Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 22:21
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Mają gdzie położyć kamyk

Ściana Pamięci to hołd złożony biłgorajskim Żydom. Pomnik przy cmentarzu żydowskim na ul. Konopnickiej osłonięto we wtorek (6 września). W uroczystościach wzięło udział około 60 biłgorajskich Żydów oraz ich potomków.
Biłgoraj: Mają gdzie położyć kamyk

Do Biłgoraja przyjechali też: naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciel ambasady Stanów Zjednoczonych Aaron FishmanIsrael Baron – prezydent Organizacji Żydów Biłgorajskich w Izraelu, Meirav Hen – wnuczka noblisty Isaaka Bashevisa Singera, jak również pochodzący z Biłgoraja poseł poprzedniej kadencji Janusz Palikot oraz Paweł Śpiewak, prezes Biłgorajskiego Stowarzyszenia Kulturalnego I. B. Singera. Nie zabrakło przedstawicieli biłgorajskiego samorządu na czele z burmistrzem Biłgoraja Januszem Rosłanem oraz mieszkańców Łabędziego Grodu.

Symboliczna macewa

 

Przypomnijmy, że przed dwoma laty zrodził się pomysł, aby przy jedynym zachowanym we fragmentach cmentarzu żydowskim przy ul. Konopnickiej wybudować Ścianę Pamięci. Inicjatywa wyszła od Stowarzyszenia Kulturalnego im. I. B. Singera. Pomnik, który jest wzorowany na jerozolimskiej Ścianie Płaczu, powstawał ze środków społecznych i dobrowolnych wpłat przekazywanych m.in. przez Żydów, którzy – poprzez swoich przodków – czują się związani z Biłgorajem, a także mieszkańców Biłgoraja. Kosztował 100 tys. zł. – W naszym mieście funkcjonowały trzy cmentarze żydowskie – mówi Artur Bara, wiceprezes Biłgorajskiego Stowarzyszenia Kulturalnego I. B. Singera, pomysłodawca ustawienia pomnika. – Dwa z nich zostały kompletnie zniszczone podczas ostatniej wojny, natomiast trzeci zachował się tylko w części, z niewielką ilością macew. Ściana Pamięci powstała w hołdzie tym, którzy żyli w naszym mieście, a zmarli czy zostali zamordowani gdzie indziej, a miejsce ich wiecznego spoczynku nie jest znane. To taka symboliczna macewa dla wszystkich biłgorajskich Żydów. Ich potomkowie mają gdzie się teraz pomodlić i położyć kamyk (kładzenie kamyków na grobie przez Żydów odwiedzających cmentarze jest bardzo popularnym zwyczajem – przyp. red.).

 

Czytaj więcej w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Katastrofa 18.10.2016 21:55
Niesamowite byli pracownicy SB pomysłodawcami pomników

Oszukany 18.10.2016 14:44
Odaj kasę Bara ten pomnik postawili oszukani pracownicy Bako

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama