Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:30
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Pogrzeb Benedykta XVI. Jak będzie wyglądała uroczystość?

Emerytowanego papieża Benedykta XVI pożegnamy w czwartek 5 stycznia. Ceremonia odbędzie się po mszy pogrzebowej na placu Świętego Piotra. Będzie jej przewodniczył papież Franciszek.

Zmarły papież spocznie w podziemiach bazyliki Świętego Piotra. Tam także znajduje się grób jego poprzednika Jana Pawła II.

Jak podał Watykan, ceremonia ta odbędzie się po mszy pogrzebowej w czwartek 5 stycznia na placu Świętego Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka. Do dziś rano (poniedziałek 2 stycznia) ciało Benedyka XVI pozostawało w jego domu w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich. O godz. 9 zostało wystawione w bazylice św. Piotra. Tam papieża będą mogli pożegnać wierni.

Uroczystości pogrzebowe

Rozpoczną się w czwartek 5 stycznia o godz. 9.30. Watykan poinformował, że nie są potrzebne karty wstępu. W komunikacie już zapowiedziano obecność oficjalnych delegacji z Niemiec, ojczyzny zmarłego, oraz Włoch.

– Wszystkie procedury i podejmowane kroki w związku ze śmiercią papieża są opisane w Konstytucji Apostolskiej Universi Dominici Gregis, którą spisał papież Jan Paweł II – mówi ksiądz Mirosław Sitarz, profesor, prorektor KUL z katedry kościelnego prawa publicznego i konstytucyjnego.

Przeczytaj:

Konstytucja Apostolska wskazuje, że przez 9 kolejnych dni od śmierci odprawiane będą nabożeństwa żałobne. Ten sam dokument wskazuje, że pogrzeb ma odbyć się pomiędzy czwartym a szóstym dniem po śmierci papieża, chyba, że zaistnieją inne ważne racje.

„Time” pyta ekspertów

Amerykański magazyn „Time” zapytał komentatorów i znawców liturgii, jak powinien wyglądać pogrzeb. Według nich należy pochować Benedykta jak emerytowanego biskupa Rzymu, uwzględniając dodatkowe honory, jako że był papieżem.

– Pogrzeb emerytowanego papieża jest pogrzebem emerytowanego biskupa Rzymu –stwierdza historyk kościoła Alberto Mellon,i powołując się na Associated Press. Dodaje, że sytuacja nie jest zupełnie bezprecedensowa, ponieważ diecezje na całym świecie mają wytyczne, jak uhonorować emerytowanego biskupa po śmierci.

Papież Benedykt XVI

Emerytowany papież zmarł 31 grudnia 2022 roku.

Joseph Ratzinger urodził się w 1927 r. w bawarskim Marktl am Inn w pobliżu granicy z Austrią. Święcenia kapłańskie przyjął w 1951 roku. W 1977 roku został arcybiskupem Monachium i Fryzyngi, a w latach 2005-2013 był papieżem, pierwszym z Niemiec od 482 lat.

95-letni dziś Benedykt XVI zrezygnował z urzędu w lutym 2013 roku z powodów zdrowotnych. Od tego czasu mieszka w odosobnieniu w dawnym klasztorze w Ogrodach Watykańskich. Jest pierwszym papieżem od 1415 roku, który zrezygnował z funkcji.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama