Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:03
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

W Polsce może zabraknąć ponad 200 leków [LISTA]

W aptekach coraz częściej brakuje lekarstw. Odpowiadają za to m.in. wojna w Ukrainie i wysoka inflacja. Lista zagrożonych preparatów zawiera ponad 200 pozycji.
W Polsce może zabraknąć ponad 200 leków [LISTA]

Autor: iStock

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia znalazło się obwieszczenie, które może niepokoić niektóre osoby przyjmujące leki. Ponad 200 pozycji może być w Polsce niedostępnych. Wśród wymienionych produktów są m.in. leki przeciwzakrzepowe, insulina dla osób z cukrzycą, antydepresanty, antybiotyki, plastry stosowne w terapii hormonalnej czy leki dla pacjentów z astmą. Niektóre z nich nie mają zamienników, co może mieć tragiczne skutki.

Dlaczego brakuje leków?

Nie bez znaczenia jest tu rekordowa inflacja – pacjenci, chcąc zabezpieczyć się na przyszłość, wykupują hurtowe ilości leków na zapas. Równie ważnym czynnikiem jest trwająca w Ukrainie wojna, która zablokowała część dostaw.

Eksperci z portalu GdziePoLek.pl wskazują również, że pandemia COVID-19 wywołała zaburzenia produkcji substancji czynnych, z których większość pochodzi z Azji lub Chin.

Jakich leków brakuje w Polsce?

Jak podaje Polsat News, po podliczeniu stanów magazynowych w aptekach powstała lista leków, których brakowało w czerwcu. Znajduje się na niej aż 40 pozycji:

·  Atenolol Sanofi 25,

·  Betoptic S,

·  Broncho-Vaxom 3,5 mg,

·  Butapirazol, czopki,

·  Ceclor 0,375g/5 ml,

·  Ceclor 0,25 g/5 ml,

·  Ceroxim 0,25 g/5 ml,

·  Chlorprothixen Zentiva 15 mg,

·  Chlorpothixen Zentiva 50 mg,

·  Clatra, płyn,

·  Depo-Provera 150 mg/ml, 3,3 ml,

·  Diphergan,

·  Duac (10 mg + 30 mg)/g,

·  Duac (10 mg + 50 mg)/g,

·  Duracef 0,25 g/5 ml,

·  Erodmed,

·  Gopten 2,0,

·  Hiconcil, proszek,

·  Infanrix-IPV+Hib,

·  Klabax 0,25 g/5 ml,

·  Kornam,

·  Laticort 0,1 proc.,

·  Mysimba,

·  Ozempic 1 mg,

·  Ozempic 0,5 mg,

·  Ozempic 0,25 mg,

·  Pravator 20 mg,

·  Priorix,

·  Rimantin,

·  Rovamycine tabletki,

·  Systen 50,

·  Systen Conti,

·  Systen Sequi,

·  Trulicty 4,5 mg/0,5 ml,

·  Ulgastran,

·  Unasyn,

·  Welbox,

·  Zinnat 0,25 g/5 ml,

·  Zinnat 0,125 g/5 ml.

Z kolei w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia możemy zapoznać się z pełną listą leków, które mogą być niedostępne w lipcu. Ich wykaz jest na [TEJ STRONIE].


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

dgfd 08.07.2022 09:26
fdgfdg

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama