Dział książki morskiej w zamojskiej bibliotece został utworzony w 2019 r. za sprawą Janiny Gąsiorowskiej, która od wielu lat promuje wiedzę o morzu, a przede wszystkim o historii statku m/s „Ziemia Zamojska”.
Matka chrzestna
W 1984 r. Janina Gąsiorowska została wybrana przez czytelników „Tygodnika Zamojskiego” matką chrzestną nowo budowanego statku „Ziemia Zamojska”. Od tamtego czasu ta znana działaczka społeczna zwiedziła kawał świata i pozostała żarliwą propagatorką problematyki morskiej na Zamojszczyźnie. To właśnie z jej inicjatywy na Rynku Solnym stanęła w 2013 r. potężna, bo ważąca 7 ton, kotwica – dar dla miasta od Polskiej Żeglugi Morskiej ze Szczecina.
Janina Gąsiorowska współpracuje z zamojskimi szkołami, w tym m.in. ze Szkołą Podstawową nr 3, gdzie od wielu lat działa koło „Wilczki morskie”, a elementem stroju galowego w klasach 1-3 jest kołnierz marynarski. – To u nas już długa tradycja – przyznaje Maria Mołdoch, dyrektor szkoły, która wraz z m.in. z Waldemarem Leszczyńskim, dyrektorem Bursy Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu (tam również mają koło morskie), działa w Zamojskiej Grupie Morskiej.
Janina Gąsiorowska wskazuje, że Zamość ma nie jedną, a trzy kotwice – największa – z m/s „Ziemia Zamojska” – stoi na Rynku Solnym, a dwie mniejsze – na terenie „trójki” oraz bursy nr 2.
Morskie opowieści
W przekazanej trzy lata temu do zamojskiej biblioteki kolekcji liczącej 75 tytułów znajdowały się m.in. albumy, książki żeglarskie, publikacje o ludziach morza, statkach i podróżach morskich. – Dział książki morskiej jest cały czas rozbudowywany – powiedział nam Piotr Bartnik, dyrektor Książnicy Zamojskiej w Zamościu.
W gronie osób, które uzupełniają księgozbiór, znaleźli się m.in. kapitanowie żeglugi wielkiej i ich rodziny, matki chrzestne statków, marynarze i ludzie morza pracujący na polskich statkach. – Kolekcja marynistyczna liczy obecnie 152 egzemplarze – informuje Piotr Piela z zamojskiej książnicy. – Mamy literaturę marynistyczną – o statkach i podróżach morskich, marynarzach, kobietach-kapitanach, książki żeglarskie, wydawnictwa Polskiej Żeglugi Morskiej, a także publikacje popularnonaukowe, w tym albumy prezentujące m.in. skarby mórz i oceanów świata, najpiękniejsze latarnie morskie, fotografie okrętów, jachtów żaglowych, statków pasażerskich i handlowych, promów, łodzi i barek.
Z uwagi m.in. na dedykacje i autografy, kolekcja nie jest udostępniana na zewnątrz: z książek można korzystać na miejscu – w czytelni.
Dzięki za Hallera
Pani Janina jest częstym gościem biblioteki. Na bazie jej spotkań z zamojskimi przedszkolakami powstała publikacja „O morzu i nie tylko z przedszkolakami – opowiada Janina Gąsiorowska”. Powstała również gra wielkoformatowa dla dzieci o morzu i morskich przygodach. – Zachęcam do odwiedzania biblioteki i dziękuję mieszkańcom, że na patrona nowego ronda u zbiegu ul. Lubelskiej, Wojska Polskiego i Piłsudskiego wybrali gen. Józefa Hallera, naszego bohatera narodowego, który 1920 r. dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem – opowiada pani Janina.
Dodaje, że zamojska młodzież, która połknęła morskiego bakcyla, pływa już zawodowo po morzach i oceanach na statkach i promach. Takich historii Janina Gąsiorowska zna przynajmniej kilka.
W imieniu Zamojskiej Grupy Morskiej pani Janina składa podziękowania za współpracę kierownictwu oraz pracownikom Książnicy Zamojskiej.
Napisz komentarz
Komentarze