- Jest nam niezmiernie miło, że doszło do dzisiejszego spotkania. To dzień otwarcia naszej współpracy właśnie z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Chełmie. Z punktu widzenia społecznej odpowiedzialności biznesu ważnym elementem jest zapewnienie kadr dla naszej spółki. Wiążemy dużą nadzieję właśnie we współpracy z uczelnią. Chciałem podkreślić, że aby przedsiębiorstwo rozwijało się, potrzebny jest rozwój na poziomie technicznym i tutaj szczególnie widzimy rolę uczelni - mówił Adam Partyka, wiceprezes LW "Bogdanka".
- Naszą misją i celem jest działanie na rzecz społeczeństwa, regionu i kraju. Dlatego też włączenie do interesariuszy zewnętrznych Bogdanki jest dla nas bardzo ważne pod względem zarówno naukowym, jak i dydaktycznym. Dzięki tej umowie sformalizowaliśmy możliwość rozwoju kierunków technicznych, w tym: elektrotechniki, mechaniki i budowy maszyn oraz budownictwa. Jednocześnie przy takiej współpracy będziemy mogli uruchamiać nowe kursy, studia podyplomowe i szkolenia, które pozwolą na zwiększenie czy rozwój kadry "Bogdanki" - mówiła Beata Fałda, prorektor PANS ds. studenckich.
Dodatkowym celem, który przyświecał tej umowie, jest działanie na rzecz studentów. Chodzi o realizację prac dyplomowych. Ich tematyka będzie wynikała między innymi z sugestii przekazywanych przez LW "Bogdanka" i jej potrzeb rozwojowych.
W umowie znajduje się również zapis o współorganizacji aktywności uzupełniających tok studiów, takich jak: wizyty studyjne i inne przedsięwzięcia o charakterze warsztatowym, skierowanym do studentów. W ramach współpracy realizowane będą także staże i praktyki w siedzibie spółki z możliwością dalszego zatrudnienia. Planowana jest również organizacja konkursów na najlepsze prace dyplomowe oraz inne formy wsparcia zaangażowania i innowacyjności studentów w postaci np. funduszu stypendialnego, konkursów, grantów na projekty badawcze, etc.
- Będziemy mogli wspierać się w zakresie realizacji procesu dydaktycznego poprzez sugestie dotyczące zmian programów kształcenia. Jeśli chcemy działać na rzecz regionu, musimy wiedzieć, czego pracodawcy oczekują. Dlatego też ten list intencyjny jest dla nas tak ważny - dodała prorektor Fałda.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, senator Józef Zając i dyrektor ds. personalnych LWB Paweł Kraszewski.
- Nasze porozumienie jest kolejnym istotnym elementem zapewniającym możliwość praktycznego kształcenia w ramach kierunków technicznych w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Aby uczelnia mogła w pełni realizować praktyczny profil kształcenia, potrzebne są bliskie relacje z firmami, które zatrudniają wyspecjalizowane inżynierskie kadry. Kopalnia "Bogdanka" jest spółką, która potrzebuje specjalistów w różnych branżach, począwszy od elektryków, mechaników, po specjalistów z obszarów budownictwa, których my kształcimy. Mam nadzieję, że dzisiejsze porozumienie przybliży i zwiększy atrakcyjność naszych kierunków, a nasi studenci uzyskają jeszcze lepszą możliwość poznania tego sektora rynku pracy - podsumował spotkanie Arkadiusz Tofil, rektor PANS w Chełmie.
Napisz komentarz
Komentarze