Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:44
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Biłgoraj: Śpiew, teatr i tradycja

11 września w Biłgoraju w przepięknej scenerii zabytkowej Zagrody Siatkarskiej odbyło się wydarzenie poświęcone kultywowaniu tradycji i kultury terenu Ziemi Biłgorajskiej. Na scenie zaprezentowały się amatorskie zespoły obrzędowe z terenu powiatu oraz zespoły śpiewacze.
Biłgoraj: Śpiew, teatr i tradycja

Już po raz trzeci odbył się Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego zorganizowany przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Wydarzenie miało na celu uświadomić wszystkim, jak piękna jest tradycja i historia naszego regionu, oraz pokazać, jakie bogactwo kulturowe posiada powiat biłgorajski.

 – Naszym celem jest popularyzacja naszego wspaniałego folkloru biłgorajskiego. Przegląd odbywa się w magicznym miejscu jakim jest Zagroda Sitarska. Świadomie organizujemy tutaj to wydarzenie. Ma ona nas motywować do jeszcze większej  aktywności społeczno-kulturalnej. Ma nas scalać, budować więzi lokalno-społeczne, budować tożsamość narodową i poczucie, że jesteśmy stąd i mamy bogate dziedzictwo kulturowe. Pamiętajmy, że mamy się czym chwalić i szczycić – mówił Marek Majewski, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. 

Wydarzeniu towarzyszyła niesamowita sceneria. Bowiem Zagroda Sitarska to obiekt obrazujący dawne tradycje sitarskie w mieście i wygląd typowej biłgorajskiej zabudowy z XVI-XIX w. – Zagroda swoim początkiem sięga roku 1810, kiedy to mieszczanin biłgorajski Andrzej Grabiński wybudował dom, a w następnych latach towarzyszące zabudowania inwentarskie. Jest to unikatowe miejsce w skali kraju, udostępnione zwiedzającym od 1976 roku będące chluba powiatu biłgorajskiego – mówiła Anna Wachowicz. 

W tegorocznym Przeglądzie zaprezentowało się sześć zespołów. Zespół Śpiewaczy „Dorbozianki” z Dorboz zaśpiewał obrzędowe dawne pieśni weselne. Zespół „Zorza” z Dereźni przedstawienie pt. „Lanie wosku u Kowalki". Zespół „Czeremcha” z Gromady zaprezentował widowisko pt. „Jak córkę szewca swatali”. Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego pokazał widowisko pt. „Proszenie na wesele”. Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy” z Aleksandrowa zaśpiewał pieśni ludowe z regionu biłgorajskiego, a szczególnie z Aleksandrowa w tradycyjnych strojach biłgorajskich. Kapela Ludowa „Krążałka” zagrała i zaśpiewa pieśni ludowe z regionu biłgorajskiego.

Patronat honorowy na Przeglądem objęli: Beata Strzałka – Poseł na Sejm RP oraz Andrzej Szarlip – Starosta Biłgorajski.

 III Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego uzyskał  dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowała Kronika Tygodnia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama