Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:53
Reklama
Reklama

Jak się przygotować na blackout? Kluczowy może być grill

Nikogo nie chcemy straszyć, ale coraz częściej słychać, że w Polsce może zabraknąć prądu. Co zrobić, gdy już dojdzie do blackoutu?
Jak się przygotować na blackout? Kluczowy może być grill

Autor: iStock

– Stanowczo stwierdzam, że nie ma żadnego zagrożenia blackoutem. Polski system energetyczny działa stabilnie, a pojawiające się doniesienia niepotrzebnie wywołują niepokoje, szczególnie w sytuacji wojny na Ukrainie – powiedział kilka dni temu Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Dodał, że elektrownie koncernu mają zapasy węgla, a podpisane kontrakty zabezpieczają potrzeby.

Ale są też głosy, że musimy się przygotować przynajmniej na dłuższe przerwy w dostawie prądu. Ekstremalna sytuacja to blackout – nagła przerwa w dostawie prądu. I nie chodzi tylko o to, że komuś w domu zacznie się rozmrażać lodówka. Skutki takiego zdarzenia są poważniejsze. Wystarczy kilkadziesiąt minut awarii, a stają pociągi, nie działa sygnalizacja świetlna w miastach, samoloty na lotniskach zostają uziemione i nie można niczego kupić w sklepie.

Wystarczy przypomnieć sobie kwiecień 2008 roku, kiedy śnieżyca w okolicach Szczecina przewróciła słupy elektroenergetyczne. Dwie główne linie przesyłowe w regionie zachodniopomorskim zostały przerwane. Szczecin i kolejne miejscowości zostały pozbawione prądu.

Obecnie nastrojów nie studzi ani awaria jednego z bloków elektrowni w Jaworznie, ani pożar w drugim jej bloku.

Jak się przygotować na blackout?

Temu właśnie poświęcona jest jedna z części poradnika wydanego przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Eksperci radzą, żeby wcześniej zapewnić sobie alternatywne zasilanie. Chodzi o agregat prądotwórczy i rezerwę paliwa. Zabezpieczy nam to długotrwały dostęp do prądu.

– W przypadku ewakuacji niezwykle przydatny będzie naładowany powerbank oraz ładowarka samochodowa – podaje RCB.

Dobrze jest też wcześniej przygotować listę najpotrzebniejszych rzeczy. Musi się w tym zestawie znaleźć latarka i komplet baterii. Przyda się także radio na baterie. Oprócz latarki trzeba przygotować świece, gotówkę, zapałki lub zapalniczkę, apteczkę i jedzenie.

Musi to być taka żywność, którą można spożyć bez podgrzania czy gotowania.

RCB radzi też, żeby mieć grilla ogrodowego. Pomoże przygotować posiłki.

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama