Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:42
Reklama
Reklama

PGE Dystrybucja dba o bezpieczeństwo bocianów białych

PGE Dystrybucja w okresie zimowym przygotowywała się do kolejnego „bocianiego sezonu”, odciążając i stawiając nowe platformy pod gniazda. Jest to jedno z działań nakierowanych na dbanie o bociany, które ze względu na umiejscowienie swoich gniazd na słupach energetycznych, są szczególnie narażone na ryzyko porażenia prądem.
PGE Dystrybucja dba o bezpieczeństwo bocianów białych
PGE Dystrybucja od ponad 30 lat buduje dla bocianów specjalne platformy wynoszone ponad słupy energetyczne.

Autor: Fot. PGE Dystrybucja

PGE Dystrybucja od ponad 30 lat buduje dla bocianów specjalne platformy wynoszone ponad słupy energetyczne. Konstrukcje te zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi bocianów z liniami energetycznymi, co znacząco redukuje niebezpieczeństwo porażenia prądem - szczególnie wśród młodych osobników, które dopiero uczą się latać. Obecnie, na obszarze działania spółki zamontowanych jest ponad 27,7 tys. Platform. W 2021 roku w Spółce podjęto prawie 1,2 tys. interwencji przy bocianich gniazdach, polegających m.in. na ich odciążaniu.

PGE Dystrybucja prowadzi też współpracę z ornitologami. W 2021 roku, działając z Małopolskim Towarzystwem Ornitologicznym, przeprowadziła obrączkowanie 700 bocianów w południowej części Polski. Dzięki obrączkowaniu ornitolodzy i miłośnicy tych ptaków będą mogli poznać trasy migracji, długość życia, miejsca zimowania i lęgów. Tego typu informacje pozwolą ustalić obszary chronione dla bocianów, a także ograniczyć potencjalne zagrożenia ze strony infrastruktury energetycznej.

Dzięki zaangażowaniu Spółki można również obserwować ptaki na żywo. Właśnie na platformach umieszczanych na słupach energetycznych ornitolodzy instalują sprzęt do nagrywania. Coraz popularniejsze są tzw. kamerki live, gdzie na żywo prezentowane jest życie ptaków w ich gnieździe. Na słupach linii napowietrznej niskiego napięcia (nN) instalowane są konstrukcje z kamerką umożliwiająca podgląd gniazdowania bociana białego.

Spółka podejmuje również szereg innych działań związanych z ochroną ptaków przed porażeniem prądem, m.in. budowę linii w pełni izolowanych, bezpiecznych dla środowiska. Ponadto na przewodach linii, które biegną nad akwenami wodnymi, montowane są specjalne kule, których zadaniem jest alarmowanie nadlatującego ptactwa. Spółka umieszcza też specjalne konstrukcje na słupach przelotowych linii 110 kV czy też osłony na stacjach transformatorowych 15/0,4 kV i izolatorach linii 15 kV - ich zadaniem jest ochrona ptaków, poprzez uniemożliwienie im lądowania na tego typu urządzeniach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama