Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 19:19
Reklama
Reklama

Wiceminister edukacji na koniec roku: Brakuje nauczycieli, ale nie dlatego, że mało zarabiają

Dziś (czwartek 24 czerwca) kończy się rok szkolny 2021/2022. Uczniów i nauczycieli czeka zasłużony wypoczynek. W zaskakujący sposób pożegnał tych drugich wiceminister edukacji. – Widziały gały, co brały – tak podsumowała to, co powiedział, prowadząca z nim rozmowę dziennikarka.
Wiceminister edukacji na koniec roku: Brakuje nauczycieli, ale nie dlatego, że mało zarabiają
Od lewej: Sławomir Broniarz i Tomasz Rzymkowski

Autor: ZNP, Wikipedia

Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji, na antenie Radia ZET przyznał, że  brakuje nauczycieli, ale jego zdaniem jedynym powodem tego stanu rzeczy nie są zarobki. Stwierdził, że znalazłby nauczyciela, który zarabia 11 tys. złotych netto miesięcznie, czyli tyle, ile co miesiąc wpływa na jego konto.

– Przy pracy 7 dni w tygodniu – zastrzegł, mówiąc o swojej pracy.

– Widziały gały, co brały – skwitowała to prowadząca rozmowę dziennikarka.

– Nauczyciele też widzieli, co brali – odpowiedział Rzymkowski.

I dodał: – Jeśli ktoś chce bić się w piersi i przepraszać za to, że nauczyciele zarabiają mniej, a mogli zarabiać więcej, to powinny to zrobić związki zawodowe i np. pan Broniarz.

Jak wyjaśnił, Ministerstwo Edukacji i Nauki proponowało nauczycielom podwyżkę zarobków o 36 proc., ale za zwiększenie liczby godzin przy tablicy z 18 do 22 godzin. Nie zgodziły się na to związki zawodowe, które uznały, że to jedynie wyższe wynagrodzenie za większą pracę.

Wiceministrowi odpowiedział w Radiu ZET Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego: – Wypowiedź jest skandaliczna, pokazuje człowieka niedojrzałego emocjonalnie. Słowo „przepraszam” jest nie tylko obowiązkiem, ale powinno padać od pana wiceministra od rana do wieczora we wszystkich mediach. Dymisja byłaby zasadna, ale nie liczę na nią – podkreślił.

I dodał: – Z ubolewaniem, ale niestety nie liczę na nią. Nieraz obserwowaliśmy podobne wydarzenia i wiemy, że w tym rządzie nie możemy czegoś takiego oczekiwać. Zadajemy też sobie pytanie, jak długo jeszcze nauczyciele będą tolerowali tego rodzaju zachowania rządu wobec własnego środowiska.

A co po wakacjach?

Od 1 września nauczycieli czekają zmiany: inny system awansu zawodowego i wyższe pensje. Zostaną zlikwidowane stanowiska nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. Nauczycieli czeka również odejście od odbywania sformalizowanych staży. Za to większy nacisk zostanie położony na zdobywanie umiejętności praktycznych. Zostanie to – jak obiecuje rząd – powiązane z wyższym wynagrodzeniem.

Skąd rząd weźmie na to pieniądze? Wzrost wynagrodzenia nauczycieli podejmujących pracę w szkole będzie możliwy dzięki zmniejszeniu liczby stopni awansu zawodowego – odpowiadają jego przedstawiciele. Wynagrodzenie nauczycieli w pierwszych 6 latach pracy w szkole zostanie podwyższone i będzie stanowiło dla:

- nauczyciela początkującego – 120 proc. kwoty bazowej,

- nauczyciela mianowanego – 144 proc. kwoty bazowej,

- nauczyciela dyplomowanego – 184 proc. kwoty bazowej.

Wynagrodzenie nauczyciela w pierwszym roku pracy w szkole wzrośnie ze 100 do 120 proc. kwoty bazowej, a w drugim, trzecim i czwartym ze 111 do 120 proc. kwoty bazowej.

Dodajmy, że kwota bazowa dla nauczycieli  jest określana w ustawie budżetowej. W tym roku wynosi 3537,80 zł. 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama