Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:32
Reklama
Reklama

Żywność nadal bez VAT. Tyle że i tak podrożeje

Zerowa stawka VAT na żywność nadal będzie obowiązywać. Trzeba się jednak liczyć z tym, że i tak za zakupy zapłacimy więcej. Dlaczego?

Tarcza antyinflacyjna to rozwiązanie wprowadzone w tym roku. Ma sprawić, że Polacy będą wydawali mniej, niż gdyby takiej pomocy nie było. Rząd zdecydował, że obniża stawkę VAT na gaz ziemny (z 23 proc. do 0 proc.), prąd (z 23 proc. do 5 proc.), paliwa (z 23 proc. do 8 proc.), a VAT-u nie płaci się w przypadku nawozów i żywności.

Tarcza miała być rozwiązaniem czasowym, ale co jakiś czas była przedłużana. Na razie do końca tego roku. Co będzie dalej? Już wiadomo.

Zerowy VAT na podstawowe produkty spożywcze
 

„Podjęliśmy konkretne działania, żeby ochronić portfele Polaków. Wprowadziliśmy na początku 2022 roku Tarczę Antyinflacyjną. Obniżyliśmy m.in. podatek VAT na podstawowe produkty spożywcze” – przypomina w komunikacie rząd. I zapowiada, że zerowy VAT na żywność zostanie utrzymany przynajmniej do połowy 2023 roku.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Nie dotyczy to jednak wszystkich produktów spożywczych, ale wybranych grup. Chodzi m.in. o:

owoce i warzywa,

mięso,

nabiał,

produkty zbożowe.

„W Polsce, dzięki obniżeniu stawki VAT na żywność z 5 do 0 proc w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, w portfelach Polaków zostało łącznie ponad 7,6 miliarda złotych (od 1 lutego 2022 roku) – podaje rząd. A premier Mateusz Morawiecki dodaje: – W zeszłym roku zaciągnęliśmy hamulec tym rozpędzonym cenom. Widziałem wiele z analiz, z których wynikało, że obniżyliśmy w ten sposób maksymalny szczyt inflacji o 3 do 4 punktów procentowych, czyli jeśli ona dzisiaj jest między 17-18 proc., byłaby między 21-22 proc.”.

Teraz gorsze wiadomości. Te wszystkie działania nie dają pewności, że produkty spożywcze nadal będą kosztowały tyle, ile obecnie. Po pierwsze – trzeba brać pod uwagę ciągle rosnącą inflację. Po drugie – i tak zwiększą się koszty produkcji żywności.

Chodzi o to, że Komisja Europejska chce przywrócenia normalnych stawek VAT na prąd i gaz. I Polska nie będzie się temu sprzeciwiać. To oznacza, że  w 2023 r. żywność podrożeje.

Maksymalna cena za gaz: ok. 200 zł netto za MWh
 

Co do prądu to już ustalono limity cenowe, które mają obejmować np. szkoły, szpitale, gospodarstwa domowe oraz najmniejsze firmy.

Co do gazu, to na razie jest plan, a nie prawne rozwiązania. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska ogłosiła, że przyszłoroczne ceny gazu będą zamrożone na poziomie z 2022 roku, ale ze stawką VAT 23 proc.

– VAT wróci do taryfy gazowej, ale w przyszłym roku funkcjonować będzie maksymalna cena za gaz – ok. 200 zł netto za MWh. Najbardziej wrażliwym przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów VAT – dodała Moskwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama