Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 19:00
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Pekin 2022. Czy tych igrzysk nie powinno być?

Od samego rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich w Chinach narastają wokół nich kontrowersje. Czy błędem było przyznanie prawa do organizacji olimpiady Pekinowi?
Dawid Kubacki

Autor: Screen TVP

Prawdę mówiąc, to zastrzeżenia pojawiły się na długo przed zapaleniem olimpijskiego znicza. Chodzi o łamanie przez Chiny praw człowieka i prześladowanie Ujgurów, Tybetańczyków i buddystów. Chińskie władze wsadzają ich do obozów, poddają torturom czy sterylizują. Dlatego wielu światowych przywódców zbojkotowało igrzyska. Kraje wysłały tam zawodników, ale oficjalne delegacje nie wzięły udziału w ceremonii otwarcia.

Tymczasem znicz zapaliła ujgurska narciarka biegowa Dinigeer Yilamujiang. „Chiny pokazały reszcie świata środkowy palec.  Mam nadzieję, że międzynarodowi przywódcy, którzy uczestniczyli w otwarciu igrzysk, zastanowią się, jak historia oceni ich obecność” – oceniał Yaqiu Wang z Human Rights Watch.

Chiny jednak taką krytyką się nie przejmują i wykorzystują zawody, jak im się podoba. Polityka zawsze używała sportu do propagandy. Kolejne państwa w ten sposób manifestowały światu swoją siłę, możliwości gospodarcze i organizacyjne. Komentatorzy polityczni zwracają jednak uwagę, że Chiny wykorzystują Pekin 2022 w inny sposób. Nie zależy im na propagandzie zewnętrznej. Wiedzą, jaką mają opinię na świecie i nie zamierzają jej zmieniać. Chińskim władzom  igrzyska są potrzebne do propagandy wewnętrznej. Do obywateli ma trafić przekaz, że państwo jest wielkie, mocne, mogące sprostać wszelkim wyzwaniom i jest świetne w sporcie.

Korona oręż

Kolejna sprawa to globalna pandemia. Co prawda Światowa Organizacja Zdrowia orzekła, że przy trzymaniu się wyśrubowanych zasad sanitarnych olimpiada powinna być bezpieczna. Nie uciszyło to jednak krytyków, którzy radzili, żeby przesunąć zawody.

Teraz na jaw wyszła inna sprawa związana z koronawirusem. Są podejrzenia, że Chińczycy wykorzystują pandemię i testy do eliminowania z zawodów sportowców, którzy zagrażają zwycięstwu chińskich mistrzów. Spójrzmy na polską łyżwiarkę szybką Natalię Maliszewską. Pojechała do Pekinu jako ta, która może wrócić z medalem. Nie pozwolono jej jednak – z powodu wątpliwych wyników testów – wystartować na jej królewskim dystansie – na 100 metrów. Wyniki testów nagle stały się negatywne, gdy Maliszewska już straciła szansę na medal. Pozwolono jej na start na dwa razy dłuższym dystansie. W piątek okaże się, czy odniesie na nim sukces.

Tymczasem w środę Maliszewska jechała w sztafecie na 3000  m. Nikola Mazur, Natalia i Patrycja Maliszewskie oraz Kamila Stormowska zakwalifikowały się do finału B i walczą dalej.

Polska

Nie ma co ukrywać, że nie jesteśmy potęgą w sportach zimowych. Polscy sportowcy do Pekinu nie jechali jako faworyci, którzy zdemolują klasyfikację medalową. Mamy jednak szanse na krążki w skokach narciarskich (brąz dla Dawida Kubackiego już mamy), łyżwiarstwie szybkim czy narciarstwie alpejskim (Maryna Gąsienica-Daniel). Przed nią start w supergigancie.

– Ja celuję wyżej niż trzecia dziesiątka, więc mam nadzieję, że będzie lepiej. Jeżeli uda się zrobić dobre przejazdy, wyczuć odpowiednio ten śnieg i na koniec będę czuła, że nie mogłam już dać z siebie więcej, to będę bardzo zadowolona – powiedziała dziennikarzom.

Dotychczasowa klasyfikacja medalowa

  1. Norwegia – 5 złotych, 3 srebrne, 4 brązowe
  2. Niemcy – 5 złotych, 3 srebrne
  3. Austria – 4 złote, 4 srebrne, 4 brązowe
  4. Szwecja – 4 złote, 1 srebrny, 2 brązowe
  5. USA – 3 złote, 5 srebrnych, 1 brązowy
  6. Holandia – 3 złote, 3 srebrne, 1 brązowy
  7. Chiny – 3 złote, 2 srebrne

Polska zajmuje 24. miejsce z 1 brązowym medalem na koncie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: qwertyTreść komentarza: Właśnie ujawniono, że władze Chełma wywaliły na ten cel 615 tys. złotych (a na remonty dróg brakło). Ciekawe ile z tej kasy przytulą kolesie Sakiewicza.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 17:28Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Godzina 17.10 poniedziałek 23.12.2024 drzwi w dalszym ciągu nie ma......ciepłych świąt życzęData dodania komentarza: 23.12.2024, 17:11Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama