Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 16:38
Reklama
Reklama

Zamość: Mieszkańcy osiedla chcą pas zieleni albo łąkę, a nie asfalt na działce

Wykiprowano trzy wywrotki, ale na razie destrukt asfaltowy nie został rozplantowany. Nie godzą się na to sąsiadujący z terenem mieszkańcy os. Rataja. – Tu zawsze był pas zieleni i niech tak zostanie – mówią. – Lepiej co jakiś czas skosić trawę, niż na siłę uszczęśliwiać nas „porządkowaniem terenu”.
Zamość: Mieszkańcy osiedla chcą pas zieleni albo łąkę, a nie asfalt na działce
Działka ma 53 m długości i jest szeroka na 8 m. Mieszkańcy Zamościa chcą tu kwietnej łąki.

Pas zieleni, o którym mowa, jest długi na 53 m i ma 8 m szerokości. To teren miejski na os. Rataja, który łączy ul. Daszyńskiego z Budowlaną. – Dziwiliśmy się, że miasto nie sprzedało tej działki, może ktoś chciałby się tu pobudować? – zastanawiają się mieszkańcy. – Ja mieszkam tu od 30 lat i pamiętam, że zawsze coś w tym miejscu było składowane – opowiada jedna z pań. – Ostatnio, zanim rozpoczęła się budowa ul. Daszyńskiego, leżały tam płyty betonowe. Ale jak wybudowali drogę, płyty znikły.

Trzy wywrotki

Pas się w końcu zazielenił. Odżyła nie tylko trawa. Pojawiły się chaszcze. – Pryskałem trochę środkami chwastobójczymi, ale na niewiele to się zdało, dlatego na jednym z zebrań osiedlowych padła propozycja, żeby zarastający pas zieleni 2-3 razy w roku miasto wykosiło – mówi mieszkający po sąsiedzku przy ul. Budowlanej Zbigniew Sołoducha. – Tymczasem na początku listopada na plac dowieziono trzy wywrotki destruktu asfaltowego. – Nikt nas nie powiadomił, co tu się planuje – dodaje mieszkająca po drugiej stronie rzeczonego pasa Krystyna Kopciowska.

Mają o to żal. – Okazało się, że zarząd osiedla wspólnie z Zarządem Dróg Grodzkich chce pokryć cały ten teren „sfrezowanym asfaltem”, żeby zrobić tu porządek – dopowiada pan Zbigniew. – To ja się pytam, czy na tym ma wyglądać uporządkowanie terenu? Żeby się wszędzie kurzyło?

Zostawcie zieleń!

Mieszkańcy, z którymi się spotkaliśmy, mówią jednym chórem, że jeżeli teren zostanie utwardzony, to cała niedawno wybudowana ulica Daszyńskiego będzie lepiła się od zmieszanego z deszczem kurzu. – W tej chwili dużo mówi się o ekologii i walczy o jak najwięcej zieleni w miastach, a nam się odmawia zieleni i proponuje odpady z asfaltu? – zastanawia się Maria Łukowiec.

A Krystyna Kopciowska wspomina, że gdy tylko zabrano betonowe płyty, na łączniku pojawili się nie wiadomo skąd motocrossowcy, którzy urządzili sobie tu trening, jeżdżąc w tę i z powrotem. Można więc przypuszczać, że gdy działka zostanie wyłożona destruktem, będzie można spodziewać się ich częstszych odwiedzin. – To jest małe osiedle i wszędzie jest blisko, nie rozumiemy dlaczego komuś zależy, żeby pakować tu na siłę ten destrukt – dodaje Magdalena Glińska.

PRZECZYTAJ:

Czego by chcieli? – Pasa zieleni albo łąki kwietnej – mówią jednym chórem.

Pan Zbigniew wyliczył, że posianie trawy to koszt ok. 300 zł, a w przypadku łąki kwietnej wystarczyłoby dwa razy w roku ją wykosić. – Destrukt asfaltowy może przyda się na innych osiedlach, żeby wyrównać mieszkańcom dojazd, bo przecież nie wszędzie jest asfalt – słyszymy od naszych rozmówców.

Nie ma decyzji

Przewodniczącym Zarządu Osiedla Rataja jest Piotr Radliński, który – w rozmowie z nami – wyraźnie jest zdziwiony tą sytuacją. – Chodziło o uporządkowanie zarośniętego chaszczami łącznika, a nie o to, żeby biegła tędy droga, bo już i o takich rewelacjach słyszałem – mówi szef osiedla. – Mnie zależy na tym, żeby wszystkim dobrze się tu mieszkało. Podejmujemy wiele ciekawych inicjatyw i dużo na osiedlu się robi. Przypominam tylko, że to nie jest działka osiedla, tylko miasta.

Przeczytaj: Podarowaliście już prawie 700 tys. zł, żeby uratować Stasia! W kilka dni trzeba zebrać jeszcze 300 tysięcy

Co na to miasto? – Czy na składowanym na naszej działce destrukcie jest napisane, że zostanie on przeznaczony do jej utwardzenia? – pyta retorycznie Marcin Nowak, dyrektor ZDG w Zamościu. – Niczego takiego nie ma. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji.

Mieszkańcy liczą, że przed jej podjęciem ktoś się z nimi spotka, żeby wspólnie wypracować najlepsze rozwiązanie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mieszkaniec 11.09.2023 10:34
Dla tego z ironicznym uśmiechem słowo wdzięczność, nie istnieje lub znajduje się w jego osobistym "słowniku wyrazów obcych", sam donosi jako były milicjant, mieszkańcy z okolic mają go dość!!! Ciekawe czy zapłacił opłatę adiacencką od wybudowanych ulic Budowlanej i Daszyńskiego przy których jest jego posesja!

Mieszkaniec 08.12.2022 20:12
Z jakiej religii i tradycji ta nowoczesna instalacja iglo plus huśtawki plus chgw na Rynku Wielkim, podobno najpiękniejszym? Co się w tym mieście dzieje ktoś wie? Tak dzieci mają zapamiętać polską tradycję pt. iglo? A może to nie polak planował? Katolicy są w tym mieście i ludzie szanujący tradycję? Wybory już wkrótce, tak dla przypomnienia.

do malkonentów, jak niżej 23.11.2022 16:17
Na pewno najlepszą koncepcją mają malkontenci, to narzekanie na wszystko, co się wokół dzieje i krytykowanie beż propozycji rozwiązań. Na osiedlu są koncepcję,.ale jak miał powstać teren zielony, jako rekreacyjno, wypoczynkowy, to znalazł się mieszkaniec, oświatowiec, który chodził od domu i zbierŁ podpisy sprzeciwiając się powstaniu takiego terenu na osiedlu Rataja.

Goska 23.11.2022 09:21
jest trend w Zamościu na betonowanie, nie zauważyliście jak wyglądają nowe rondeczka??? sam kamień ,rynek na Nowym Mieście ,zero zieleni i rondeczko wyłożone kamieniami,jakieś kule samobóje na starówce,dobrze ,że jeszcze parku nie ruszyli ,to i na tym osiedlu pewnie bez koncepcji

spokojny 21.11.2022 09:18
Ten pan w czapce ze sztucznym, ironicznym uśmiechem słynie z konfliktowości z sąsiadami nie tylko z ul. Daszyńskiego, ale i z sąsiednich ulic.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama