Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 12:49
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Lubycza Królewska: Wspólnie świętujmy 600-lecie! [PROGRAM DNIA 15.06.2022]

Reklama
Przygotowania do obchodów 600-lecia istnienia Lubyczy Królewskiej rozpoczęto jeszcze w połowie minionego roku. Zaplanowano bogaty program wydarzeń kulturalnych, sportowych i edukacyjnych. Dziś 15 czerwca punkt kulminacyjny.
Lubycza Królewska: Wspólnie świętujmy 600-lecie! [PROGRAM DNIA 15.06.2022]
W każdym sołectwie dzieci i dorośli sadzili drzewa i krzewy miododajne w ramach akcji 600 drzew na 600-lecie. Na zdj. reprezentacja Machnowa Starego z sołtysem Jerzym Lipczewskim.

Lubycza celebruje swój wyjątkowy jubileusz po królewsku, przez cały rok, przypominając o historii miasteczka mieszkańcom, chwaląc się pięknem gminy i eksponując jak wielkim potencjałem tego miejsca są ludzie. Przygotowania do obchodów 600-lecia rozpoczęto około roku temu. Były konsultacje, spotkania z zespołami ludowymi, organizacjami pozarządowymi, szkołami, przedszkolami, jednostkami kultury. Analizowano pomysły, konsultowano je i tak powstał kalendarz wydarzeń na cały 2022 rok. Miał być on zatwierdzony jeszcze w roku poprzednim, ale pandemia koronawirusa pokrzyżowała nieco plany. Sesja Rady Miejskiej, podczas której radni podjęli uchwałę dotyczącą ustanowienia roku 2022 rokiem jubileuszowym, odbyła się w styczniu.

Reklama

To była podstawa do obchodów: przygotowanie kalendarza, przygotowanie technicznych aspektów, uchwała. Kolejna ważna uchwała, którą podjęliśmy, to ta o nadaniu tytułu zasłużony dla Lubyczy Królewskiej i honorowy obywatel. Do tej pory nie było takich nagród. To rok jubileuszowy przyniósł pomysł, żeby uhonorować tych członków naszej społeczności, którzy tworzyli Lubyczę od podstaw – mówi Mariusz Lewko, przewodniczący Rady Miejskiej w Lubyczy.

Lubycza w 1947 roku była jednym wielkim gruzowiskiem, w którym mieszkało kilka, może kilkanaście osób. I ona tak naprawdę zaczęła się odtwarzać w latach 50., 60., poprzez strażnicę, budowę szkół, utworzony Państwowy Ośrodek Maszynowy, potem przeniesiono szkołę średnią z Lublina do Lubyczy. To były okresy wzrostu. W zasadzie my nagradzamy tych osadników, którzy przyszli tu po 1947 roku i tworzyli historię, kulturę, tradycję tego miejsca od początku. Niektórzy z nich mieszkają tutaj od urodzenia, inni skądś przyjechali – tłumaczy Mariusz Lewko, który jest też historykiem, nauczycielem w szkole w Lubyczy.

Nagrody będą przyznawane w sześciu kategoriach: za działalność samorządową na rzecz Lubyczy, za działalność społeczną, sportową, kulturalną, dla rozwoju turystyki i biznesową, która też znacznie przyczyniła się do rozwoju miasta i gminy.

Możemy zdradzić, że jedyny na razie tytuł Honorowego Obywatela Lubyczy otrzyma Franciszka Pizun.

– Pani Franciszka Pizun to wieloletnia sekretarz urzędu gminy, człowiek instytucja. Osiadła tu w 1945 roku i zaczęła pracę w urzędzie. Jest już jego legendą, wielokrotnie słyszeliśmy w opowieściach mieszkańców, że jak kiedyś szło się do urzędu, to do pani Frani, i to ona pisała wszystkie pisma. Bardzo pomocna, życzliwa kobieta. Ma w tej chwili ponad 80 lat, dlatego chcielibyśmy właśnie ją uhonorować – mówi Mariusz Lewko.

Statuetki są już gotowe. Burmistrz i rada miejska wystąpili też do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o odznaczenia państwowe. Zostaną wręczone podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, która rozpocznie się o godz. 11, po mszy świętej w kościele parafialnym w Lubyczy.

W sesji udział wezmą zaproszeni goście, władze województwa, powiatu, okolicznych samorządów.

Wykład wygłosi dr hab. Andrzej Janeczek, autor publikacji pt. „Osadnictwo pogranicza polsko- ruskiego. Województwo bełskie od schyłku XIV do początku XVII wieku”.

Chyba nie ma większego autorytetu, jeśli chodzi o początki Lubyczy, to on tak naprawdę wydobył miejscowość z „mroków niepamięci”. I w publikacji z lat 90. napisał, że Lubycza była takim wzorcowym modelem kolonizacji wołoskiej, Jakub i Miczka otrzymali ten przywilej, jak to się czasem niesłusznie mówi: nie na wieś Lubyczę, tylko książę Siemowit IV odebrał im Lubyczę i nadał im przywilej na kniaziostwo. Czy to była zmiana korzystna czy nie, głosy historyków są podzielone. Nie mniej jednak tak to wygląda, że wieś została odebrana, a nadane zostały wedle mojej wiedzy prawdopodobnie folwark, młyn i okoliczna ziemia. Jak jest naprawdę, tego się nie dowiemy, bo nie ma oryginalnego przywileju lokacyjnego. Mamy tylko odpis, który był zrobiony w czasach Zygmunta Augusta, czyli ponad 100 lat później, który przytacza oryginalny przywilej. Ponieważ nie ma wcześniejszej wzmianki o Lubyczy, na tym musimy się opierać – przybliża pokrótce historię Mariusz Lewko.

Punktem wieńczącym sesję ma być koncert muzyki klasycznej w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej w Lubyczy.

Po sesji będzie chwila przerwy, a po niej radni i burmistrz Marek Łuszczyński zapraszają mieszkańców do parku miejskiego. Tam posadzą dwa Dęby 600-lecia. Na kolejnej już sesji Rada podejmie uchwałę o nadaniu imion tym drzewom. Po sadzeniu wszyscy spotkają się przy scenie. Warto być, bo organizatorzy uroczystości przygotowali niespodziankę. Przyjemną, słodką i wystrzałową, aczkolwiek nie możemy jej zdradzić. Zachęcamy jednak, by zabrać dzieci, bo na pewno szczególnie będą nią zachwycone.

Po niespodziance wręczone zostaną nagrody dla laureatów konkursów organizowanych przez Szkołę Podstawową im. gen. Nikodema Sulika w Lubyczy. Chodzi o cztery konkursy tematyczne związane z 600-leciem (informatyczny, plastyczny, literacki i historyczny), w których udział wzięły wszystkie dzieci zamieszkałe na terenie gminy. Laureatów jest aż 45, poza tym przyznano sporo wyróżnień.

O godz. 16.30 rozpocznie się koncert pt. „Mojemu Miastu” w wykonaniu pochodzącej z Lubyczy Diany Gemborys i przyjaciół.

Z kolei o godz. 20 zagra Anna Jurksztowicz z zespołem. Po niej do północy muzykę będzie serwował DJ.

Tak przedstawia się program na 15 czerwca. To dzień najważniejszy, ale Lubycza planuje świętować do końca roku. Czerwiec to miesiąc, w którym dzieje się najwięcej. Trochę obok tego jubileuszu w dn. 18-19 czerwca będą Dni Machnowa połączone z 70-leciem działalności machnowskiej straży pożarnej. Nasza redakcja objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem. Od 24 do 26 będą Dni Lubyczy, na początku lipca razem z gminą Horyniec-Zdrój Lubycza organizuje rajd rowerowy "Rowerowe Roztocze". W sierpniu będzie Art-Festiwal również organizowany razem z Horyńcem, potem Jarmark Królewski, dożynki, a w kolejnym miesiącu m.in. autorski projekt festiwalowy pn. „Kryminalia Lubyckie”. Warto przypomnieć, że do tej pory wielkim wydarzeniem był Piknik Służb Mundurowych organizowany 3 maja, a wyrazistym akcentem było wydanie przez przedszkole małej, ale jakże ważnej publikacji pt. „Legenda o Lubyczy Królewskiej” i przedstawienie jej przez przedszkolaków w inscenizacji. Równie ważnym elementem, który jeszcze podsumujemy, było sadzenie drzew miododajnych w każdym sołectwie w ramach akcji "600 drzew na 600-lecie". Sadzonki przekazało Nadleśnictwo Tomaszów. Drzewa sadzili dorośli i dzieci – taki był warunek tej akcji, która ma na celu m.in. edukowanie najmłodszego pokolenia.

