Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 03:40
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Tarnogród: Po Sejmiku w Tarnogrodzie

W niedzielę zakończył się 47. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Przez trzy dni trwały spotkania z folklorem ludowym w najczystszej postaci. Można było zobaczyć lub przypomnieć sobie, jak dawniej wyglądało na wsi kiszenie kapusty, jak nad Bugiem warzono kisiel, na czym polegał „wyskubek”, co robiły i o czym rozmawiały kobiety gromadzące się w chałupach na tzw. wieczorkach czy „pirzokach”. Przypomniano obrzęd lania wosku, zwyczaje związane z chrztem na wsi, weselem i pochówkiem.
Tarnogród: Po Sejmiku w Tarnogrodzie

Autor: TOK

W piątek uroczystego otwarcia dokonali Dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renata Ćwik i Burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec. W czasie trzech dni sejmiku zaprezentowało się dziesięć zespołów z województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Jako pierwszy w piątek wystąpił na scenie Zespół Czeremcha z Gromady, który pokazał swoje najnowsze dzieło - widowisko „Kiszenie kapusty”. Jako kolejne zaprezentowało się Szkolne Koło Teatralne Korale działające przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce – Osadzie. W ramach projektu edukacyjnego ”Kuchenne opowieści znad Buga” zrodziło się najnowsze widowisko obrzędowe pt. „Jak nad Bugiem warzono kisiel gryczany”.
Sobotnie prezentacje rozpoczął Zespół Sołtyski z Pawłowa, który pokazał widowisko „Wyskubek”. Następnie widzowie mieli okazję uczestniczyć w „Wieczorku u Dziurzychy”, na który zaprosił widzów Zespół Sąsiadeczki z Korczowa i Okrągłego.
Zespół śpiewaczy Zorza z Dereźni pokazał, w jaki sposób jedna kobieta potrafiła zaradzić na przeróżne nieszczęścia nękające mieszkańców wsi w spektaklu „Lanie wosku u Kowalki”.  Tradycje andrzejkowe powiatu włodawskiego mogliśmy podejrzeć, oglądając „Wilię św. Andrzeja”, a przybliżył je Zespół Obrzędowy z Hańska.
Zespół Ludowy Piekoszowianie z Piekoszowa zaprosił na chrzest wnuka Wawrzusiów a na zakończenie sobotnich prezentacji mogliśmy zobaczyć „Przybycie pana młodego i wyprowadziny do ślubu” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Leśnianie z Bodzentyna.

W sobotni wieczór został wyświetlony film dokumentalny z zarejestrowanym spektaklem "Łostatni rózeniec" z roku 1995  zespołu Jarzębina z Kocudzy. Profesor Lech Śliwonik wprowadził zebranych na widowni w tematykę projekcji a po niej profesor Piotr Dahlig omówił zaprezentowany obrzęd pożegnania ze zmarłym.   

W niedzielę rano pozostaliśmy w klimacie zadumy i refleksji. Zespół Ludowy Jaworzanki z Jaworza zaprezentował obrzędy związane z pochówkiem w spektaklu „Ksiądz z wiatykiem i podział ojcowizny”.  
Zespół Korzenie z Łaguszowa zaprosił na „Pirzoki”, czyli „darcie pierza''. Grupa pokazała jedną z niewielu form życia towarzyskiego na wsi, która kończyła się „wyskubkiem”.
 
Komisja artystyczna: prof. Lech Śliwonik /teatrolog/, prof. dr hab. Piotr Dahlig /etnomuzykolog/, dr hab. Katarzyna Smyk /folklorysta, kulturoznawca/, dr hab. Bożena Suchocka /reżyser/ i dr hab. Edward Wojtaszek /reżyser/ po obejrzeniu spektakli zapraszała zespoły na spotkania warsztatowe, podczas których omawiała z grupami walory przedstawień, zalety i wady scenicznych wystąpień.
Tarnogród odwiedziło w ciągu tych trzech dni mnóstwo gości. Między innymi: senator Jerzy Chróścikowski, posłanki Teresa Hałas i Beata Strzałka, wicestarosta biłgorajski Tomasz Rogala, dyrektor WOK w Lublinie Artur Sępoch, dyrektor delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu Monika Zawiślak, europoseł Beatę Mazurek reprezentowała Aneta Żórawicz a  Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego p.o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Elżbieta Kędzierska. Byli także obecni wójt Piekoszowa Zbigniew Piątek i wójt gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski.
Sejmik to radosna impreza, ale nie brakuje na nim też smutnych nostalgicznych momentów. Grupa z Hańska wraz z prof. Lechem Śliwonikiem pożegnała na scenie swoją wieloletnia kierowniczkę Halinę Radecką, która odeszła kilka tygodni temu.
Sejmikowi – jak zawsze – towarzyszyły wystawy fotograficzne: Zobaczymy ich na scenie – zespoły i spektakle Sejmiku 2022 i VIII Festiwal Wiejskich Teatrów ZWYKI – reportaż fotograficzny Lecha Laskowskiego. Organizatorzy bardzo dziękują wolontariuszkom z Teatru Młodych Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, które przez trzy dni pomagały w organizacji sejmiku: Oliwii Olejnickiej, Neli Blicharz i Aleksandrze Niziołek.
Organizatorami imprezy byli: Towarzystwo Kultury Teatralnej Zarząd Główny, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, TKT Ziemi Lubelskiej. Wsparcia udzielili: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Biłgorajski i Burmistrz Tarnogrodu.
Teraz czekamy na komunikat Rady Artystycznej, z którego dowiemy się już wkrótce, które zespoły zostały zakwalifikowane do ogólnopolskich prezentacji w październiku w Tarnogrodzie. Zapraszamy jesienią!

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama