Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:38
Reklama
Reklama

Akcja Znicz w pow. zamojskim

Tegoroczna akcja Znicz rozpocznie się już w piątek i potrwa do wtorku 2 listopada. Dla policjantów to czas wytężonej służby - wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom odwiedzającym groby bliskich. Policyjne patrole w powiecie zamojskim będą widoczne w okolicach cmentarzy oraz na drogach dojazdowych do nekropolii. Funkcjonariusze przypilnują, aby była zachowana płynność ruchu, wskażą miejsca parkingowe, pieszym pomagają bezpiecznie przejść przez ulice.
Akcja Znicz w pow. zamojskim

W tym roku policyjna akcja Znicz rozpocznie się już w piątek 29 października i potrwa do godziny 24.00 2 listopada. W okresie Wszystkich Świętych wzmożony ruch widoczny jest zwłaszcza na drogach dojazdowych do miejscowości oraz w okolicach cmentarzy. To właśnie tam pojawią się policjanci i zadbają o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby bliskich. Zapewnią płynność ruchu, szybko reagując na tworzące się utrudnienia. Wskażą miejsca, gdzie bezpiecznie będzie można zaparkować samochód. Natomiast pieszym pomogą przejść przez zatłoczone w tym czasie ulice. 

Policyjnych patroli będzie także więcej na głównych ulicach miast i mniejszych miejscowości powiatu zamojskiego. Prowadząc kontrole drogowe policjanci sprawdzą, czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością, skontrolują również stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących. Swoją uwagę skupią również na kierujących, którzy wyprzedzają w miejscach niedozwolonych lub też popełniają inne wykroczenia zagrażające bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego. Zwrócą też uwagę, czy dorośli pasażerowie jeżdżą w zapiętych pasach bezpieczeństwa, a dzieci w fotelikach.

W Zamościu przy cmentarzu Komunalnym na osiedlu Karolówka w tym roku nie zmieni się organizacja ruchu. Natomiast przy ulicy Peowiaków w okolicach cmentarza Parafialnego organizacja ruchu zostanie zmieniona. Po prawej stronie ulicy Peowiaków (od strony cmentarza) obowiązywać będzie znak B-35 (zakaz postoju). Zakaz obejmie odcinek drogi od zatoki postojowej do skrzyżowania z ulicą Przemysłową. Na ulicy Przemysłowej od strony cmentarza obowiązywać będzie znak B-36 (zakaz zatrzymywania się i postoju). Zmotoryzowani mogą wybrać jeden z kilku parkingów znajdujących się w pobliżu: przy ulicy Orlicz-Dreszera, przy markecie Kaufland oraz na osiedlu Planty (wjazd od strony Urzędu Gminy Zamość, przy ulicy Peowiaków).

Wszystkich Świętych to dla wielu osób okres, w którym przemierzają setki kilometrów, aby zapalić znicz na grobie swoich bliskich. Pamiętajmy, aby przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdzić stan techniczny samochodu (układ hamulcowy, kierowniczy, oświetlenie i stan opon). Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc, co pewien czas przerwę na odpoczynek. Pamiętajmy, aby prędkość jazdy dostosować do warunków panujących na drodze. Utrzymywać bezpieczną odległość od pojazdu jadącego przed nami. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu. Szczególną uwagę zwracajmy na znaki drogowe. W tych dniach w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Dotyczy to szczególnie rejonów cmentarzy. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować.

Również piesi powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i korzystać z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza po lewej stronie drogi. Wchodząc na jezdnię pieszy powinien zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie spoza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie. Nie należy również zapominać o odblaskach, które zapewniają pieszym widoczność na drodze.

Każdy, kto zdecyduje się w okresie Wszystkich Świętych odwiedzić groby bliskich powinien także pamiętać o obowiązujących w czasie pandemii ograniczeniach. Zobowiązani jesteśmy do zachowania dystansu społecznego, który wynosi 1,5 metra – minimalna odległość między pieszymi. Z obowiązku zachowania dystansu wyłączone są między innymi osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące oraz rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia). Przebywając natomiast w komunikacji publicznej lub też w sklepie zobowiązani jesteśmy do noszenia maseczek. Dla bezpieczeństwa nas wszystkich apelujemy o stosowanie się do nakazów, zakazów i ograniczeń sanitarnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama