Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 17:52
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Biłgoraj: Co z galerią handlową na ul. Konopnickiej? Inwestycja stanęła w miejscu

Wojewódzki konserwator zabytków domagał się wpisania działki do ewidencji zabytków, ale po skardze sąd wydal korzystny wyrok dla inwestora. Dalej jednak nie wiadomo, kiedy przy ul. Konopnickiej w Biłgoraju ruszy budowa dużego centrum handlowego. Inwestor czeka na decyzje władz samorządowych miasta i powiatu.

W ub. roku stołeczna spółka Nizio Development One kupiła przy ul. Konopnickiej działkę o powierzchni prawie 2 ha. W miejscowym planie zagospodarowania teren ten jest zarezerwowany na wielofunkcyjne usługi komercyjne i publiczne oraz zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Inwestor zamierza w tym miejscu wybudować centrum handlowe składające się z trzech budynków handlowo-usługowych wraz z drogami wewnętrznymi i parkingiem na ponad 100 miejsc. Część handlowa zaplanowanej inwestycji ma mieć ok. 5,5 tys. mkw. powierzchni.

Działka jak zabytek

W związku z tym, że po sąsiedzku znajduje się cmentarz żydowski, plan przewidywał utworzenie na działce inwestora 10-metrowego pasa zieleni, który oddzielałby obiekt od cmentarza. Budowa centrum handlowego miała ruszyć jesienią ub. roku. Inwestor przygotował wstępną koncepcję obiektu i zlecił wykonanie projektu. Ze względu na sąsiedztwo ogrodzonego cmentarza żydowskiego architekci zasugerowali, że na etapie projektowania wypada uzgodnić wszystko z konserwatorem zabytków. Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zamościu nie miała zastrzeżeń, bo teren przy ul. Konopnickiej nie był objęty ochroną konserwatorską. Ale niedługo po tym, a konkretnie w sierpniu, do inwestora dotarła informacja, że wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie włączył nabytą przez niego działkę do wojewódzkiej ewidencji zabytków jako zabytek stanowiący obszar cmentarza żydowskiego. Nakazał też burmistrzowi Biłgoraja ująć zabytek w gminnej ewidencji zabytków, pomimo że władze miasta informowały, że w ich ocenie brak do tego podstaw. O włączeniu wskazanego obszaru do wojewódzkiej ewidencji zabytków poinformowano też starostę biłgorajskiego, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Wojewódzki konserwator zabytków wyjaśnił, że działka znajduje się na terenie byłego cmentarza żydowskiego i posiada wartości historyczne oraz naukowe, przemawiające za uznaniem jej za zabytek. Dodał, że w interesie inwestora jest samodzielne przeprowadzenie wymaganych nieinwazyjnych badań georadarowych i archeologicznych w celu "ostatecznego rozwiania wszelkich wątpliwości".

Sąd rozstrzyga

W tym czasie warszawska spółka złożyła w biłgorajskim starostwie wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Ale w związku z tym, że konserwator zabytków odmówił uzgodnienia decyzji, starostwo postanowiło wstrzymać się z wydaniem postanowienia. Inwestor skierował do konserwatora wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Nic nie wskórał, dlatego wystąpił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, domagając się uchylenia decyzji o wpisaniu nabytej przez niego działki do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Orzeczenie wydano w kwietniu. Sąd stwierdził, że decyzja konserwatora jest nieważna. 

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mieszkaniec 31.05.2017 11:00
Przecież na tym terenie przez lata funkcjonował BEP, była betoniarnia, jeździły samochody, ziemia była setki razy przewrócona. Jak Gmina Żydowska chce utworzyć tam swój cmentarz to powinna odkupić teren po cenach rynkowych i go zagospodarować. Przez lata nie interesowali się placem/

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama