Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 20:27
Reklama
Reklama

Lublin: Premiera "Bitwy nad Bugiem". Film nakręcono w Czumowie

W sobotę, 23 lipca na Zamku Lubelskim w Lublinie premierowo zaprezentowano film „Bitwa nad Bugiem 1018” o zwycięskiej przeprawie wojsk Bolesława Chrobrego w marszu na Kijów. Film nagrano w zeszłym roku w Czumowie (gm. Hrubieszów) nad Bugiem. Jeszcze w tym roku zostanie zaprezentowany szerszej publiczności.
Lublin: Premiera "Bitwy nad Bugiem". Film nakręcono w Czumowie
Rekonstruktorzy wojsk Chrobrego z reżyserem Zdzisławem Cozacem.

Premierę filmu w Lublinie połączono ze spotkaniem z reżyserem, rekonstruktorami i osobami zaangażowanymi w to wyjątkowe przedsięwzięcie. Reżyserem "Bitwy Nad Bugiem 1018" jest Zdzisław Cozac, scenarzysta, producent, reżyser filmowy i operator. Filmowiec współpracujący z Telewizją Polską jest również autorem filmów dokumentalnych m.in o początkach państwa Polskiego pt. "Korona i krzyż", "Ukryte gniazdo dynastii" czy "Droga do królestwa".

Zdjęcia do filmu "Bitwa nad Bugiem 1018 " nagrywano 3 i 4 lipca zeszłego roku w Czumowie podczas inscenizacji tej bitwy sprzed ponad tysiąca lat. Po raz pierwszy przygotowano ją nad samym Bugiem, a nie w Hrubieszowie na błoniach przy Huczwie. Bitwę nad Bugiem stoczono 22 lipca 1018 r. Doszło do niej podczas wyprawy księcia Bolesława Chrobrego (niedługo potem pierwszego króla Polski) na Kijów. Wcześniej kniaź Jarosław Mądry odrzucił żądania uwolnienia córki polskiego władcy. Nie zgodził się przywrócić na tron Świętopełka, zięcia Bolesława Chrobrego, a także na jego małżeństwo z siostrą Jarosława. Wojska księcia Mądrego zostały rozgromione w czasie przeprawy kilkutysięcznej armii Chrobrego przez Bug. Książę Rusinów skrył się w Nowogrodzie, a polskie oddziały zdobyły Kijów. Skutkiem tej wyprawy było przyłączenie tzw. Grodów Czerwieńskich na pograniczu polsko-ruskim.

W ubiegłym roku inscenizacja tego starcia na polsko-ruskim pograniczu była jednocześnie planem filmowym dla potrzeb nakręcenia ponad 8-minutowego filmu. Początkowy plan był taki, aby inscenizację zorganizować w miejscu faktycznej przeprawy wojsk Chrobrego. Ale w tym czasie są tam miejsca lęgowe ptaków. Dlatego wybrano inne miejsce nad Bugiem, niedaleko tego, w którym ponad tysiąc lat temu przetoczyła się historia. Realizacja filmu była możliwa m.in. dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej i Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie oraz dzięki wsparciu wielu osób, instytucji i samorządów.

Podczas spotkania w Lublinie filmowcy i rekonstruktorzy opowiadali o realizacji filmu i o zabawnych wyzwaniach, z jakimi przyszło im się zmierzyć podczas realizacji filmu, a także o kolejnych wspólnych hrubieszowsko-lubelskich planach muzealnych. Premiera filmu w Hrubieszowie odbędzie się w późniejszym terminie. Wkrótce film trafi do internetu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama