Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 16:16
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Nie dyrektor, tylko dyrektorka. Kolejne miasto wprowadza oficjalnie żeńskie nazwy

Po Warszawie i Sopocie kolejne miasto wprowadza zmiany językowe i społeczne. Nazwy stanowisk zajmowanych przez panie mają być bardziej kobiece.
Nie dyrektor, tylko dyrektorka. Kolejne miasto wprowadza oficjalnie żeńskie nazwy

Autor: iStock

Najpierw krótkie przypomnienie ze szkoły. Feminatywy to żeńskie formy gramatyczne stanowisk i funkcji. To używanie zamiast np. „kierownika” słowa „kierowniczka” gdy na tym stanowisku zasiada kobieta. W języku polskim takie rozwiązanie stosuje się potocznie, ale urzędowo już tak nie jest. Dlatego jeżeli ktoś pisze podanie do szkoły, to do kobiety kierującej placówką trzeba zwrócić się „dyrektor”. Takie oficjalnie zajmuje stanowisko.

Ale to się zmienia. Już Warszawa i Sopot urzędowo wprowadziły feminatywy. W stolicy takie formy są stosowane dobrowolne i jedynie w na stronach internetowych, komunikatach prasowych, stopkach mailowych, czy nagłówkach pism urzędowych.

Od 1 sierpnia będzie tak też w Gdańsku. Prezydent tego miasta, Aleksandra Dulkiewicz ogłosiła, że feminatywy zaczną obowiązywać w ratuszu, ale tak jak w Warszawie będzie to nieobowiązkowe. 

– Miejsce pracy powinno być przestrzenią, w której każda i każdy z nas powinien czuć się w pełni akceptowany, a nasze wzajemne relacje opierały się na szacunku i sprzyjały wspieraniu różnorodności – tłumaczy Dulkiewicz.

Co ciekawe, sama prezydent nie chce być „prezydentką”. O tę właśnie sprawę zapytała ją w internecie jedna z osób komentująca wpis Dulkiewicz. Pani prezydent odpisała, że woli być nazywana prezydentem Gdańska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
Reklama