Licznie zgromadzeni goście mogli wysłuchać niezwykłej opowieści o dziejach dwóch narodów mieczem i szablą pisanych oraz podziwiać prezentowane przez autora kilkusetletnie miecze japońskie, polskie XVIII wieczne karabele a także tsuby czyli jelce mieczy będące wyrazem niezwykłego kunsztu japońskich rzemieślników.
Kultura i tradycja Japonii, tak różna od europejskiej, niezmiennie zachwyca i intryguje nas, mieszkańców Zachodu. Pragnąc choć w części zrozumieć tę odmienność, warto przyjrzeć się niezwykłej historii miecza - „duszy samuraja". Przez ponad dwanaście wieków broń ta niosła dla Japończyków duchową treść, stała się symbolem rycerskich cnót, honoru, odwagi i wierności. Miecz wyposażony w ostrze wykonane ze stali o niezwykłych właściwościach stanowił nie tylko doskonałą broń, ale miał też ogromny udział w kształtowaniu całej kultury tego wyspiarskiego kraju. Szabla polska jest nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały. Symbolika szabli stanowi po dziś dzień dla każdego Polaka nieocenioną wartość. To znak władzy, nośnik wartości patriotycznych i oddania Ojczyźnie, a jednocześnie usankcjonowany ceremoniałem wojskowym element wojskowej asysty honorowej. To czytelny atrybut honoru, waleczności i dotrzymywania słowa.
Na zakończenie, goście mieli unikalną sposobność mieć choć przez chwilę w rękach prezentowaną na wystawie 300-letnią karabelę a także sto lat starszy miecz japoński katana i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.
Wydarzenie zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Miasta Biłgoraja Janusz Rosłan.
Cykl wykładów połączonych z prezentacją broni siecznej pt. "Katana i Karabela - historia dwóch narodów ostrzem pisana" to autorski projekt Janusza Jarosławskiego, mający za zadanie utrwalenie i pogłębienie wiedzy historycznej oraz wzmacnianie poczucia przynależności kulturowej, historycznej i narodowej.
Napisz komentarz
Komentarze