Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 11:42
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) w województwie lubelskim

W kryzysowym, zdominowanym przez pandemię okresie, Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie zintensyfikował działania mające na celu aktywizację osób młodych, pozostających bez zatrudnienia, co ma odzwierciedlenie w efektach zakończonej V edycji projektów pozakonkursowych realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) .
 Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER)  w województwie lubelskim

We wrześniu br. miejski/powiatowe urzędy pracy z województwa lubelskiego zakończyły realizację V edycji projektów pozakonkursowych w ramach działania 1.1. Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Projekty realizowane były od 1 stycznia 2020 r. Wsparcie w ramach projektu skierowane było do osób młodych w wieku 18 - 29 lat, pozostających bez zatrudnienia, zarejestrowanych jako bezrobotne, w tym osób które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET). Oferowany pakiet działań pomocowych, obejmujący zróżnicowane formy wsparcia, stawiał sobie za cel aktywizację ludzi młodych, debiutujących na rynku pracy. V edycja projektów pozakonkursowych cieszyła się dużym zainteresowaniem młodych osób. Z powodzeniem korzystały z różnych form wsparcia, takich jak:

  • staże i bony stażowe - to szansa na zdobycie nowych umiejętności i zyskanie tak cennego w oczach pracodawców doświadczenia zawodowego. Staż w wybranym zakładzie pracy zazwyczaj trwa od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie znacznie wzrasta możliwość uzyskania zatrudnienia. Ponadto staże dają znacznie więcej – wiarę we własne możliwości i szansę realnej poprawy swojej sytuacji zawodowej, a nawet życiowej. Dlatego właśnie cieszą się dużym zainteresowaniem.

  • szkolenia i bony szkoleniowe - umożliwiają zdobycie dodatkowych umiejętności, wiedzy, nowych kwalifikacji bądź podniesienie już posiadanych, co realnie zwiększa szanse na zatrudnienie i rozpoczęcie kariery zawodowej.

  • bon na zasiedlenie – wsparcie skierowane do osób, które stanęły w obliczu poszukiwań nowego miejsca pracy lub założenia własnego biznesu poza dotychczasowym miejscem pobytu w wyniku czego postanowiły zmienić swoje miejsce zamieszkania.

  • dotacje dla młodych przedsiębiorców – wsparcie umożliwiające osobom młodym usamodzielnienie się i rozpoczęcie pracy na własny rachunek. Stworzenie projektu własnej działalności gospodarczej, a tym samym wpisanie się swoimi pomysłami i energią w regionalny rynek pracy wymaga od ludzi młodych talentów organizacyjnych, dużej wiedzy i konsekwencji w działaniu, wiary we własne siły, ale z pewnością może przynieść satysfakcję i rozwój zawodowy.

Ponadto, w ramach projektu, oferowane było wsparcie w postaci prac interwencyjnych, których celem jest ułatwienie młodym osobom bezrobotnym powrotu na rynek pracy a także refundacji kosztów doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy oraz poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy. Z powyższych form skorzystało łącznie 9,5 tysiąca osób w tym ponad 7 tysięcy osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy, tj. osób z niepełnosprawnościami, osób długotrwale bezrobotnych i osób o niskich kwalifikacjach.

V edycja projektów pozakonkursowych była szczególną, ponieważ przypadała na okres kryzysowy, spowodowany pandemią koronawirusa. Wybuch pandemii zagroził wielu firmom i branżom. Szczególnie trudna sytuacja dotknęła przedsiębiorców w czasie tzw. Lockdownu. W celu utrzymania zatrudnienia w firmach niezbędne było ich wsparcie. W związku z tym urzędy pracy otrzymały na realizację V edycji projektów pozakonkursowych dodatkowe środki na objęcie wsparciem pracowników przedsiębiorstw, osób samozatrudnionych i pracowników organizacji pozarządowych. Na ten cel przeznaczono ponad 58 mln złotych, dzięki czemu ochroniono 10 614 miejsc pracy.

V edycja projektów pozakonkursowych była niewątpliwym sukcesem i przyczyniła się do poprawy sytuacji osób młodych na rynku pracy w kryzysowym czasie.

Obecnie realizowana jest VI, ostatnia edycja projektów pozakonkursowych w perspektywie finansowej 2014-2020 i jest to dobry moment, by skorzystać z szansy, jaką oferują fundusze europejskie w ramach PO WER. Szczegółowe informacje o możliwości ubiegania się o wsparcie dostępne są na stronach internetowych właściwych, ze względu na miejsce zamieszkania/siedziby pracodawcy, urzędów pracy lub stronie internetowej WUP w Lublinie: https://power-wuplublin.praca.gov.pl/.

 

 

Wydział Realizacji PO WER

Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie

ul. Lubartowska 74 A, piętro 1, pok. 100

20-094 Lublin

tel. 81 463 53 49, kom. 605 903 476

e-mail: [email protected]

power-wuplublin.praca.gov.pl

 

 

 

Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama