Pierwszą ekspozycję pt. "Monarchowie, prezydenci, premierzy..." zorganizowano w stulecie pobytu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Przebywał on tutaj 17 października 1922 r. Była to jego czwarta wizyta w Zamościu. Wtedy na Rynku Wielkim zorganizowano wielkie uroczystości patriotyczno-religijne.
Na udostępnionej właśnie wystawie zaprezentowano eksponaty związane nie tylko z tą wizytą Naczelnika Piłsudskiego w Zamościu (jak choćby słynne drewniane krzesło, na którym Marszałek siedział podczas uroczystości przed Ratuszem na Rynku Wielkim). Są tam także fotografie marszałka Edwarda Rydza Śmigłego, który przebywał w Zamościu w lipcu 1938 r. W Muzeum Zamojskim można obejrzeć również eksponaty, obrazy i grafiki powiązane z Tadeuszem Kościuszką.
Przyszły naczelnik Powstania Kościuszkowskiego w 1792 r. przez tydzień gościł w Zamościu na zaproszenie wdowy po Kanclerzu Andrzeju Zamoyskim, Konstancji Zamoyskiej. Są także pamiątki związane z księciem Józefem Poniatowskim, który nie tylko dowodził wojskami, które wyzwoliły Zamość, był on również powiązany z miastem i rodem Zamoyskich.
Projekt dotyczący cyklu trzech wystaw opracował dr Jacek Feduszka. Muzealnik z Zamościa jest także autorem wystawy i przygotuje dwie kolejne ekspozycje. Projekt otrzymał 48 tys. zł ministerialnej dotacji (w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych"). Pieniądze pozwoliły nie tylko na przygotowanie tej zaprezentowanej właśnie ekspozycji. W ciągu dwóch najbliższych lat udostępnione zostaną jeszcze dwie kolejne wystawy, w tym jedna plenerowa.
Po raz pierwszy w salach muzealnych w regionie zaprezentowano temat wizyt monarchów, prezydentów i premierów, w tym konkretnym przypadku w Zamościu, Chociaż cześć tych wizyt, jakie pokazujemy na wystawie, miała wiele wspólnego z całym naszym regionem - zaznacza dr Jacek Feduszka, autor wystawy w Muzeum Zamojskim.
Partnerem Muzeum Zamojskiego jest Stowarzyszenie "Turystyka z Pasją". W wernisażu wzięli udział jego członkowie przebrani w ubiory, stroje i mundury z różnych epok. Na kilku salach wystaw czasowych zgromadzono eksponaty z Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie, a także z Muzeum Sztuki Złotniczej, Muzeum Zamojskich w Kozłówce i ze zbiorów własnych Muzeum Zamojskiego. Wystawę można oglądać do 10 kwietnia przyszłego roku.
Napisz komentarz
Komentarze