29 grudnia 1655 roku w kościele na Jurydyce pod wodzą hetmana wielkiego Stanisława Potockiego i hetmana polnego Stanisława Lanckorońskiego zawiązano konfederację zwaną później tyszowiecką. Jej głównym postanowieniem było wypowiedzenie przez polską szlachtę posłuszeństwa królowi szwedzkiemu Karolowi X Gustawowi i zbrojne wystąpienie przeciwko Szwedom. Konfederacja oprócz heroicznej obrony twierdzy jasnogórskiej, Zamościa i Gdańska była jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych podczas potopu szwedzkiego.
Mieszkańcy Tyszowiec są dumni z tej historii i kultywują pamięć o niej. Na koniec minionego roku obchodzili 367 rocznicę zawiązania konfederacji tyszowieckiej. Z tej okazji spotkali się na uroczystej mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Leonarda, którą odprawił proboszcz ks. Piotr Kawecki (o oprawę muzyczną zadbała Tyszowiecka Orkiestra Dęta). Wśród nich byli: przedstawiciele władz samorządowych, pocztów sztandarowych różnych organizacji, przedstawiciele Piłsudczyków RP Oddział Tomaszów Lubelski.
Wysłuchali części artystycznej przygotowanej przez dzieci z miejscowej szkoły i członków zespołu śpiewaczego Legato z Mikulina. A następnie obejrzeli film nagrany w ub. roku i przedstawiający proces wylewania tyszowieckich świec.
Świece te, unikatowe na skalę światową, w 1655 r. miały pogrążyć konfederatów.
– Wiedząc, że szlachta i wojskowi spotkają się w kościele na mszy, niby na znak pojednania Szwedzi przynieśli i ofiarowali św. Leonardowi, patronowi tutejszej parafii, ogromne świece wypełnione materiałem wybuchowym. Każda miała 3,5 metra wysokości i 3 pudy wagi (ok. 50 kg). Kościelny wykrył podstęp, rozbił świece, wysypał proch, ratując konfederatów od niechybnej zagłady” – opisuje Robert Horbaczewski, dziennikarz, autor książek "W blasku świec", "Tu szewce", "W Pańskim Sadzie. Opowieści tyszowieckie".
Na pamiątkę wspomnianego wydarzenia, świece wylewa się w Tyszowcach do dziś i nosi na procesjach. Są znakiem rozpoznawczym miasteczka podobnie jak buty tyszowiaki. Świece można zobaczyć w kościele pw. św. Leonarda. A to jak powstają – na filmie, który dostali uczestnicy grudniowych obchodów.
Na zakończenie wydarzeń rocznicowych złożono wieńce pod pomnikiem na Placu im. Konfederacji Tyszowieckiej, a następnie odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
- Masz mniej niż 26 lat - dostaniesz prawie 5 tys. na rękę! Rekrutacja do Straży Granicznej trwa
- Hrubieszowianin oskarżony o zabójstwo kuzyna
- Dramatyczna walka z czasem! W 3 tygodnie trzeba zebrać 1 mln 200 tys. zł dla Gabrysi Bryk
- Zobacz, jak od tego roku wygląda nowa legitymacja policyjna
- Dodatki dla rodziców 2023. Sprawdź, ile pieniędzy dostaniesz
Napisz komentarz
Komentarze