Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:00
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Znowu zabraknie cukru? Polacy boją się pustych półek w sklepach

Ponad połowa Polaków obawia się, że wkrótce w sklepach może brakować towarów, tak jak ostatnio cukru. Właściciele sklepów wykorzystują to i podnoszą ceny, a konsumenci przepłacają.
Znowu zabraknie cukru? Polacy boją się pustych półek w sklepach

Autor: News4Media

Z badania UCE RESEARCH i Grupy BLIX, które opisała Strefa Biznesu, wynika, że co drugi badany boi się, że sklepy będą świeciły pustymi półkami. Właściciele sklepów wykorzystują te obawy i windują ceny. W efekcie ci, którzy kupili cukier lub inne towary na zapas, utwierdzają się tylko w słuszności swojej decyzji.

Eksperci uspokajają: – Nie ma powodu, żeby wpadać w panikę.

Nie ma powodu do paniki

W badaniu UCE RESEARCH i Grupy BLIX aż:  

- 53,3 proc. Polaków obawia się, że wkrótce w sklepach zabraknie różnych towarów;

- 32,4 proc. respondentów w to nie wierzy;

- 14,3 proc. ankietowanych nie ma wyrobionej opinii.

– Te obawy sygnalizują niepewność Polaków w kwestii sytuacji na rynku. Wśród powodów są m.in. szalejące ceny, które chwilowo wzmagają popyt, bo konsumenci obawiają się, że produkty jeszcze bardziej podrożeją – komentuje dr Krzysztof Łuczak, główny ekonomista Grupy BLIX, cytowany przez Strefę Biznesu.

Tę opinię podziela Marcin Luziński, ekonomista Santander Bank Polska. Jak mówi, nie ma żadnego powodu, dla którego mogłoby się coś takiego wydarzyć. Gospodarka działa normalnie, mimo że pojawiają się pewne negatywne zjawiska, które powodują spowolnienie wzrostu. Według eksperta ewentualnie może brakować gazu.

Częściej kobiety niż mężczyźni

Takie obawy mają częściej kobiety niż mężczyźni (57,9 proc. – 48,3 proc.), osoby w wieku 56-80 lat (54,6 proc.), z miesięcznymi dochodami netto 5000-6999 zł (58,5 proc.), wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (56 proc.), a także z miejscowości od 20 tys. do 49 tys. mieszkańców (58,8 proc.).

– Grupa z największymi dochodami ma najszerszy dostęp do wielu sklepów. Może więc pojechać na zakupy do innej placówki, a także kupić towary po wyższej cenie. Te osoby zazwyczaj nie robią przetworów na zimę, przez co nie za bardzo interesują się, ile kosztują ocet, sól czy cukier. Ludzie mniej zamożni bardziej zwracają uwagę na ceny tych artykułów. Kupują je w większych ilościach, żeby z reguły zrobić domowe przetwory – komentuje dr Łuczak.

Kupujemy po niekorzystnych cenach

Eksperci przypominają, że zwiększona liczba zainteresowanych danym produktem stanowi pokusę dla sprzedawców, żeby zwiększać zyski. W efekcie…

– …firmy mogą podnosić ceny, jak to niedawno było w przypadku cukru – mówi Sebastian Sajnóg, analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

A konsumenci kupują artykuły na zapas po bardzo niekorzystnych cenach.

 

 

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama