Premierę filmu w Lublinie połączono ze spotkaniem z reżyserem, rekonstruktorami i osobami zaangażowanymi w to wyjątkowe przedsięwzięcie. Reżyserem "Bitwy Nad Bugiem 1018" jest Zdzisław Cozac, scenarzysta, producent, reżyser filmowy i operator. Filmowiec współpracujący z Telewizją Polską jest również autorem filmów dokumentalnych m.in o początkach państwa Polskiego pt. "Korona i krzyż", "Ukryte gniazdo dynastii" czy "Droga do królestwa".
Zdjęcia do filmu "Bitwa nad Bugiem 1018 " nagrywano 3 i 4 lipca zeszłego roku w Czumowie podczas inscenizacji tej bitwy sprzed ponad tysiąca lat. Po raz pierwszy przygotowano ją nad samym Bugiem, a nie w Hrubieszowie na błoniach przy Huczwie. Bitwę nad Bugiem stoczono 22 lipca 1018 r. Doszło do niej podczas wyprawy księcia Bolesława Chrobrego (niedługo potem pierwszego króla Polski) na Kijów. Wcześniej kniaź Jarosław Mądry odrzucił żądania uwolnienia córki polskiego władcy. Nie zgodził się przywrócić na tron Świętopełka, zięcia Bolesława Chrobrego, a także na jego małżeństwo z siostrą Jarosława. Wojska księcia Mądrego zostały rozgromione w czasie przeprawy kilkutysięcznej armii Chrobrego przez Bug. Książę Rusinów skrył się w Nowogrodzie, a polskie oddziały zdobyły Kijów. Skutkiem tej wyprawy było przyłączenie tzw. Grodów Czerwieńskich na pograniczu polsko-ruskim.
W ubiegłym roku inscenizacja tego starcia na polsko-ruskim pograniczu była jednocześnie planem filmowym dla potrzeb nakręcenia ponad 8-minutowego filmu. Początkowy plan był taki, aby inscenizację zorganizować w miejscu faktycznej przeprawy wojsk Chrobrego. Ale w tym czasie są tam miejsca lęgowe ptaków. Dlatego wybrano inne miejsce nad Bugiem, niedaleko tego, w którym ponad tysiąc lat temu przetoczyła się historia. Realizacja filmu była możliwa m.in. dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej i Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie oraz dzięki wsparciu wielu osób, instytucji i samorządów.
Podczas spotkania w Lublinie filmowcy i rekonstruktorzy opowiadali o realizacji filmu i o zabawnych wyzwaniach, z jakimi przyszło im się zmierzyć podczas realizacji filmu, a także o kolejnych wspólnych hrubieszowsko-lubelskich planach muzealnych. Premiera filmu w Hrubieszowie odbędzie się w późniejszym terminie. Wkrótce film trafi do internetu.
Napisz komentarz
Komentarze