Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 15:18
Reklama
Reklama

Hrubieszów: Aptekarze nie chcą dyżurować nocą. Sprzedają się wtedy prezerwatywy i testy ciążowe, mówią

Właściciele hrubieszowskich aptek odmawiają dyżurowania w dni wolne od pracy. Tłumaczą to brakiem personelu do pełnienia nocnych dyżurów, a znikome zainteresowanie zakupem leków nie uzasadnia zatrudnienia farmaceutów – zaznaczają aptekarze. W lutym przestanie obowiązywać uchwalony rok temu harmonogram dyżurów aptek, a z uzgodnieniem nowego mogą być problemy.
Hrubieszów: Aptekarze nie chcą dyżurować nocą. Sprzedają się wtedy prezerwatywy i testy ciążowe, mówią
Właściciele hrubieszowskich aptek rozesłali pismo z uzasadnieniem, dlaczego bojkotują prace nad tegorocznym harmonogramem dyżurów.

W Hrubieszowie obecnie działa kilkanaście aptek. W przeciwieństwie do trzech pozostałych miast powiatowych na Zamojszczyźnie: Biłgoraja, Tomaszowa Lubelskiego i Zamościa, w Hrubieszowie nie ma już całodobowej apteki. Zlikwidowano ją w 2021 r.

W ubiegłorocznym harmonogramie Rada Powiatu Hrubieszowskiego podzieliła nocne, świąteczne i weekendowe dyżury pomiędzy prywatne apteki, jakie nadal funkcjonują w tym mieście. Na 10 stycznia zaplanowano spotkanie władz powiatu z właścicielami aptek i w celu wypracowania stanowiska dotyczącego "organizacji pracy aptek w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy".

Do takiego spotkania nie doszło, ponieważ właściciele aptek odmówili uczestnictwa. Zamiast tego rozesłali do różnych mediów w regionie pismo z uzasadnieniem, dlaczego bojkotują prace nad tegorocznym harmonogramem dyżurów.

"Ze strony Starostwa Powiatowego nie widzimy żadnych zachęt do wypracowania wspólnego stanowiska. Współpraca nie polega na zmuszaniu właścicieli prywatnych aptek do realizacji zadań publicznych, które są obowiązkiem władz powiatu. A do tego sprowadzały się dotychczasowe spotkania" – czytamy w piśmie podpisanym przez właścicieli kilkunastu aptek w Hrubieszowie.

"Nikt nie naciska na aptekarzy"    

– Nie chcemy, aby później takie spotkania uznawano jako konsultacje społeczne uzasadniające podjęcie uchwały Rady Powiatu w sprawie dyżurów aptek. Jak do tej pory, władze powiatu nie uwzględniają uzasadnionego stanowiska właścicieli aptek. W odróżnieniu od służb państwowych i samorządowych, które finansowane są z podatków, aptekom nikt nie płaci za dyżury, za gotowość do pracy. Całkowity koszt tych dyżurów spoczywa na barkach ich właścicieli. Apteki są samodzielnymi firmami. W żaden sposób nie są zależne od nikogo, także od władz powiatu. Dlatego niezrozumiałe i niezwykle przykre jest to, że w XXI wieku władze powiatu w Hrubieszowie żądają pracy farmaceutów, a jednocześnie nie oferują im w zamian żadnego wynagrodzenia. Większość aptek nie jest w stanie zapewnić całodobowych dyżurów bez naruszenia Kodeksu Pracy – tłumaczy właściciel jednej z aptek w Hrubieszowie.

– Nikt nie zmusza do dyżurów. Jesteśmy zobligowani do zapewnienia mieszkańcom powiatu hrubieszowskiego dostępności aptek w porze nocnej, w niedziele i święta. Jednocześnie jasno zaznaczę, że przepisy nie przewidują rekompensat dla aptek z tego tytułu. Zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego: „Każdy podmiot decydujący się na prowadzenie regulowanej działalności aptekarskiej, powinien mieć świadomość, że działalność ta musi być prowadzona zgodnie z przepisami prawa miejscowego". Jednym z takich obowiązków jest pełnienie dyżurów w porze nocnej lub w dni wolne od pracy. Określają to przepisy ogólnokrajowe. Powiat nie ma na nie wpływu – podkreśla wicestarosta hrubieszowski Marek Kata.    

