Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 23 kwietnia 2025 07:40
Reklama
Reklama

Biorą łapówki, ostrzegają przestępców... Jakie grzechy popełniają policjanci?

Wśród policjantów jest spora grupa osób, które łamią prawo. I nie są drobne wykroczenia.
Biorą łapówki, ostrzegają przestępców... Jakie grzechy popełniają policjanci?

Autor: iStock

Reklama

Niedzielny poranek, 10 kwietnia. W Gorzowie Wielkopolskim bmw uderzyło w latarnię. Wypadek jakich na polskich drogach wiele. Ale ten jednak był wyjątkowy, bo to BMW było nieoznakowanym radiowozem.

– Po przyjeździe na miejsce funkcjonariuszy wydziału kontroli okazało się, że to doświadczony policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie z kilkunastoletnim stażem, głównie w ruchu drogowym – poinformował podinspektor Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji. I dodał: – Po przeprowadzeniu badania, okazało się, że w jego organizmie są ponad dwa promile alkoholu.

Policjant został zawieszony w obowiązkach służbowych. Została też wszczęta procedura usunięcia go z pracy. Teraz stanie przed sądem. Grozi mu do 2 lat więzienia.

Kilka dni temu sąd drugiej instancji uznał policjanta z Dobrego Miasta (województwo warmińsko-mazurskie) winnym niedopełnienia obowiązków i spowodowania śmiertelnego wypadku podczas pościgu za motocyklistą.

Chodzi o wydarzenia z kwietnia 2019 roku. Karol S. wraz z innym policjantem pełnił w tym dniu służbę w nieoznakowanym radiowozie. Patrol zauważył motocykl bez tablic rejestracyjnych i ruszył za nim. Motocyklista się nie zatrzymywał i zjechał na drogę szutrową. Wtedy właśnie Karol S. nie zachował odstępu od ściganego i kiedy motocykl zahamował, uderzył w jednoślad. Motocyklista zginął.

Karol. S. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata i zakaz wykonywania zawodu policjanta przez 2 lata.

Stłuczka i gangi

Okazuje się, że policjanci popełniają sporo przestępstw. Raport na ten temat przygotowało Biuro Spraw Wewnętrznych policji. W 2021 r. – 318 (49 więcej niż rok wcześniej) policjantów było podejrzanych o 1600 przestępstw.

„Najwięcej mundurowych z zarzutami było na Śląsku, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Największy spadek dotyczył garnizonu kujawsko-pomorskiego – tu wpadło tylko czterech policjantów” - opisuje „Rzeczpospolita”. I dodaje, że najczęściej były to łapownictwo, nadużycie uprawnień, płatna protekcja. Takich spraw dotyczą 953 zarzuty. To ponad połowa wszystkich przestępstw mundurowych.

„Coraz większy problem to wynoszenie policyjnych tajemnic, w tym do gangów, czyli przestępstwa przeciwko ochronie informacji. O ile liczba policjantów z zarzutami za pozyskanie lub ujawnienie informacji i materiałów służbowych była podobna jak rok wcześniej (45 – o 3 więcej), to skala czynów drastycznie wzrosła – ze 123 aż do 935 (tę statystykę podbiło jedno śledztwo, gdzie przedstawiono 768 zarzutów – za wynoszenie danych z bazy)” – podaje dziennik.

To nie tylko przekazywanie informacji przestępcom, ale także niezgodne z przepisami ujawnianie danych dziennikarzom, detektywom czy firmom oferującym autoholowanie np. rozbitego w wypadku samochodu. Są też poważniejsze działania jak „celowe ostrzeganie środowiska przestępczego przed planowanymi działaniami policji”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CelebrytkaTreść komentarza: Kolejne kuriozum w tym mieście. Symboliczne otwarcie 😱😁 Skoro już funkcjonuje to po co ? No bo trzeba się popuszyć, popozować do zdjęć i popromować. Ale zaraz będzie i tak na ustach wszystkich ze względu na referendum. To dopiero będzie pełnia szczęścia 😁Data dodania komentarza: 22.04.2025, 15:04Źródło komentarza: Hrubieszów: Organizują symboliczne otwarcie dworca, który działa już od rokuAutor komentarza: JANTreść komentarza: A może przejścia dla pieszych co 10 metrów i wszech obecne ronda prezydencie Zamoscia oraz radni parkingi i jeszcze raz parkingi Nowe miasto się dusiData dodania komentarza: 22.04.2025, 14:31Źródło komentarza: Zamość: Jak zadbać o młodzież z Ekonomika? Czy na ul. Łukasińskiego powinno być kolejne przejście dla pieszych?Autor komentarza: WacławTreść komentarza: Może sklep przenieść na stronę ekonomika i problem się skończyData dodania komentarza: 22.04.2025, 14:15Źródło komentarza: Zamość: Jak zadbać o młodzież z Ekonomika? Czy na ul. Łukasińskiego powinno być kolejne przejście dla pieszych?Autor komentarza: Świadomy pieszyTreść komentarza: Przejścia w zamościu to porażka jak przystanek koło rolniczaka. Przy szkołach typu 3LO, przedszkole nr.4 . Przejścia powinny być przy szkołach tyle ile trzeba ale NA ŻĄDANIE z guziczkiem i światłem jak obok zielonego ryneczkuData dodania komentarza: 22.04.2025, 12:15Źródło komentarza: Zamość: Jak zadbać o młodzież z Ekonomika? Czy na ul. Łukasińskiego powinno być kolejne przejście dla pieszych?Autor komentarza: ciekawyTreść komentarza: i co na to Hereta z oficjalnego organu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej ?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 11:56Źródło komentarza: Zamość: Brat prezydenta wicedyrektorem zamojskiego zoo. Tego stanowiska nie było od 2020 rokuAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Już nie mówiąc o tym, że jak ktoś pracuje na drugą zmianę to nie ma czym wrócić. A tak w ogóle, to kto wymyślił, żeby gminę Narol dać do Podkarpacia, skoro jest znacznie lepiej skomunikowana z Lubelskim?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 11:19Źródło komentarza: Gm. Susiec: Paary odcięte od świata? Rzecznik Praw Obywatelskich z interwencją u starosty tomaszowskiego
Reklama