Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 15:20
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Biłgoraj: Młode talenty

Reklama
Wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju odnośnie spore sukcesy plastyczne w dwóch ogólnopolskich konkursach.
Biłgoraj: Młode talenty

Autor: MDK Biłgoraj

"Alicja w krainie czarów"

Reklama

W tym roku minęła 190 rocznica urodzin Lewisa Carrolla, autora powieści „Alicja w Krainie Czarów”. Ta ciesząca się wielką popularnością wśród dziecięcych i dorosłych czytelników książka stała się kanwą opowieści plastycznych w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Alicja w Krainie Czarów”, ogłoszonym i zorganizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

Nadesłano 906 prac z całej Polski. Celem konkursu była przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się różnymi środkami wypowiedzi artystycznej, kreowanie świata baśni, wyobraźni i fantazji. Przedmiotem konkursu było wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki, pacynki lub pracy przestrzennej nawiązującej do treści książki „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carolla. Prace najczęściej przedstawiały tytułową bohaterkę powieści – Alicję, a także równie często Kota z Cheshire, Kapelusznika oraz Królową Kier. Jury po wielogodzinnych naradach przyznało w sumie 171 nagród i wyróżnień.

Wśród laureatów w kategorii ILUSTRACJE – znalazło się pięcioro wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.

Wychowankowie z pracowni Strefa Kreatywności, pracujący pod kierunkiem Renaty Sochy, zdobyli dwa wyróżnienia: sześcioletni Ignacy Ulidowski – kategorii wiekowej do 6 lat oraz ośmioletnia Nina Kanty – w kategorii 7-10 lat.

Kolejne sukcesy odnotowali także podopieczni Anny Świcy z pracowni Tęczowa Malarnia. W kategorii 7-10 lat I miejsce otrzymała praca dziesięcioletniej Jessicki Sowy, a wyróżnienie ilustracja autorstwa jej rówieśnicy Lilianny Obszyńskiej. Najstarsza w tym gronie Martyna Kniaziowska zdobyła III miejsce w kategorii wiekowej powyżej 15 lat.

24 marca, w raciborskiej bibliotece odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i otwarcie wystawy, którą do końca kwietnia można oglądać w Galerii Gawra Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

"Moje spotkanie z folklorem"

XVIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Moje spotkanie z folklorem” jest organizowany przez Zespół Edukacyjno - Artystyczny Przygoda w Rybniku oraz Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej Przygoda w Rybniku. Na tegoroczny konkurs nadesłano 1189 prac z 178 ośrodków oświatowych i kulturalnych kraju.

12 marca 2022 r. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej, która zwróciła uwagę na bardzo dużą ilość nadesłanych prac oraz ich wysoki poziom artystyczny. Jury biorąc pod uwagę następujące kryteria oceny: wartość artystyczną, zgodność z tematem konkursu, ciekawe i zaskakujące spojrzenie na temat, poziom umiejętności warsztatowych oraz samodzielność wykonania pracy, wyłoniło w pięciu grupach wiekowych laureatów, przyznając nagrody, wyróżnienia i kwalifikacje do wystawy.

Wśród laureatów znalazło się aż sześć podopiecznych Anny Świcy, która w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju prowadzi pracownię Tęczowa Malarnia i sprawuje opiekę artystyczną nad młodymi adeptami sztuki.

W II grupie wiekowej dzieci w wieku od 7 do 9 lat wyróżnienie otrzymała praca ośmioletniej Anny Pecki. Ania, wykorzystując technikę mieszaną (farby akrylowe i kolorowa bibułka) przedstawiła na swoim obrazie roztańczoną cygańską dziewczynkę. Kolejne laury zdobyły: trzynastoletnia Izabela Pogorzelec w kategorii 10-13 lat, Hanna Cybulska (lat 14) w kategorii 14-16 lat, oraz w najstarszej grupie wiekowej Martyna Kniaziowska (lat 17). Te trzy uzdolnione młode artystki zdobyły nagrody za swoje wyjątkowe i oryginalne prace. Iza i Hania sportretowały Indian - rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Obraz autorstwa Izabeli wykonany został farbami akrylowymi, zaś Hania narysowała swoją pracę w technice węgla i pasteli. Martyna namalowała farbami i pastelami ciemnoskórego mieszkańca Afryki, w tradycyjnym, barwnym nakryciu głowy. W grupie wiekowej 14-16 lat do wystawy zakwalifikowano prace autorstwa dwóch czternastolatek - Mariki Winnickiej i Wiktorii Szabat. Dziewczęta namalowały kobiety w strojach ludowych. Pierwsza ukazała regionalny strój jednego z regionów Ukrainy, druga przedstawiła kobietę w stroju łowickim, jednym z najpiękniejszych strojów ludowych Polski.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: jaTreść komentarza: narysować stop przed każdą ścieżką rowerowa i nie będzie potrąceńData dodania komentarza: 5.04.2025, 09:42Źródło komentarza: Wypadek w Zamościu. 21-latka nie ustąpiła pierwszeństwa i potrąciła rowerzystęAutor komentarza: TolaTreść komentarza: Przecież ta uchwaĺa jest guzik warta. Jest podpisany pakt migracyjny i co tęczowi zechcą to zrobią.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 00:51Źródło komentarza: Zamość: Boją się imigrantów i chcą zamknięcia ośrodka przy ul. Zagłoby. Władze samorządowe uspokajająAutor komentarza: WaldiTreść komentarza: Sprawiedliwości stanie się zadość. Kolejny członek Zakonu Ojców Pedofilów odpowie za swoje przestępstwa.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Duchowny odpowie za wykorzystanie seksualne kobiet. Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała akt oskarżeniaAutor komentarza: GENEKTreść komentarza: Typowe dla rządzących Hrubieszowe, podkoloryzować wprowadzić iluzję czegoś wielkiego - mistyfikacja.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 19:13Źródło komentarza: Potomek dębu Wiktor będzie rósł w HrubieszowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Likwidacja POWIATOWEJ biblioteki ale w komentarzach oczywiście wielbiciele burmistrzowej wyrażają swój ból d...Data dodania komentarza: 4.04.2025, 18:29Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Mam wątpliwości, czy Ci młodzi sprawcy dostaną jakąkolwiek karę. Może tylko dozór kuratora ? Moim zdaniem młodociani przestępcy są zbyt pobłażliwie traktowani przez wymiar sprawiedliwości. Niedawno zakatowano w środku miasta młodego chłopaka Eryka.Napadnięto na niego i bito w kilka osób. Po bestialskim czynie oprawcy uciekli zostawiając umierającego w męczarniach chłopaka na ziemi... Trudno to opisać. DRAMAT.Odebrali Erykowi życie. Wyrok zaskakujący.Jeden w więzieniu a reszta co biła i kopała oraz organizatorka tego przestępstwa i nagrywająca dla internetu chodzą swobodnie WOLNO . DOZÓR kuratora. Czy ktoś wie co z apelacją w sprawie wyroku w tej sprawie ? Jeżeli młodzi przestępcy, bandziory nie będą surowo karani i nie będą ponosić odpowiedzialności za karygodne czyny to będą dalej czynić zło. Za śmierć Eryka w męczarniach powinna być surowa kara.Nastoletnie bandziory byli bezwzględni w swoim czynie i za to powinni być ukarani. Tej zbrodni nie wolno nam zapomnieć .Data dodania komentarza: 4.04.2025, 16:24Źródło komentarza: Dwóch nastolatków z Tomaszowa Lubelskiego pobiło 20-latka, bo powiedział, że kibicuje innemu klubowi niż oni
Reklama