Reklama Baner reklamowy - Tomaszowska Kronika Tygodnia - facebook

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

super 15.06.2022 10:04
Brawa. Młodzi z inicjatywą inwestujący w najmłodsze pokolenie. Niewiele samorządów stać na to. Wasi sąsiedzi duszą inicjatywy młodych, starzy "wyjadacze" z włodarzem na czele.

Reklama

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: jaTreść komentarza: narysować stop przed każdą ścieżką rowerowa i nie będzie potrąceńData dodania komentarza: 5.04.2025, 09:42Źródło komentarza: Wypadek w Zamościu. 21-latka nie ustąpiła pierwszeństwa i potrąciła rowerzystęAutor komentarza: TolaTreść komentarza: Przecież ta uchwaĺa jest guzik warta. Jest podpisany pakt migracyjny i co tęczowi zechcą to zrobią.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 00:51Źródło komentarza: Zamość: Boją się imigrantów i chcą zamknięcia ośrodka przy ul. Zagłoby. Władze samorządowe uspokajająAutor komentarza: WaldiTreść komentarza: Sprawiedliwości stanie się zadość. Kolejny członek Zakonu Ojców Pedofilów odpowie za swoje przestępstwa.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Duchowny odpowie za wykorzystanie seksualne kobiet. Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała akt oskarżeniaAutor komentarza: GENEKTreść komentarza: Typowe dla rządzących Hrubieszowe, podkoloryzować wprowadzić iluzję czegoś wielkiego - mistyfikacja.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 19:13Źródło komentarza: Potomek dębu Wiktor będzie rósł w HrubieszowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Likwidacja POWIATOWEJ biblioteki ale w komentarzach oczywiście wielbiciele burmistrzowej wyrażają swój ból d...Data dodania komentarza: 4.04.2025, 18:29Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Mam wątpliwości, czy Ci młodzi sprawcy dostaną jakąkolwiek karę. Może tylko dozór kuratora ? Moim zdaniem młodociani przestępcy są zbyt pobłażliwie traktowani przez wymiar sprawiedliwości. Niedawno zakatowano w środku miasta młodego chłopaka Eryka.Napadnięto na niego i bito w kilka osób. Po bestialskim czynie oprawcy uciekli zostawiając umierającego w męczarniach chłopaka na ziemi... Trudno to opisać. DRAMAT.Odebrali Erykowi życie. Wyrok zaskakujący.Jeden w więzieniu a reszta co biła i kopała oraz organizatorka tego przestępstwa i nagrywająca dla internetu chodzą swobodnie WOLNO . DOZÓR kuratora. Czy ktoś wie co z apelacją w sprawie wyroku w tej sprawie ? Jeżeli młodzi przestępcy, bandziory nie będą surowo karani i nie będą ponosić odpowiedzialności za karygodne czyny to będą dalej czynić zło. Za śmierć Eryka w męczarniach powinna być surowa kara.Nastoletnie bandziory byli bezwzględni w swoim czynie i za to powinni być ukarani. Tej zbrodni nie wolno nam zapomnieć .Data dodania komentarza: 4.04.2025, 16:24Źródło komentarza: Dwóch nastolatków z Tomaszowa Lubelskiego pobiło 20-latka, bo powiedział, że kibicuje innemu klubowi niż oni
Reklama