Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Jerzego w Biłgoraju, odprawioną w intencji Ojczyzny i powstańców walczących przed 80 laty w Powstaniu Zamojskim. Dalsza część uroczystości odbyła się w Parku Solidarności, gdzie odsłonięto tablicę poświęconą żołnierzom Armii Krajowej Rejonu Biłgoraj – byłym pracownikom elektrowni za walkę z okupantem niemieckim i sowieckim w latach 1939-1956. Tablica ta znajduje się na budynku "starej elektrowni", a obecnie siedziby Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. W wydarzeniu uczestniczyli członkowie rodzin żołnierzy Armii Krajowej, jednocześnie pracowników elektrowni z okresu okupacji. To dla nich budynek ten, obok miejsca pracy, był również miejscem walki konspiracyjnej.
Podczas wydarzenia głos zabrał Tomasz Książek, prezes biłgorajskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Do lat 90. tablice upamiętniające działalność Armii Krajowej były bardzo rzadkie i ograniczone, a umieszczane na nich teksty podlegałyby ścisłej cenzurze. Na szczęście czasy PRL-u mamy już za sobą. Po raz pierwszy od odzyskania niepodległości na budynku użyteczności publicznej w Biłgoraju zawisła tablica upamiętniająca jedyną moralną wojskową siłę Polskiego Państwa Podziemnego, jakim była Armia Krajowa. Cieszy nas przywracanie Armii Krajowej zasłużonego etosu żołnierza obrońcy ojczyzny – mówił.
Zaznaczył, że w polskiej historii i tradycji hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna" zawsze było drogowskazem narodowym, zarówno w czasach pokoju, jak i w okresie walki o wolność. Dlatego też tablicę poświęcił ks. Roman Sawic, proboszcz parafii pw. św. Jerzego w Biłgoraju. – Kiedy chcemy coś poświęcić, to znaczy, że chcemy ofiarować szczególną własność Panu Bogu, oddzielić profanum od codzienności. W tym znaku poświęcenia chcemy wypowiedzieć naszą wdzięczność za dar wolności otrzymany za cenę krwi – mówił kapłan. Zaznaczył, że uroczystość odbywa się na Placu Solidarności, w centrum miasta. Zacytował słowa św. Jana Pawła II: "Solidarność to jeden i drugi, a nie jeden przeciw drugiemu". – Wypowiadamy Panu Bogu wdzięczność za jego obecność pośród nas, za to, że nas prowadzi swoją opatrznością przez historię. Chcemy zawierzyć naszą przyszłość, która wyrasta z krwi tych, którzy dla naszej wolności oddali życie – mówił.
Wydarzenie było okazją do wręczenia odznak "Zasłużony dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej". Otrzymali je: Społeczny Komitet Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej przy parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, 13. Drużyna "Pochodni" im. phm Tadeusza "Neya" Iwanowskiego w Biłgoraju, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łukowej, Sławomir Turczyniak, członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. „WIR” oraz ks. Roman Sawic, proboszcz parafii pw. św. Jerzego. Medale wręczył zasłużonym Sławomir Zawiślak, prezes Zarządu ŚZŻAK, Okręg Zamość.
Tego dnia dokonano również otwarcia wystawy opowiadającej o historii elektrowni z czasów okupacji niemieckiej i sowieckiej. przygotowana została ona przez Piotra Flora, regionalistę.
Organizatorami wydarzenia byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość – Koło Rejonowe w Biłgoraju, Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne, parafia pw. św. Jerzego w Biłgoraju oraz Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego.
Napisz komentarz
Komentarze