Bezterminowe prawa jazdy były wydawane przez urzędy do 13 stycznia 2013 roku. Po nowelizacji ustawy – jak przypomniał ostatnio portal portfelpolaka.pl – bezterminowe stały się one tylko z nazwy. Musi je bowiem wymienić każdy kierowca.
A to oznacza, że w Polsce wszyscy kierowcy będą się posługiwali terminowymi prawami jazdy. W ten sposób ustawodawca przeciwdziała zagrożeniom, jakie stwarzają osoby, które ze względu na stan zdrowia nie powinny już prowadzić samochodu.
Dobrowolnie lub obowiązkowo
Każdy kierowca w każdej chwili może dobrowolnie wymienić swój dokument. Wystarczy, że złoży odpowiedni wniosek we właściwym urzędzie gminy lub miasta albo w starostwie.
Ta usługa kosztuje teraz 100,50 zł. I w takim przypadku badanie lekarskie nie jest potrzebne
Takich badań potrzebują natomiast te osoby, które mają terminowe prawo jazdy. I tak czy inaczej muszą je wymienić. Dla nich wymiana prawa jazdy oznacza dodatkową opłatę w wysokości 200 zł.
Posiadacze bezterminowych praw jazdy muszą je wymienić obowiązkowo. Zgodnie z przepisami urzędy będą przyjmować wnioski od 19 stycznia 2028 roku. Termin ich składania mija 18 stycznia 2033.
Kierowcy mogą je też wymienić wcześniej, bez oglądania się na ustawowe terminy. Oczywiście muszą złożyć odpowiedni wniosek.
Na razie nie wiadomo, ile to będzie kosztowało w 2028 r. Można jednak założyć, że wysokość opłat się zmieni.
Jak wymienić prawo jazdy?
Należy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek o wydanie nowego dokumentu. Poza tym trzeba przedstawić dowód osobisty, zdać stare prawa jazdy i dołączyć fotografię o wymiarach 35 na 45 milimetrów.
Wniosek można złożyć przez platformę internetową ePUAP albo osobiści pojawić się we właściwym urzędzie gminy, miasta lub w starostwie.
Zasady wydawania praw jazdy
Są takie same od 19 stycznia 2013 r. A zatem:
- jeżeli tylko lekarz nie znajdzie żadnych przeciwwskazań do kierowania pojazdami, to maksymalny termin ważności prawa jazdy wyniesie 15 lat;
- w przypadku problemów ze słuchem, wzrokiem lub innych schorzeń uprawnienie zostanie nadane na 5 lat. Po tym czasie kierowcę czekają ponowne badania.
Przeczytaj także:
- Tomaszów Lubelski: Od Łuku Zwycięstwa do wniosku o wpis do rejestru zabytków, czyli co blokuje budowę boiska przy I LO
- Wyczekiwane inwestycje, milionowe obligacje i ogromny dług. Zamość ma budżet na 2023 rok
- W powiecie tomaszowskim nieoczekiwana zmiana dostawcy węgla. Bogdanka zamiast PGG
- Biłgoraj: Miliony na szkoły
- Majdan Wielki: Potrącony rowerzysta z obrażeniami ciała w szpitalu
- Krasnystaw: Pobili mężczyznę, bo zabronił swojej córce wyjść z domu
- Policja sprawdza jak przewożone są dzieci. Wzmożone kontrole do piątku [FILM]
Napisz komentarz
Komentarze