Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 14:23
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Gm. Zamość: Spółka Laude chce wybudować centrum logistyczne. Mieszkańcy mają obawy: "My chcemy tu normalnie żyć!"

Dowiedzieli się, że na ich terenie planowana jest budowa centrum logistycznego zajmującego się m.in. dystrybucją nawozów dla branży ogrodniczej. Nie wszystkim się to podoba, dlatego w Wysokiem i Sitańcu zorganizowano otwarte spotkania, na których omawiano zagrożenia związane z inwestycją. Inwestor zapewnia, że mieszkańcy nie mają się czego bać, a spółka jest otwarta na rozmowy.
Na 4-hektarowej działce na granicy obu miejscowości (w pobliżu linii szerokotorowej) spółka Laude Smart Intermodal planuje budowę centrum logistycznego, składającego się z trzech wysokich na 12 m i przylegających do siebie hal do składowania stali, pelletu oraz pakowania nawozów dla branży ogrodniczej, które dowozić będą samochody ciężarowe.

Marek Nowak mieszka w podzamojskim Sitańcu-Wolicy. Jest radcą prawnym. 

– Sitaniec, podobnie jak inne miejscowości leżące przy granicy z Zamościem, przyciąga od dawna mieszkańców miasta, bo żyje się tu spokojniej. Tymczasem dowiadujemy się, że w bliskim sąsiedztwie ma powstać hala z nawozami  – opowiada nasz rozmówca, którego posesja znajduje się ok. 400 m od planowanej inwestycji.

Janusza Kasprzaka – przez drogę – dzieli jeszcze mniej. Mężczyzna mieszka w Wysokiem (inwestycja planowana jest na granicy Sitańca-Wolicy i Wysokiego). 

– Ja mam 20 m, ale sąsiad, po wyjściu na balkon, będzie miał 5 m do myjni dla samochodów ciężarowych – mówi pan Janusz. – Nie jestem przeciwny inwestycjom, natomiast w tym przypadku jest wiele czynników, które mogą być zagrożeniem dla mieszkańców. To nie tylko planowane przesypywanie nawozów, ale też hałas generowany przez myjnię tirów oraz duże natężenie ruchu. W tej chwili wsiadam w samochód i w ciągu 5 minut jestem w Zamościu, jak tiry zakorkują drogę, to ten czas znacznie się wydłuży. My chcemy tu normalnie żyć.

Najgorsze nawozy

Na 4-hektarowej działce na granicy obu miejscowości (w pobliżu linii szerokotorowej) spółka Laude Smart Intermodal planuje budowę centrum logistycznego, składającego się z trzech wysokich na 12 m i przylegających do siebie hal do składowania stali, pelletu oraz pakowania nawozów dla branży ogrodniczej, które dowozić będą samochody ciężarowe (w planach jest również budowa biurowca, warsztatu, portierni, zewnętrznej myjni samochodów TIR i kontenerów, dróg wewnętrznych, placu manewrowego i parkingu oraz zakładowej oczyszczalni ścieków).

Część inwestycji z nawozami w roli głównej budzi najwięcej obaw wśród mieszkańców, którzy obawiają się m.in. zanieczyszczenia powietrza, hałasu oraz natężenia ruchu. Zagrożenia związane z inwestycją były omawiane podczas styczniowych spotkań w Wysokiem i Sitańcu.

W związku z tym, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie nie stwierdziły potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia, inwestor – na wniosek wójta gminy Zamość – przedstawił jedynie raport o oddziaływaniu na środowisko. 

– Z naszych wyliczeń wynika, że samochodów ciężarowych przyjeżdżających w ciągu doby do zakładu będzie znacznie więcej niż 150, które zadeklarowano w raporcie o oddziaływaniu na środowisko – mówi Marek Nowak. – Błędne jest założenie, że na terenie planowanego zakładu nie będą powstawały ścieki przemysłowe. Bo czym, jeśli nie przemysłowymi, będą ścieki powstałe z mycia tirów po rozładunku pelletu i nawozów? Co ciekawe, myjnia zewnętrzna, która będzie generowała niesamowity hałas, ma powstać tuż przy domostwach.

Dodaje, że opis hali nawozów nie daje odpowiedzi na pytanie, jakie urządzenia odpylające zostaną zastosowane i jakie będzie stężenie określonych substancji w powietrzu w hali i poza nią, bo nie ma wątpliwości, że podczas rozładunku dowiezionych nawozów będzie emitowana ogromna ilość pyłu. Przypomina, że 4 lata temu planowano w Sitańcu-Wolicy ulokować asfaltownię, ale po oporze mieszkańców inwestycja nie doszła do skutku. Zamiast asfaltowni, powstała baza InPost, która nikomu nie przeszkadza. To w jej sąsiedztwie mają powstać hale.

Inwestują w gminie

Inwestor jest dobrze znany w gminie Zamość. W połowie ub. roku spółka – przy stacji kolejowej Zamość Bortatycze na szerokotorowej linii LHS, łączącej Unię Europejską z Ukrainą – otworzyła za 30 mln zł nowoczesny terminal przeładunkowy ze zdolnością obsługi do 10 pociągów dziennie. 

– Tylko w gminie Zamość obecnie zatrudniamy 150 osób, a budowa centrum logistycznego to kilkadziesiąt nowych miejsc pracy – wskazuje Bartosz Korczyński z Laude Smart Intermodal.

Dodaje, że teren, na którym ma powstać centrum (wstępny koszt inwestycji to 50 mln zł), jest obecnie niezagospodarowany, a realizacja planowanego przedsięwzięcia nie będzie uciążliwa dla mieszkańców i nie będzie miała wpływu na "elementy przyrodnicze czy obszary chronione".

 – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców okolicznych terenów, spółka zobowiązała się do wykonania pasa zieleni ochronnej o wysokich walorach estetycznych – informuje przedstawiciel spółki. – Na terenie inwestycji, wzdłuż zabudowy mieszkaniowej, zostanie wykonany pas zieleni o szerokości minimum 3 m, który od projektowanej inwestycji zostanie oddzielony murami oporowymi.

Zapewnia, że wyniki analiz i wnioski zawarte w raporcie o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko potwierdzają, że wszystkie parametry jakości środowiska podczas jego realizacji, jak i później (w trakcie funkcjonowania), będą pozostawały w bezpiecznych normach obowiązujących standardów.

Jest alternatywa

To nie przekonuje mieszkańców, którzy podczas zebrań sformułowali blisko 30 zarzutów do raportu, które mają trafić do inwestora. Bartosz Korczyński zapewnia, że zarząd spółki jest otwarty na rozmowy. – Po otrzymaniu dokumentacji po spotkaniu z mieszkańcami, szczegółowo przeanalizujemy i przygotujemy odpowiedź – przekazał nam Korczyński. – Z pewnością wrócimy do organizacji takiego spotkania za pośrednictwem gminy, jak tylko skonkretyzują się plany dotyczące przebiegu inwestycji i terminów.

Mieszkańcy wskazują, że spółka Laude jest też właścicielem terenu przy drodze w stronę Siedlisk i ta działka jest daleko od zabudowań. – Jeżeli spółka ma alternatywną działkę, to razem z gminą powinna wsłuchać się w nasze głosy i zrealizować inwestycję w miejscu, gdzie nikomu nie będzie ona przeszkadzać – uważa Janusz Kasprzak.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Oo 04.02.2023 13:19
Jestem za wszelkimi inwestycjami na Zamojszczyźnie ,,nowe miejsca pracy,,.Tak kierunek trzymać!!!!.

Sąsiad 03.02.2023 20:50
Ludzie co wy macie w tych głowach. Czy wy naprawdę nie potraficie się postawić na miejscu ludzi którzy mieszkają na sasiednich działkach. Jak oni mają żyć mając za oknem dwunasto metrową ścianę i szum orzez siedem dni w tygodniu 24 h na dobę. Przecież to można psychicznie się wykończyć. Zejdźcie na ziemię i się opamiętajcie. Kasa i tylko kasa, sami materialiści. A to, że to kilku mieszkańcom życie rujnuje to przecież nic bo was to nie dotyczy.

deka 03.02.2023 14:30
każdy narzeka, że nie ma nowych miejsc pracy, ale lepiej nich nic nie powstaje....

