Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:29
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Zamość na fali. W książnicy rozrasta się marynistyczna kolekcja

Z Zamościem jest trochę jak z piosenką Dawida Podsiadło – nie ma fal. Nie ma przynajmniej morskich, bo do Bałtyku daleko, ale na Rynku Solnym co rusz zatrzymują się turyści, żeby zrobić sobie fotkę przy kotwicy. Bo miasto kocha morze i może pochwalić się nie tylko pomnikiem-kotwicą i dwiema mniejszymi kotwicami, ale i kolekcją marynistyczną w książnicy.
Przekazanie książek do kolekcji. Na zdjęciu (od lewej): Maria Mołdoch, Jacek Podkościelny, Janina Gąsiorowska, Halina Zielińska i Waldemar Leszczyński.

Dział książki morskiej w zamojskiej bibliotece został utworzony w 2019 r. za sprawą Janiny Gąsiorowskiej, która od wielu lat promuje wiedzę o morzu, a przede wszystkim o historii statku m/s „Ziemia Zamojska”.

Matka chrzestna

W 1984 r. Janina Gąsiorowska została wybrana przez czytelników „Tygodnika Zamojskiego” matką chrzestną nowo budowanego statku „Ziemia Zamojska”. Od tamtego czasu ta znana działaczka społeczna zwiedziła kawał świata i pozostała żarliwą propagatorką problematyki morskiej na Zamojszczyźnie. To właśnie z jej inicjatywy na Rynku Solnym stanęła w 2013 r. potężna, bo ważąca 7 ton, kotwica – dar dla miasta od Polskiej Żeglugi Morskiej ze Szczecina.

Janina Gąsiorowska współpracuje z zamojskimi szkołami, w tym m.in. ze Szkołą Podstawową nr 3, gdzie od wielu lat działa koło „Wilczki morskie”, a elementem stroju galowego w klasach 1-3 jest kołnierz marynarski. – To u nas już długa tradycja – przyznaje Maria Mołdoch, dyrektor szkoły, która wraz z m.in. z Waldemarem Leszczyńskim, dyrektorem Bursy Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu (tam również mają koło morskie), działa w Zamojskiej Grupie Morskiej.

Janina Gąsiorowska wskazuje, że Zamość ma nie jedną, a trzy kotwice – największa – z m/s „Ziemia Zamojska” – stoi na Rynku Solnym, a dwie mniejsze – na terenie „trójki” oraz bursy nr 2.

Morskie opowieści

W przekazanej trzy lata temu do zamojskiej biblioteki kolekcji liczącej 75 tytułów znajdowały się m.in. albumy, książki żeglarskie, publikacje o ludziach morza, statkach i podróżach morskich. – Dział książki morskiej jest cały czas rozbudowywany – powiedział nam Piotr Bartnik, dyrektor Książnicy Zamojskiej w Zamościu.

W gronie osób, które uzupełniają księgozbiór, znaleźli się m.in. kapitanowie żeglugi wielkiej i ich rodziny, matki chrzestne statków, marynarze i ludzie morza pracujący na polskich statkach. – Kolekcja marynistyczna liczy obecnie 152 egzemplarze – informuje Piotr Piela z zamojskiej książnicy. – Mamy literaturę marynistyczną – o statkach i podróżach morskich, marynarzach, kobietach-kapitanach, książki żeglarskie, wydawnictwa Polskiej Żeglugi Morskiej, a także publikacje popularnonaukowe, w tym albumy prezentujące m.in. skarby mórz i oceanów świata, najpiękniejsze latarnie morskie, fotografie okrętów, jachtów żaglowych, statków pasażerskich i handlowych, promów, łodzi i barek.

Z uwagi m.in. na dedykacje i autografy, kolekcja nie jest udostępniana na zewnątrz: z książek można korzystać na miejscu – w czytelni.

Dzięki za Hallera

Pani Janina jest częstym gościem biblioteki. Na bazie jej spotkań z zamojskimi przedszkolakami powstała publikacja „O morzu i nie tylko z przedszkolakami – opowiada Janina Gąsiorowska”. Powstała również gra wielkoformatowa dla dzieci o morzu i morskich przygodach.  – Zachęcam do odwiedzania biblioteki i dziękuję mieszkańcom, że na patrona nowego ronda u zbiegu ul. Lubelskiej, Wojska Polskiego i Piłsudskiego wybrali gen. Józefa Hallera, naszego bohatera narodowego, który 1920 r. dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem – opowiada pani Janina.

Dodaje, że zamojska młodzież, która połknęła morskiego bakcyla, pływa już zawodowo po morzach i oceanach na statkach i promach. Takich historii Janina Gąsiorowska zna przynajmniej kilka.

W imieniu Zamojskiej Grupy Morskiej pani Janina składa podziękowania za współpracę kierownictwu oraz pracownikom Książnicy Zamojskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: WypoczynekTreść komentarza: Ferie długie, dzieciom i młodzieży należy się trochę odpoczynku, a w Hrubieszowie, mimo wcześniejszych deklaracji, nawet lodowiska nie ma...Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:11Źródło komentarza: Rekordowo długie ferie świąteczne. A zaraz po nich ferie zimoweAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ale skąd ruski troll miałby o tym wiedzieć.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 09:54Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: tuZZkTreść komentarza: Młodzi Jelenie , robią za darmo ! Za to samo urzędnicy biorą gruba kasę ale nie ma to jak wykorzystać młodzież a samemu sobie POpierdzieć w tym czasie w stołek !!!!Data dodania komentarza: 22.12.2024, 23:32Źródło komentarza: Gala wolontariatu w zamojskim "Okrąglaku". Wyróżniono wolontariuszy
Reklama