Mały ruch i obrót to nie argument

– Władze powiatu narażają nas, farmaceutów, na błędy z przemęczenia. Mogą one mieć negatywny wpływ na zdrowie i życie pacjentów. Również nasze zdrowie i życie bywa narażane przy tak długiej i odpowiedzialnej pracy. Nie godzimy się na tak duże ryzyko. Od lat zmusza się nas do realizacji zadania publicznego naszym kosztem. Naraża się na straty finansowe, które w długofalowej perspektywie mogą doprowadzić do likwidacji aptek – przekonuje inny z hrubieszowskich aptekarzy.

Wicestarosta hrubieszowski zaznacza, że nikt w powiecie nie stosuje żadnej presji na aptekarzy i nie zmusza do dyżurowania.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

– Na ogólną liczbę aptek w Hrubieszowie dyżury w dni wolne od pracy nie są zbyt częste. Na każdą z aptek przypadają średnio po 2 dyżury w miesiącu. Jeżeli jakiejś aptece nie pasuje dyżur zgodnie z harmonogramem, to można się dogadać i zamienić terminami. Powiat nie ma prawnych możliwości udzielania aptekom rekompensat za pełnienie dyżurów. Jakakolwiek wypłata świadczeń wiązałaby się z naruszeniem zasad dyscypliny finansów publicznych – tłumaczy wicestarosta Kata.                    

Pracę aptek określa ustawa Prawo farmaceutyczne (Art. 86 i 94 ustawy z 6 września 2001 r.). „Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy”. Obowiązek ustalenia harmonogramu spoczywa na radzie danego powiatu, która powinna przyjąć taki harmonogram w formie uchwały.

– Na styczniową sesję Rady Powiatu przygotowujemy projekt uchwały z tegorocznym harmonogramem dyżurów aptek. W dalszym ciągu przeprowadzamy spotkania z przedsiębiorcami prowadzącymi apteki w Hrubieszowie – licząc na dojście do porozumienia – zaznacza wicestarosta hrubieszowski Marek Kata.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Normalny człowiek 27.01.2023 08:12
Piękny kraj dla przedsiębiorców. Podatki na lewo i prawo, ZUS który płacisz nawet jak nie masz zysku za stanie w kolejkach a do tego jeszcze powiat chce żebyś pracował za darmo. Więźniom kazali płacić minimalną co najmniej bo nie godzi się inaczej ale cóż taki to kraj.

Smaki PRL 14.01.2023 17:23
Tylko przypomnę w powiecie hrubieszowskim rządzi koalicja PSL Józefa Kuropatwy i Solidarnej Polski z Karpiuk Anetą . Oczywiście dla dobra mieszkańców.

Ona 13.01.2023 11:00
Od zawsze były dyżury ale przecież trzeba było to zmienić, chyba tylko po to żeby z problemem to wznowić. No i mamy problem. Ok. Prezerwatywy, pojemniczki na mocz rzecz też przydatna ale nie ratującą życie. Jak dobrze pamiętam były już opisane na regionalnym profilu problemy, kiedy dzieci z nocnego czy świątecznego dyżuru wracaja do domu bez leków. Ludzie mamy XXIw i na prawdę nie można po ludzku dogadać się żeby bez wielkiego przemęczenia odbyć kilka nocnych dyżurów w ciągu miesiąca? Pytanie do władz i właścicieli.

proza życia 13.01.2023 15:25
Kto z kim i jak ma się dogadać? Powiat chce dyżurów, ale nie chce za nie zapłacić = nie ma dyzurów. Dziękuje, temat zamkniety. Poza tym nie chodzi o to czy 2, 3 lub 4 dyżury w miesiącu to duzo czy malo. Chodzi o to, że ani Ty, ani starosta nawet jednej minuty nie przepracujecie za darmo, ale tego sie domagacie od farmaceutow.

Ona 14.01.2023 15:53
A z jakiej racji za darmo? Starostwo ma SWOJE pieniądze na takie cele? Ma fundusz na lans i prezenty dla wszystkich i za wszystko to dlaczego nie znajdzie się na to?

proza życia 17.01.2023 09:51
"Powiat nie ma prawnych możliwości udzielania aptekom rekompensat za pełnienie dyżurów. Jakakolwiek wypłata świadczeń wiązałaby się z naruszeniem zasad dyscypliny finansów publicznych – tłumaczy wicestarosta Kata". Mieszkańcy, juz wiecie na kogo nie głosowac? Jemu i jemu podobnym zawdzieczacie brak dyzurow.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama