Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:07
Reklama
Reklama

Zamość na fali. W książnicy rozrasta się marynistyczna kolekcja

Z Zamościem jest trochę jak z piosenką Dawida Podsiadło – nie ma fal. Nie ma przynajmniej morskich, bo do Bałtyku daleko, ale na Rynku Solnym co rusz zatrzymują się turyści, żeby zrobić sobie fotkę przy kotwicy. Bo miasto kocha morze i może pochwalić się nie tylko pomnikiem-kotwicą i dwiema mniejszymi kotwicami, ale i kolekcją marynistyczną w książnicy.
Zamość na fali. W książnicy rozrasta się marynistyczna kolekcja
Przekazanie książek do kolekcji. Na zdjęciu (od lewej): Maria Mołdoch, Jacek Podkościelny, Janina Gąsiorowska, Halina Zielińska i Waldemar Leszczyński.

Dział książki morskiej w zamojskiej bibliotece został utworzony w 2019 r. za sprawą Janiny Gąsiorowskiej, która od wielu lat promuje wiedzę o morzu, a przede wszystkim o historii statku m/s „Ziemia Zamojska”.

Matka chrzestna

W 1984 r. Janina Gąsiorowska została wybrana przez czytelników „Tygodnika Zamojskiego” matką chrzestną nowo budowanego statku „Ziemia Zamojska”. Od tamtego czasu ta znana działaczka społeczna zwiedziła kawał świata i pozostała żarliwą propagatorką problematyki morskiej na Zamojszczyźnie. To właśnie z jej inicjatywy na Rynku Solnym stanęła w 2013 r. potężna, bo ważąca 7 ton, kotwica – dar dla miasta od Polskiej Żeglugi Morskiej ze Szczecina.

Janina Gąsiorowska współpracuje z zamojskimi szkołami, w tym m.in. ze Szkołą Podstawową nr 3, gdzie od wielu lat działa koło „Wilczki morskie”, a elementem stroju galowego w klasach 1-3 jest kołnierz marynarski. – To u nas już długa tradycja – przyznaje Maria Mołdoch, dyrektor szkoły, która wraz z m.in. z Waldemarem Leszczyńskim, dyrektorem Bursy Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu (tam również mają koło morskie), działa w Zamojskiej Grupie Morskiej.

Janina Gąsiorowska wskazuje, że Zamość ma nie jedną, a trzy kotwice – największa – z m/s „Ziemia Zamojska” – stoi na Rynku Solnym, a dwie mniejsze – na terenie „trójki” oraz bursy nr 2.

Morskie opowieści

W przekazanej trzy lata temu do zamojskiej biblioteki kolekcji liczącej 75 tytułów znajdowały się m.in. albumy, książki żeglarskie, publikacje o ludziach morza, statkach i podróżach morskich. – Dział książki morskiej jest cały czas rozbudowywany – powiedział nam Piotr Bartnik, dyrektor Książnicy Zamojskiej w Zamościu.

W gronie osób, które uzupełniają księgozbiór, znaleźli się m.in. kapitanowie żeglugi wielkiej i ich rodziny, matki chrzestne statków, marynarze i ludzie morza pracujący na polskich statkach. – Kolekcja marynistyczna liczy obecnie 152 egzemplarze – informuje Piotr Piela z zamojskiej książnicy. – Mamy literaturę marynistyczną – o statkach i podróżach morskich, marynarzach, kobietach-kapitanach, książki żeglarskie, wydawnictwa Polskiej Żeglugi Morskiej, a także publikacje popularnonaukowe, w tym albumy prezentujące m.in. skarby mórz i oceanów świata, najpiękniejsze latarnie morskie, fotografie okrętów, jachtów żaglowych, statków pasażerskich i handlowych, promów, łodzi i barek.

Z uwagi m.in. na dedykacje i autografy, kolekcja nie jest udostępniana na zewnątrz: z książek można korzystać na miejscu – w czytelni.

Dzięki za Hallera

Pani Janina jest częstym gościem biblioteki. Na bazie jej spotkań z zamojskimi przedszkolakami powstała publikacja „O morzu i nie tylko z przedszkolakami – opowiada Janina Gąsiorowska”. Powstała również gra wielkoformatowa dla dzieci o morzu i morskich przygodach.  – Zachęcam do odwiedzania biblioteki i dziękuję mieszkańcom, że na patrona nowego ronda u zbiegu ul. Lubelskiej, Wojska Polskiego i Piłsudskiego wybrali gen. Józefa Hallera, naszego bohatera narodowego, który 1920 r. dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem – opowiada pani Janina.

Dodaje, że zamojska młodzież, która połknęła morskiego bakcyla, pływa już zawodowo po morzach i oceanach na statkach i promach. Takich historii Janina Gąsiorowska zna przynajmniej kilka.

W imieniu Zamojskiej Grupy Morskiej pani Janina składa podziękowania za współpracę kierownictwu oraz pracownikom Książnicy Zamojskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama