Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 09:51
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Zamość: Osoby z niepełnosprawnościami będą miały swój dom

Niepełnosprawni, którzy tu zamieszkają, będą mieć zapewnioną opiekę i rehabilitację, ale przede wszystkim swoje cztery kąty. Zamojskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” otworzy wkrótce swój Rodzinny Dom.
Rodzinny Dom wygląda imponująco. Budynek czeka na odbiór techniczny.

Przy ul. Kresowej 24 mieściła się placówka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ale kilkanaście lat temu została zlikwidowana. Działka z trzykondygnacyjnym budynkiem została przekazana miastu. Kilka lat temu samorząd przekazał nieruchomość w dzierżawę Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu, które postanowiło dostosować budynek do potrzeb niepełnosprawnych i uruchomić tam WTZ oraz kompleks wspomaganego mieszkalnictwa dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami.

Rodzice odchodzą

Stowarzyszenie „Krok za krokiem” zrzesza rodziny osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi i od 32 lat organizuje dla nich kompleksowe wparcie. Na czele stowarzyszenia stoi Maria Król, kreatywna zamojska lekarka, doceniana w kraju i zagranicą m. in. za inicjatywy podejmowane na rzecz niepełnosprawnych, a prywatnie matka dziecka z porażeniem mózgowym.

Jaka będzie przyszłość niepełnosprawnych dzieci, gdy zabraknie ich rodziców? Takie pytania pojawiły się w stowarzyszeniu, gdy – po zakończeniu edukacji specjalnej – wychowankowie zaczęli wchodzić w dorosłe życie. Większość z nich, z uwagi na głęboką niepełnosprawność, ma nikłe szanse za założenie rodziny i wyprowadzenie się do własnych mieszkań. A ich rodzice wiecznie żyć nie będą… – Tak powstała potrzeba poszukiwania rozwiązań w zakresie godnego zamieszkania ze wsparciem koniecznym ze względu na złożone ograniczenia psychofizyczne tych osób – informuje Magdalena Poliwczak ze stowarzyszenia „Krok za krokiem”. – Pytania, jaka będzie ich przyszłość bez wsparcia rodziców, pojawiły się u nas już dwie dekady temu. Dostępne w polskim systemie zakłady opieki nie były alternatywą.

Tak to się robi

Rozwiązań szukano nie tylko w kraju. Strategię w zakresie organizacji usług mieszkaniowych na rzecz wychowanków podpatrzono w partnerskiej organizacji Percy Hedley Foundation z Wielkiej Brytanii. W ten sposób w 2006 r. powstało w Zamościu pierwsze mieszkanie treningowe, oferujące krótkotrwałe pobyty osobom niepełnosprawnym w celu odciążenie rodziny oraz trening niezależnego zamieszkania dla dorastających wychowanków stowarzyszenia. Kilka lat później sprawdzony model został przeniesiony do domu w Białobrzegach pod Zamościem i mieszkania w Biłgoraju.

Podczas ponownej wizyty w Percy Hedley Foundation członkowie zamojskiego stowarzyszenia zapoznali się mieszkaniami stworzonymi specjalnie dla niepełnosprawnych Brytyjczyków. – Najbardziej samodzielni mają wydzielone na wyłączność części mieszkalne zawierające pokój z kuchnią i łazienką, a najbardziej zależni zajmują łóżko w kilkuosobowym pokoju ze stałym serwisem usług wspierających te osoby w czynnościach dnia codziennego – opowiada Magdalena Poliwczak.

Stowarzyszenie „Krok za krokiem” podjęło dążenia w celu organizacji usług mieszkaniowych o takim standardzie w Zamościu.

Razem budujemy

W 2015 r. powstała inicjatywa budowy Rodzinnego Domu, w którą włączyli się wychowankowie i ich rodziny, pracownicy i sympatycy stowarzyszenia oraz inne instytucje. Po otrzymaniu w dzierżawę nieruchomości przy ul. Kresowej 24 ruszyły prace budowlane. Pierwszy etap, zakładający budowę WTZ, finansowany był z RPO (koszt całości to ponad 7 mln zł) i zakończono w lutym 2020 r. Dzięki pieniądzom z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina przy ul. Kresowej 24 kończy się drugi etap, czyli budowa Rodzinnego Domu (całość dofinansowania to prawie 2 mln euro, przy czym strona polska dostała 1,2 mln euro, a ukraińska, na budowę ośrodka w Krzemieńcu – 750 tys. euro).

Znalazło się tam 14 pokoi mieszkalnych 1- i 2 -osobowych o różnym standardzie oraz dwa kilkuosobowe mieszkania z łazienką dla osób korzystających z usług krótkotrwałego pobytu na zasadzie usług wytchnieniowych dla rodzin wychowujących osobę z niepełnosprawnością. Równocześnie będzie mogło tam mieszkać 28 osób. Pierwsi z nich zaczną się wprowadzać w listopadzie. Na razie przewidziano dla nich pobyty długo- i krótkookresowe.

Na obecnym etapie stowarzyszenie prowadzi rekrutację m.in. terapeutów, opiekunów medycznych, asystentów osób z niepełnosprawnością. Zespół pracowników będzie liczył ok. 20 osób.

Przewodnicząca zamojskiego stowarzyszenia Maria Król martwi się, jak zostanie rozliczone dofinansowanie z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina, bo na Ukrainie trwa wojna.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: tuZZkTreść komentarza: Młodzi Jelenie , robią za darmo ! Za to samo urzędnicy biorą gruba kasę ale nie ma to jak wykorzystać młodzież a samemu sobie POpierdzieć w tym czasie w stołek !!!!Data dodania komentarza: 22.12.2024, 23:32Źródło komentarza: Gala wolontariatu w zamojskim "Okrąglaku". Wyróżniono wolontariuszyAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Ile komentarzy agencie burak burak planujesz napisać pod różnymi podpisami?Data dodania komentarza: 22.12.2024, 19:32Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Już ja widzę agencie burak jak wyjeżdżasz ze swojego zadupia gdziekolwiek. Ciemnota nie jeździ tylko siedzi na dupie i pasożytuje na socjalu.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 19:30Źródło komentarza: Sylwester przed telewizorem. Jedna stacja zrobi go wcześniejAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: "Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech".Data dodania komentarza: 22.12.2024, 19:27Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Agent burak ani tęczy ani komunizmu nie trawi. Tylko car Putin jest ideałem.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 19:19Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pokaż pisze się przez ż. Wstyd gwałcić tak język ojczysty. Chyba że to ty agencie burak.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 19:15Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowało
Reklama