Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 19:15
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość: Osoby z niepełnosprawnościami będą miały swój dom

Niepełnosprawni, którzy tu zamieszkają, będą mieć zapewnioną opiekę i rehabilitację, ale przede wszystkim swoje cztery kąty. Zamojskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” otworzy wkrótce swój Rodzinny Dom.
Zamość: Osoby z niepełnosprawnościami będą miały swój dom
Rodzinny Dom wygląda imponująco. Budynek czeka na odbiór techniczny.

Przy ul. Kresowej 24 mieściła się placówka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ale kilkanaście lat temu została zlikwidowana. Działka z trzykondygnacyjnym budynkiem została przekazana miastu. Kilka lat temu samorząd przekazał nieruchomość w dzierżawę Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu, które postanowiło dostosować budynek do potrzeb niepełnosprawnych i uruchomić tam WTZ oraz kompleks wspomaganego mieszkalnictwa dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami.

Rodzice odchodzą

Stowarzyszenie „Krok za krokiem” zrzesza rodziny osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi i od 32 lat organizuje dla nich kompleksowe wparcie. Na czele stowarzyszenia stoi Maria Król, kreatywna zamojska lekarka, doceniana w kraju i zagranicą m. in. za inicjatywy podejmowane na rzecz niepełnosprawnych, a prywatnie matka dziecka z porażeniem mózgowym.

Jaka będzie przyszłość niepełnosprawnych dzieci, gdy zabraknie ich rodziców? Takie pytania pojawiły się w stowarzyszeniu, gdy – po zakończeniu edukacji specjalnej – wychowankowie zaczęli wchodzić w dorosłe życie. Większość z nich, z uwagi na głęboką niepełnosprawność, ma nikłe szanse za założenie rodziny i wyprowadzenie się do własnych mieszkań. A ich rodzice wiecznie żyć nie będą… – Tak powstała potrzeba poszukiwania rozwiązań w zakresie godnego zamieszkania ze wsparciem koniecznym ze względu na złożone ograniczenia psychofizyczne tych osób – informuje Magdalena Poliwczak ze stowarzyszenia „Krok za krokiem”. – Pytania, jaka będzie ich przyszłość bez wsparcia rodziców, pojawiły się u nas już dwie dekady temu. Dostępne w polskim systemie zakłady opieki nie były alternatywą.

Tak to się robi

Rozwiązań szukano nie tylko w kraju. Strategię w zakresie organizacji usług mieszkaniowych na rzecz wychowanków podpatrzono w partnerskiej organizacji Percy Hedley Foundation z Wielkiej Brytanii. W ten sposób w 2006 r. powstało w Zamościu pierwsze mieszkanie treningowe, oferujące krótkotrwałe pobyty osobom niepełnosprawnym w celu odciążenie rodziny oraz trening niezależnego zamieszkania dla dorastających wychowanków stowarzyszenia. Kilka lat później sprawdzony model został przeniesiony do domu w Białobrzegach pod Zamościem i mieszkania w Biłgoraju.

Podczas ponownej wizyty w Percy Hedley Foundation członkowie zamojskiego stowarzyszenia zapoznali się mieszkaniami stworzonymi specjalnie dla niepełnosprawnych Brytyjczyków. – Najbardziej samodzielni mają wydzielone na wyłączność części mieszkalne zawierające pokój z kuchnią i łazienką, a najbardziej zależni zajmują łóżko w kilkuosobowym pokoju ze stałym serwisem usług wspierających te osoby w czynnościach dnia codziennego – opowiada Magdalena Poliwczak.

Stowarzyszenie „Krok za krokiem” podjęło dążenia w celu organizacji usług mieszkaniowych o takim standardzie w Zamościu.

Razem budujemy

W 2015 r. powstała inicjatywa budowy Rodzinnego Domu, w którą włączyli się wychowankowie i ich rodziny, pracownicy i sympatycy stowarzyszenia oraz inne instytucje. Po otrzymaniu w dzierżawę nieruchomości przy ul. Kresowej 24 ruszyły prace budowlane. Pierwszy etap, zakładający budowę WTZ, finansowany był z RPO (koszt całości to ponad 7 mln zł) i zakończono w lutym 2020 r. Dzięki pieniądzom z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina przy ul. Kresowej 24 kończy się drugi etap, czyli budowa Rodzinnego Domu (całość dofinansowania to prawie 2 mln euro, przy czym strona polska dostała 1,2 mln euro, a ukraińska, na budowę ośrodka w Krzemieńcu – 750 tys. euro).

Znalazło się tam 14 pokoi mieszkalnych 1- i 2 -osobowych o różnym standardzie oraz dwa kilkuosobowe mieszkania z łazienką dla osób korzystających z usług krótkotrwałego pobytu na zasadzie usług wytchnieniowych dla rodzin wychowujących osobę z niepełnosprawnością. Równocześnie będzie mogło tam mieszkać 28 osób. Pierwsi z nich zaczną się wprowadzać w listopadzie. Na razie przewidziano dla nich pobyty długo- i krótkookresowe.

Na obecnym etapie stowarzyszenie prowadzi rekrutację m.in. terapeutów, opiekunów medycznych, asystentów osób z niepełnosprawnością. Zespół pracowników będzie liczył ok. 20 osób.

Przewodnicząca zamojskiego stowarzyszenia Maria Król martwi się, jak zostanie rozliczone dofinansowanie z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina, bo na Ukrainie trwa wojna.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama