Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:21
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Historia dwóch narodów ostrzem pisana

14 maja br. roku o godz. 21.00 w sali Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju odbyła się inauguracja projektu Janusza Jarosławskiego "Katana i Karabela - historia dwóch narodów ostrzem pisana", było to niecodzienne spotkanie, zarówno z powodu jego formy, jak i treści i czekających na uczestników atrakcji i niespodzianek.
Biłgoraj: Historia dwóch narodów ostrzem pisana

Licznie zgromadzeni goście mogli wysłuchać niezwykłej opowieści o dziejach dwóch narodów mieczem i szablą pisanych oraz podziwiać prezentowane przez autora kilkusetletnie miecze japońskie, polskie XVIII wieczne karabele a także tsuby czyli jelce mieczy będące wyrazem niezwykłego kunsztu japońskich rzemieślników.

Kultura i tradycja Japonii, tak różna od europejskiej, niezmiennie zachwyca i intryguje nas, mieszkańców Zachodu. Pragnąc choć w części zrozumieć tę odmienność, warto przyjrzeć się niezwykłej historii miecza - „duszy samuraja". Przez ponad dwanaście wieków broń ta niosła dla Japończyków duchową treść, stała się symbolem rycerskich cnót, honoru, odwagi i wierności. Miecz wyposażony w ostrze wykonane ze stali o niezwykłych właściwościach stanowił nie tylko doskonałą broń, ale miał też ogromny udział w kształtowaniu całej kultury tego wyspiarskiego kraju. Szabla polska jest nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały. Symbolika szabli stanowi po dziś dzień dla każdego Polaka nieocenioną wartość. To znak władzy, nośnik wartości patriotycznych i oddania Ojczyźnie, a jednocześnie usankcjonowany ceremoniałem wojskowym element wojskowej asysty honorowej. To czytelny atrybut honoru, waleczności i dotrzymywania słowa.

Na zakończenie, goście mieli unikalną sposobność mieć choć przez chwilę w rękach prezentowaną na wystawie 300-letnią karabelę a także sto lat starszy miecz japoński katana i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.

Wydarzenie zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Miasta Biłgoraja Janusz Rosłan.

Cykl wykładów połączonych z prezentacją broni siecznej pt. "Katana i Karabela - historia dwóch narodów ostrzem pisana" to autorski projekt Janusza Jarosławskiego, mający za zadanie utrwalenie i pogłębienie wiedzy historycznej oraz wzmacnianie poczucia przynależności kulturowej, historycznej i narodowej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama