Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:06
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Polski „lek na COVID”. Znamy wyniki badań klinicznych

O tym, że może nastąpić medyczny przełom i dojdzie do niego w Polsce była mowa ponad rok temu. Znane są już wyniki testów tego preparatu. Czy pokładane w nim nadzieje się zrealizowały?
Polski „lek na COVID”. Znamy wyniki badań klinicznych

Autor: iStock

To był wrzesień 2020, kiedy na konferencji prasowej powiedziano o projekcie firmy medycznej Biomed Lublin. Wówczas, patronujący całemu przedsięwzięciu, senator Grzegorz Czelej ujął w rękę niewielką fiolkę i pokazując do obiektywów kamer i aparatów fotograficznych oznajmił: „Mamy lek, polski lek na COVID-19. Lek, który działa. Lek, który zabija COVID-19”.

Formalnie jednak preparat nie był lekarstwem, bo zanim otrzymałby taki statut, musiałby przejść szereg testów. Dopiero wówczas odpowiednie instytucje zaaprobowałyby ten środek do użycia i określiły skuteczność. Produkcja tego środka, który miał zostać poddany badaniu, nie rozpoczęła się szybko. Preparat opiera się na osoczu ozdrowieńców, którego podawanie już wcześniej poprawiało stan osób zakażonych. Zanim doszło to testów Biomed musiał zgromadzić odpowiednią ilość osocza. W sumie było go 150 litrów, co mogło starczyć na około 3 tysiące dawek. Polska Agencja Badań Medycznych na testy przeznaczyła 5 mln zł. Koszty, jakie poniósł Biomed nie są znane.

Znane za to są wyniki testów klinicznych. Badania zostały przerwane, czyli oznacza to przerwanie prac. Dotychczas nie wykazano, że podawanie specyfiku nie spowodowały różnic u leczonych tym środkiem pacjentów od osób, którym go nie aplikowano.

O takich wnioskach nieoficjalnie była mowa już w pierwszej połowie listopada. Biomed uznał, że „lek” nie jest już strategicznym projektem, a firma skupia się obecnie na Onko BCG - leku na raka pęcherza moczowego. Firma chce zwiększyć swoje moce produkcyjne, przeznaczając na to około 125 mln zł. „ Liczymy na wzrost przychodów dzięki pozyskaniu nowych kontraktów eksportowych na sprzedaż Onco BCG, Distreptazy i pozostałych produktów biotechnologicznych” - komunikował Maksymilian Świniarski, prezes Biomedu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

turbo dzidek 29.11.2021 15:42
Bo chodziło o to, żeby zrobić wała na kursie akcji, który się udał. Po ogłoszeniu cudownego pierwszego leku na covid, kurs wystrzelił do prawie 19zł, teraz jest poniżej 5zł. Przypadek?

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama