Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 04:47
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Lublin: Premiera "Bitwy nad Bugiem". Film nakręcono w Czumowie

W sobotę, 23 lipca na Zamku Lubelskim w Lublinie premierowo zaprezentowano film „Bitwa nad Bugiem 1018” o zwycięskiej przeprawie wojsk Bolesława Chrobrego w marszu na Kijów. Film nagrano w zeszłym roku w Czumowie (gm. Hrubieszów) nad Bugiem. Jeszcze w tym roku zostanie zaprezentowany szerszej publiczności.
Rekonstruktorzy wojsk Chrobrego z reżyserem Zdzisławem Cozacem.

Premierę filmu w Lublinie połączono ze spotkaniem z reżyserem, rekonstruktorami i osobami zaangażowanymi w to wyjątkowe przedsięwzięcie. Reżyserem "Bitwy Nad Bugiem 1018" jest Zdzisław Cozac, scenarzysta, producent, reżyser filmowy i operator. Filmowiec współpracujący z Telewizją Polską jest również autorem filmów dokumentalnych m.in o początkach państwa Polskiego pt. "Korona i krzyż", "Ukryte gniazdo dynastii" czy "Droga do królestwa".

Zdjęcia do filmu "Bitwa nad Bugiem 1018 " nagrywano 3 i 4 lipca zeszłego roku w Czumowie podczas inscenizacji tej bitwy sprzed ponad tysiąca lat. Po raz pierwszy przygotowano ją nad samym Bugiem, a nie w Hrubieszowie na błoniach przy Huczwie. Bitwę nad Bugiem stoczono 22 lipca 1018 r. Doszło do niej podczas wyprawy księcia Bolesława Chrobrego (niedługo potem pierwszego króla Polski) na Kijów. Wcześniej kniaź Jarosław Mądry odrzucił żądania uwolnienia córki polskiego władcy. Nie zgodził się przywrócić na tron Świętopełka, zięcia Bolesława Chrobrego, a także na jego małżeństwo z siostrą Jarosława. Wojska księcia Mądrego zostały rozgromione w czasie przeprawy kilkutysięcznej armii Chrobrego przez Bug. Książę Rusinów skrył się w Nowogrodzie, a polskie oddziały zdobyły Kijów. Skutkiem tej wyprawy było przyłączenie tzw. Grodów Czerwieńskich na pograniczu polsko-ruskim.

W ubiegłym roku inscenizacja tego starcia na polsko-ruskim pograniczu była jednocześnie planem filmowym dla potrzeb nakręcenia ponad 8-minutowego filmu. Początkowy plan był taki, aby inscenizację zorganizować w miejscu faktycznej przeprawy wojsk Chrobrego. Ale w tym czasie są tam miejsca lęgowe ptaków. Dlatego wybrano inne miejsce nad Bugiem, niedaleko tego, w którym ponad tysiąc lat temu przetoczyła się historia. Realizacja filmu była możliwa m.in. dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej i Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie oraz dzięki wsparciu wielu osób, instytucji i samorządów.

Podczas spotkania w Lublinie filmowcy i rekonstruktorzy opowiadali o realizacji filmu i o zabawnych wyzwaniach, z jakimi przyszło im się zmierzyć podczas realizacji filmu, a także o kolejnych wspólnych hrubieszowsko-lubelskich planach muzealnych. Premiera filmu w Hrubieszowie odbędzie się w późniejszym terminie. Wkrótce film trafi do internetu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama