Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:32
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Testy przełomowej szczepionki na boreliozę. Wezmą w nich udział również Polacy

Na ten preparat czeka wielu chorych. Na szczęście wyniki dotychczasowych badań są obiecujące. Szczepionka na boreliozę wkrótce może być dostępna dla pacjentów.
Testy przełomowej szczepionki na boreliozę. Wezmą w nich udział również Polacy

Autor: iStock

Nie będzie to pierwszy tego typu preparat, bo w XXI wieku była już dostępna szczepionka przeciwko odkleszczowej boreliozie. Jej skuteczność oceniano jednak bardzo nisko, przez co nie była zbyt popularna. Dlatego zapadła decyzja o wycofaniu jej z rynku – przypomina RMF24.

Wkrótce lek może doczekać się jednak swojego następcy, który ma być skuteczniejszy i bezpieczniejszy. Firmy Pfizer i Valneva rozpoczną w ciągu najbliższych miesięcy trzecią fazę testów swojej szczepionki VLA15 przeciwko tej groźnej chorobie. Pierwsze badania nad lekiem potwierdziły, że jest on bezpieczny i odpowiednio stymuluje organizm do walki z zakażeniem. Teraz uczestnicy przedsięwzięcia z różnych krajów – w tym również Polski – sprawdzą skuteczność preparatu.

Sześć tysięcy osób przyjmie 3 dawki szczepienia badanym preparatem lub placebo, żeby po roku przyjąć dawkę przypominającą. W okresie największej aktywności kleszczy naukowcy sprawdzą, jak substancja wpłynęła na układ immunologiczny pacjentów.

Czym jest borelioza?

Do zakażenia dochodzi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza. Po kilku dniach od ukąszenia pojawia się w tym miejscu zmiana skórna, która potem się powiększa, tworząc czerwoną plamę, tzw. rumień wędrujący. Jest to najbardziej typowy z objawów boreliozy.

Pozostałe objawy to m.in.:
- szumy w uszach,
- wrażenie zimna,
- skurcze mięśni,
- poczucie dezorientacji,
- zaburzenia pamięci,
- przewlekłe zmęczenie.

Wczesne stadium choroby pozwala na jej leczenie antybiotykami, jednak w niektórych przypadkach potrzebna może być dodatkowa terapia, a nawet rehabilitacja. Nieleczone zakażenie może powodować ciężkie choroby, np. zapalenie mózgu lub opon mózgowych, porażenie nerwu twarzowego czy niedomykalność szpary powiek.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama