk Chopin, który odwiedził Gminę Telatyn, a konkretnie Poturzyn i rodzinę Woyciechowskich. Był on goszczony przez przyjaciela ok. 14–21 lipca 1830 r. w rodzinnym dworze Woyciechowskich pochodzącym z XVIII w., który znajdował się w otoczeniu pięknego parku krajobrazowego z niewielkim stawem. Dwór liczył kilkanaście pokoi na parterze i kilka na piętrze a w okolicy znajdowały się wówczas liczne zabudowania gospodarcze. Przyjaciele w Poturzynie spędzali wolny czas na długich rozmowach, muzykowaniu, a także wycieczkach po okolicy i zabawach. Pobyt Chopina u Woyciechowskich miał nie tylko wymiar towarzyski. Młody kompozytor miał okazję zapoznać się z obecną na tamtejszym terenie ukraińską muzyką ludową, co zdaniem niektórych badaczy twórczości Chopina, miało znaczący wpływ na jego twórczość.

W piątkowe popołudnie, podczas koncertu wszystkich obecnych i zaproszonych gości powitał Wójt Gminy Telatyn pan Dariusz Kozłowski oraz Dyrektor Biblioteki pani Alicja Górnik. Muzycy w przygotowanym na tę okazję programie muzycznym zaprezentowali głównie utwory pochodzące z twórczości Fryderyka Chopina, które były przeplatane muzyką autorstwa Stanisława Moniuszki. Niezwykle zaskakującym akcentem i zarazem niespodzianką dla publiczności było wspólne zaśpiewanie dwóch pieśni: ,,Życzenie” Fryderyka Chopina i ,,U prząśniczki siedzą” Stanisława Moniuszki. Jak dało się zauważyć koncert wywołał wielkie emocje u uczestników. Chopin jest twórcą wyjątkowym zatem i cały koncert miał taki charakter a emocje tym większe bo Chopin Gminę Telatyn odwiedził. Wyrazem zadowolenia z koncertu były gromkie brawa i bisy oraz podziękowanie złożone muzykom. Po koncercie na wszystkich czekał słodki poczęstunek, przy którym uczestnicy mogli porozmawiać i wymienić się wrażeniami po koncercie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama