Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 17 kwietnia 2025 21:05
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Szekspir w Zamościu przez cały 2023 rok

Reklama
Zamojskie Stowarzyszenie Turystyka z Pasją wydało właśnie wyjątkowy kalendarz ścienny na 2023 r. pt. "Szekspir w Zamościu". Każdy z 12 miesięcy ilustrowano zamojską inscenizacją z wybranej sztuki Wiliama Szekspira i opatrzono wybraną z niej sentencją.
Szekspir w Zamościu przez cały 2023 rok
Kadry z szekspirowskich sztuk powstały w różnych miejscach w Zamościu.

Dlaczego "Szekspir w Zamościu"? – pytam Dominikę Lipską, pomysłodawczynię i autorkę koncepcji kalendarza, a zarazem prezesa Stowarzyszenia Turystyka z Pasją. – Ponieważ bardzo lubię i wyjątkowo sobie cenię twórczość genialnego pisarza ze Stratford. Poza tym okazało się, że wydanie kalendarza zbiegło się z rocznicą plenerowej premiery spektaklu "Poskromienia złośnicy" w Zamościu. A Zamojskie Lato Teatralne w pierwotnych założeniach miało służyć prezentacji twórczości Wiliama Szekspira – tłumaczy szefowa Stowarzyszenia Turystyka z Pasją.

Reklama

Autorem bardzo klimatycznych i wysmakowanych fotografii do kalendarza "Szekspir w Zamościu" jest Kazimierz Chmiel, znany zamojski fotograf. Każde ujęcie związane jest z konkretną sceną z jednej ze sztuk Wiliama Szekspira. Każde opracowano w najdrobniejszych szczegółach jeszcze przed sesją fotograficzną - zarówno miejsce, jak i forma inscenizacji, scenografia oraz stroje.

13 zamieszczonych w kalendarzu fotografii powstało podczas 5 sesji fotograficznych. Niektóre z nich nawet architektonicznie mają związek ze sztukami Wiliama Szekspira, niektóre osadzone były w Włoszech – jak Romeo i Julia – a Zamość nie bez powodów nazywany jest Padwą Północy.

Przeczytaj także:

W kazamatach Bastionu II powstało pełne dramaturgii zdjęcie „Hamleta” oraz kadr z „Wiele hałasu o nic” i oniryczne zdjęcie do „Snu nocy letniej”. Most Bramy Szczebrzeskiej to sceneria do ujęcia "Wesołych kumoszek z Windsoru", na Bastionie I wieszczyły trzy Wiedźmy z „Makbeta”, a dwaj panowie z Werony pojedynkowali się o piękną Sylwię tuż przy kościele Franciszkanów. Miejscem słynnej sceny balkonowej z ”Romea i Julii” był plac przy Synagodze w Zamościu, a Park Miejski był tłem dla ujęcia z "Burzy". Z kolei podcienia Kamienicy Bernego zagrały Pałac „Króla Leara”, zaś hamletowska Ofelia dokonywała żywota w Zalewie Miejskim, a scena z „Jak Wam się podoba” została umiejscowiona na podwórzu przy ulicy Grodzkiej, natomiast Rynek Wielki został scenerią do kadru z „Poskromienia złośnicy".

Nakład tego oryginalnego i wyjątkowego kalendarza jest niewielki – zaledwie 100 egzemplarzy. Warto więc pospieszyć się, by móc przez cały 2023 rok cieszyć się inscenizacjami Szekspira w Zamościu i zastanowić nad niezwykle trafnymi sentencjami, jakie wyszły spod pióra genialnego angielskiego pisarza poety i dramaturga.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
Reklama
ReklamaWiesław Różyński baner w Dodatku Święta
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama