Uroczystość rozpoczęła msza św. w intencji strażaków i ich rodzin, którą w kościele w Józefowie odprawił proboszcz miejscowej parafii ksiądz Zenon Mrugała.
Po eucharystii uczestnicy obchodów przeszli w asyście Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej na rynek w Józefowie, gdzie jubilaci odbierali gratulacje i życzenia, a wyróżniający się druhowie - medale, odznaki i odznaczenia. Przekazali je: zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie st. bryg. Mirosław Bury, pełniący obowiązki komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju mł. bryg. Tomasz Kozioł, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Biłgoraju Jan Małysza oraz Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip i zastępca burmistrza Józefowa Paweł Wielgan.
Podczas obchodów "Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa" odebrali Wincenty Laszczak, Roman Łepik i Andrzej Łepik. Srebrnym został uhonorowany Aleksander Szkałuba, a brązowymi zostali odznaczeni Sławomir Rogowski, Robert Słupski i Grzegorz Gajda. Ponadto odznaki "Strażak wzorowy" otrzymali: Aleksandra Dura, Szymon Garduła, Piotr Hyz, Grzegorz Łepik, Jakub Łepik, Maciej Misiowiec, Anna Sieczkowska i Roman Zaśko. 24 druhów odebrało odznaczenia za wieloletnią służbę. W tej ostatniej grupie znalazł się Wincenty Laszczak, który jest członkiem OSP od 60 lat.
Ochotnicza Straż Pożarna w Józefowie powstała w 1902 roku jako czwarta straż na Zamojszczyźnie po OSP w Zamościu, Tyszowcach i Biłgoraju. Początkowo do gaszenia pożarów strażacy używali drabin, bosaków i wiader, ale przełomowym momentem w historii jednostki okazał się rok 1927, gdy została zakupiona pierwsza i jak na tamte czasy bardzo nowoczesna sikawka ręczna, którą musiało obsługiwać jednocześnie 4 strażaków oraz beczka na wodę transportowana przez zaprzęg konny. Po wojnie w 1946 roku jednostka otrzymała pierwszą motopompę, a w 1955 miała pierwszy samochód. Od 1995 roku józefowska straż działa w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, do którego w maju tego roku dołączyła OSP Majdan Nepryski.
Na przestrzeni 120 lat prezesami OSP Józefów byli: Bolesław Iżycki, Władysław Baczmaga, Józef Ostasz, Jan Kudełka, Marian Sobań, Stefan Sadoń, Władysław Herda, Józef Buczkowski, Andrzej Łepik. Funkcję naczelnika pełnili: Julian Czaparowski, Adam Czapka, Andrzej Bień, Sławomir Jamroz, Henryk Zaśko, Stanisław Sekuła i Sławomir Herda.
Napisz komentarz
Komentarze