Mieszkaniec 02.02.2023 21:31
Jestem mieszkańcem Sitańca Wolicy i bardzo chce żeby ta inwestycja powstała w tym miejscu, i będę bardzo szczęśliwy jak będą powstawać kolejne inne inwestycje. Ten region na to zasługuje.

Sąsiad 02.02.2023 19:30
Z tą wiejską ciemnotą to bym Panie Tonek trochę uważał. Niech Pana ambicja za bardzo nie ponosi. Ciekawe jak by Pan zareagował jakby Panu wybudowali myjnię z oczyszczalnią ścieków pod oknem domu. Najlepiej wypowiadać się tym których nie dotyczy to bezpośrednio. Proponuję spojrzeć na swoje dzieci i zadać sobie pytanie czy chciałby Pan żeby mieszkały tak blisko czegoś takiego. Nikt nikomu nie zabrania inwestować i się rozwijać ale czemu kosztem ludzi. Widzę, że są i zwolennicy tej inwestycji GRATULUJĘ i jednocześnie współczuję takiego myślenia. Zapraszam wszystkich chętnych na grilla w sąsiedztwie myjni i oczyszczalni zapewniam niesamowity relaks w szumie ciężarówek oraz zapachy których nawet najlepsze drogeria z perfumami by się nie powstydziły. Tak że Panie Tonek i inni zwolennicy postawcie się na miejscu mieszkańców sąsiadujących z tą inwestycją.

Tonek 02.02.2023 13:12
Wiejska ciemnota zawsze ma obawy i obiekcie. Najlepiej zatrzymać się na krowach i koniach.

Sąsiad 02.02.2023 19:55
Z tym określeniem Panie TONEK, i obrażaniem ludzi to bym trochę się hamował. Najlepiej wypowiadać się tym których dana sprawa nie dotyczy bezpośrednio. Ciekaw jestem Pana zdania i innych zwolenników jeżeli to wam by wybudowali myjnię z oczyszczalnią pod oknem. Proponuję spojrzeć na swoje dzieci i zadać sobie pytanie czy chcielibyście wychowywać je w sąsiedztwie tej inwestycji. Nikt nikomu nie zabrania inwestować i się rozwijać ale czemu kosztem zdrowia i spokoju innych ludzi. Czy pieniądze niektórym ludziom naprawdę zasłaniają zdrowy rozsądek. Zwolennikom GRATULUJĘ i jednocześnie współczuję myślenia. Zapraszam wszystkich zwolenników na grilla w ogrodzie, zapewniam relaks w szumie tirów i spalin główna atrakcja zapachy z oczyszczalni, kiełbaska gratis. Dla szukających mocniejszych wrażeń nocleg w sąsiedztwie oczyszczalni.

Sly 02.02.2023 11:44
Protestujecie dalej, a potem niech wasze dzieci wyjeżdżają do Niemiec, Holandii za pracą

Sly 02.02.2023 11:44
Protestujecie dalej, a potem niech wasze dzieci wyjeżdżają do Niemiec, Holandii za pracą

Noo 01.02.2023 13:24
Cała inwestycja śmierdzi.. ktoś dużo dostaje w ręce.

Miejscowy 01.02.2023 17:37
Ten ktoś nazywa się Wójt 😂

nie 01.02.2023 07:13
Magazyny na nawozy :) przecież to jest pod ściąganie zbóż z ukrainy ale jak na wstępie oszukują że to tylko stal i nawozy to ja takiego inwestora pod domem nie chcę ,do tego dojdzie przeładunek spleśniałych zbóż to pył i grzyb z dobrym wiatrem to i na rynek w Zamościu doleci ,cwaniaczki zamiast od razu powiedzieć po co ten cyrk to kluczą że niby nawozy

 

 

Reklama
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama