Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 13:59
Reklama
Reklama

Historia Internetu: Od Pierwszego E-maila po Zakupy Online

Historia Internetu: Od Pierwszego E-maila po Zakupy Online

Internet jest naszym codziennym narzędziem służącym zarówno do pracy, nauki, jak i przyjemności oraz zabawy. Jednak jakiś czas temu nie był on wcale tak powszechny, gdyż po prostu nie istniał. Historia Internetu to z pewnością ogromnie ciekawa kwestia, którą warto omówić. Zaczęliśmy przecież od pierwszego e-maila, a skończyliśmy na możliwości zakupów online.

Historia Powstania Internetu - Od czego się zaczęło?

Jeśli chodzi o maksymalne początki Internetu, to możemy je uznać za rok 1969. Otóż 11 lat wcześniej powstała organizacja ARPA, w której pracował Joseph Licklider. Był on wynalazcą pomysłu, jakim były globalne sieci komputerów. To właśnie jednak tyle czasu po założeniu organizacji udało im się pierwsze cztery węzły. Znajdowały się one w 4 jednostkach amerykańskich.

Otóż można było je znaleźć w dwóch miastach na terenie Kalifornii, na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles oraz jeden węzeł pojawił się w Salt Lake City. Jeśli chodzi jednak o pierwszą stronę internetową, to powstała ona dopiero w roku 1990. Fizyk Tim Berners-Lee był jej stwórcą, a stworzył ją w celu łatwiejszej dokumentacji danych w firmie i ich ogólnego przekazywania.

Aktualnie te daty wydają się odległe, gdyż z Internetu możemy skorzystać w każdej chwili. Co więcej, możemy robić zakupy właśnie w sklepach internetowych, czy wygrywać pieniądze dzięki legalnemu obstawianiu zakładów. Aby te zakłady były bardziej opłacalne wybierzcie GoBet kod promocyjny, który oferuje bonus urodzinowy, zakład bez ryzyka, czy też grę bez podatku.

Historia Internetu - Skrót www, rodzaje Internetu

Jeśli chodzi o bardzo charakterystyczne kwestie, jakie kojarzą się nam z Internetem, to bez wątpienia są to strony www. Co jednak właściwie oznacza skrót z potrójnym w? Jest to skrócenie trzech słów, mianowicie World Wide Web, czyli po polsku światowa rozległa sieć internetowa. Historia Internetu ma jednak inne ciekawe wątki, jakimi są, chociażby rodzaje Internetu.

W jaki sposób jesteśmy w stanie rozróżnić typy Internetu? Otóż jeśli o nich mówimy, to warto wiedzieć, że wyróżnia się cztery takie rodzaje. To właśnie z nich korzystamy każdego dnia, nie mając o tym pojęcia. Wśród nich znajdują się połączenia Internetowe stacjonarne, takie jak:

Łącza światłowodowe,

Telefoniczne łącza przewodowe ADSL albo DSL,

LAN - Kablowy internet stacjonarny,

Sieci satelitarne i radiowe.

Warto również wspomnieć, że historia Internetu niesie za sobą ciekawą kwestię, jaką jest to, kto jest ojcem Internetu? Wspominaliśmy bowiem o dwóch ważnych twórcach, jednak w 1962 roku koncepcja sieci i cyfrowej transmisji danych została przedstawiona przez Paula Barana. Ten informatyk polskiego pochodzenia wykonywał pracę na zlecenie Amerykańskich Sił Zbrojnych.

Historia Internetu w Polsce

Warto jednak cofnąć się także do historii internetu na terenie naszego kraju. Jak ta sprawa wyglądała? Jeśli chodzi o datę pojawienia się Internetu w Polsce, to stało się to w grudniu 1991 roku. Oczywiście nie działał on na terenie całego kraju, a w kilku miastach połączonych przy pomocy jednej sieci. Należały do nich miejscowości, takie jak Warszawa, Toruń, Katowice oraz Kraków.

W tamtym czasie Internet służył przede wszystkim kilku firmom i instytucjom. Pozwalał on na przechowywanie czy przesyłanie danej dokumentacji lub ważnych treści. Prędkość takiego przepływu informacji nie była jednak zbyt szybka, gdyż opiewała na jedynie mniej niż 10 kb/s. Dla przykładu aktualna średnia prędkość typowego internetu wynosi aż 300 Mb/s, co jest niemałą różnicą.

Bez tej historii nie bylibyśmy w tym samym miejscu, dlatego warto czasem się w nią


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama