Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 17:21
Reklama
Reklama

Dzięki broni poczujemy się bezpieczniej? Polacy odpowiedzieli: NIE [SONDAŻ]

Już wiele razy pytano Polaków, czy chcą szerszego dostępu do broni. Tym razem pytanie postawiono inaczej. Wnioski mogą zaskoczyć.
Dzięki broni poczujemy się bezpieczniej? Polacy odpowiedzieli: NIE [SONDAŻ]

Autor: iStock

Dyskusja o tym, czy broń powinna być w Polsce powszechnie dostępna, trwa od lat. Jako jej początek można wskazać rok 2016, kiedy zwolennicy Pawła Kukiza głośno zaproponowali, żeby zliberalizować polskie prawo.

Kiedy, na początku tego roku Rosja zaatakowała Ukrainę, temat wrócił. Polacy, obawiając się zagrożenia, ruszyli na strzelnice. I zaczęli się zbroić. To był jeden z powodów, że w pewnym momencie w Polsce zabrakło amunicji.

Z policyjnych danych wynika, że Polacy chcą mieć broń. Wynika z nich, że stale rośnie liczba wydawanych pozwoleń na posiadanie broni. Jeszcze w 2015 r. takich zgód udzielono 9783. W 2021 roku już 19 939. Co ciekawe, tylko 81 osób ma broń do ochrony osobistej. Najwięcej Polaków trzyma ją w celach kolekcjonerskim – 9233, sportowym – 6806 i łowieckim – 3670.

Można się spodziewać, że dane za ten rok przyniosą jeszcze większe liczby.

Czy liberalizacja prawa do posiadania broni wpłynie na nasze poczucie bezpieczeństwa?

Z sondaży wynika, że Polacy poważnie rozważają zwiększenie dostępności do broni. Na przykład w lipcowym badaniu aż 70 proc. respondentów uznało, że przepisy powinny być złagodzone.

Teraz jednak pytanie postawiono inaczej. Ankieterzy IBRIS zapytali Polaków, czy liberalizacja prawa wpłynie na ich poczucie bezpieczeństwa. I tak:

- 29,6 proc. badanych uznało, że szerszy dostęp do broni raczej zmniejszy ich poczucie bezpieczeństwa,

- 27,7 proc. uznało, że „zdecydowanie zmniejszy”,

- 15.6 proc. wskazało odpowiedź, że nie będzie to miało wpływu,

- 9,8 proc. oceniło, że zmiana przepisów „raczej zwiększy” ich poczucie bezpieczeństwa,

- 8,3 proc. badanych nie ma w tej kwestii żadnych wątpliwości,

- 9,2 proc. nie ma zdania na ten temat.

Analizując te wyniki, „Rzeczpospolita” oceniła, że obawa zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa to domena raczej zwolenników sejmowej opozycji, osób o lewicowych poglądach i osób młodszych, które w dużej mierze wiedzę o świecie czerpią z mediów społecznościowych.

Broń: zasady

Przypomnijmy, że zgodnie z prawem pozwolenie na broń może otrzymać osoba, która:

  • ukończyła 21 lat,
  • na stałe mieszka w Polsce,
  • ma pełne zdolności do czynności prawnych,
  • jest w pełni zdolna fizyczne i psychicznie do posiadania broni, które potwierdza orzeczenie lekarskie i psychologiczne,
  • uzyskała opinię komendanta komisariatu policji,
  • nie była skazana prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwa umyślne.

Przestępstwa z użyciem broni palnej

Najwięcej było ich w 2016 roku, bo aż 996. Potem ta liczba zaczęły spadać. W 2021 r. doszło do 682 przestępstw, a broń palna najczęściej była używana podczas przestępstw rozbójniczych – 51 razy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zrodzony w Zamościu 26.10.2022 10:04
Zakładam że broń która została użyta do działań przestępczych była legalna, zarejestrowana i przeczowywana w pancernej szafie... No bez jaj, zbója to nie obchodzi. Posiadanie broni to podstawa wolności.

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama