Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 17:59
Reklama
Reklama

Rząd szykuje Polaków na wojnę. Powstał specjalny poradnik [DO POBRANIA]

Dostajesz sms-y z RCB? Teraz ta sama instytucja stworzyła zbiór instrukcji, które pomogą Polakom poradzić sobie w obliczu wojny lub kryzysu.
Rząd szykuje Polaków na wojnę. Powstał specjalny poradnik [DO POBRANIA]

Autor: iStock / RCB

Zapowiedź poradnika „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny” pojawiła się w mediach społecznościowych już w poniedziałek, choć jego premiera zaplanowana była dopiero na dziś – wtorek 5 kwietnia. Zgodnie z obietnicą we wtorek na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pojawiła się publikacja, która dla Polaków ma być kompendium wiedzy na temat unikania zagrożeń i radzenia sobie w tak trudnym czasie. Zbiór instrukcji jest odpowiedzią na obawy Polaków w związku z trwającą w Ukrainie wojną.

– Otaczająca nas rzeczywistość nie raz pokazała, że warto mieć wiedzę i być przygotowanym do różnych sytuacji – ocenia Damian Duda z Wydziału Polityki Informacyjnej RCB.

Z opracowania możemy dowiedzieć się, co robić na wypadek nagłej ewakuacji, co zrobić w przypadku skażenia terenu czy utrudnionego dostępu do energii elektrycznej. Autorzy poradnika przypominają najbardziej aktualne zasady pierwszej pomocy, a także opisują możliwe stopnie alarmowe. Poruszany jest również temat wszechobecnej teraz dezinformacji. Przywołane zostają w nim też zagrożenia związane z atakami lotniczymi. Eksperci wyjaśniają, jak chronić siebie i bliskich i jak państwo może informować obywateli o zmieniającej się sytuacji, kiedy dochodzi do bezpośredniego niebezpieczeństwa. Te i inne tematy zostały podzielone na dwie sekcje: wojna i kryzys.

„W poradniku w prosty sposób wyjaśniono, jak przygotować się do funkcjonowania/działania w sytuacji kryzysowej – co zrobić, by uniknąć zagrożenia i jak się zachować podczas jego wystąpienia. Sytuacje kryzysowe mogą mieć różne podłoże – i nie zawsze musi to być intencjonalne działanie człowieka, ale np. wypadek/awaria w zakładzie przemysłowym, który wykorzystuje w procesie technologicznym niebezpieczne substancje – dlatego warto być przygotowanym. Wiedzieć, co oznaczają np. wyjące syreny, jak się alarm odwołuje, co należy wtedy zrobić” – czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Poradnik w formacie pdf pobierze się automatycznie po kliknięciu w [TEN LINK]. Dostępna do pobrania [TUTAJ] jest również prezentacja.

Czym zajmuje się Rządowe Centrum Bezpieczeństwa?

Jednostka podległa Prezesowi Rady Ministrów odpowiedzialna jest za analizę zagrożeń oraz opracowywanie działań, które mają zniwelować ich skutki. Eksperci z RCB koordynują przepływ informacji, wdrażają procedury bezpieczeństwa, organizują i przeprowadzają ćwiczenia z zarządzania kryzysowego.

Reklama

Swoją działalność jednostka rozpoczęła w 2008 roku. Polakom znana jest głównie z sms-ów, które są przesyłane na wszystkie telefony znajdujące się w obszarze danego zagrożenia (np. anomalia pogodowe).

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Czekam 07.04.2022 19:59
Ja tam na żołnierza już sie nie nadaje. Mogę partyzantem zostać, jak ucieknie armia i rząd. Ale to chyba gorzej dla okupanta potencjalnego. Partyzantki nie obowiązuje artykuł 4 Konwencji genewskiej. A wtedy współczuje.

Reklama
Czekam 07.04.2022 20:06
Ale OLGA jak znajdę AK 47 jakieś to gorzej będzie dla okupanta niż szwadrony pułku bander..... Azow.

OLGA 07.04.2022 14:33
A potem dadzą nogę tak jak rząd w 1939 roku

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
ReklamaWiesław Różyński baner w Dodatku Święta
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CelebrytkaTreść komentarza: Kolejne kuriozum w tym mieście. Symboliczne otwarcie 😱😁 Skoro już funkcjonuje to po co ? No bo trzeba się popuszyć, popozować do zdjęć i popromować. Ale zaraz będzie i tak na ustach wszystkich ze względu na referendum. To dopiero będzie pełnia szczęścia 😁Data dodania komentarza: 22.04.2025, 15:04Źródło komentarza: Hrubieszów: Organizują symboliczne otwarcie dworca, który działa już od rokuAutor komentarza: JANTreść komentarza: A może przejścia dla pieszych co 10 metrów i wszech obecne ronda prezydencie Zamoscia oraz radni parkingi i jeszcze raz parkingi Nowe miasto się dusiData dodania komentarza: 22.04.2025, 14:31Źródło komentarza: Zamość: Jak zadbać o młodzież z Ekonomika? Czy na ul. Łukasińskiego powinno być kolejne przejście dla pieszych?Autor komentarza: WacławTreść komentarza: Może sklep przenieść na stronę ekonomika i problem się skończyData dodania komentarza: 22.04.2025, 14:15Źródło komentarza: Zamość: Jak zadbać o młodzież z Ekonomika? Czy na ul. Łukasińskiego powinno być kolejne przejście dla pieszych?Autor komentarza: Świadomy pieszyTreść komentarza: Przejścia w zamościu to porażka jak przystanek koło rolniczaka. Przy szkołach typu 3LO, przedszkole nr.4 . Przejścia powinny być przy szkołach tyle ile trzeba ale NA ŻĄDANIE z guziczkiem i światłem jak obok zielonego ryneczkuData dodania komentarza: 22.04.2025, 12:15Źródło komentarza: Zamość: Jak zadbać o młodzież z Ekonomika? Czy na ul. Łukasińskiego powinno być kolejne przejście dla pieszych?Autor komentarza: ciekawyTreść komentarza: i co na to Hereta z oficjalnego organu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej ?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 11:56Źródło komentarza: Zamość: Brat prezydenta wicedyrektorem zamojskiego zoo. Tego stanowiska nie było od 2020 rokuAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Już nie mówiąc o tym, że jak ktoś pracuje na drugą zmianę to nie ma czym wrócić. A tak w ogóle, to kto wymyślił, żeby gminę Narol dać do Podkarpacia, skoro jest znacznie lepiej skomunikowana z Lubelskim?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 11:19Źródło komentarza: Gm. Susiec: Paary odcięte od świata? Rzecznik Praw Obywatelskich z interwencją u starosty tomaszowskiego
Reklama