Na początku spotkania wiceprzewodnicząca przedstawiła sprawozdanie z działalności Rady oraz zakres inwestycji zrealizowanych w ostatnim czasie w osiedlu „Śródmieście”. Joanna Solska zwróciła się również z apelem do mieszkańców o reagowanie na akty wandalizmu w mieście, po czym zaprosiła członków rady do dyskusji.
Zgłaszane przez mieszkańców osiedla problemy dotyczyły m.in. konieczności wykonania parkingów dla osób niepełnosprawnych przy kościele pw. WNMP w Biłgoraju. Mieszkańcy apelowali do policji o częstsze patrole na Placu Wolności, gdzie dochodzi do aktów wandalizmu i w okolicach Parku Solidarności, gdzie młodzież zakłóca ciszę nocną. Uczestnicy spotkania dyskutowali też na temat zrębów prowadzonych przez Nadleśnictwo Biłgoraj w lesie położonym pomiędzy Biłgorajem a Wolą Małą. Apelowali do poseł Beaty Strzałki o interwencję w tej sprawie. Podkreślali, że drzewa łatwo wyciąć, ale trzeba bardzo długo czekać zanim wyrosną następne. Pojawił się też temat problemów z parkowaniem samochodów w mieście oraz możliwości utworzenia strefy płatnego parkowania.
Tematem, który zdominował spotkanie była zła jakość powietrza w mieście w okresie zimowym. Ten problem został poruszony przez Andrzeja Łagożnego, który zaapelował do władz miasta o podjęcie zdecydowanych kroków w tej sprawie. Samorząd jednak nie ma instrumentów prawnych, aby zmusić mieszkańców do rezygnacji ze stosowania w swoich gospodarstwach domowych kotłów na węgiel i drewno. A to ich stosowanie niewątpliwie przekłada się na złą jakość powietrza w Biłgoraju. Miasto może tylko apelować do mieszkańców o wymianę nieefektywnych i nieekologicznych źródeł ciepła na nowe i namawiać do korzystania z dofinansowań z miejskiego programu wymiany źródeł ciepła oraz rządowego programu "Czyste powietrze". Oba programy (miejski i rządowy) można łączyć, więc inwestycja nawet w kosztowne rozwiązania, jakim jest np. montaż w gospodarstwie domowym pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych, może być możliwa do sfinansowania przez niezamożnych mieszkańców, ponieważ większość wydatków pokrywa dotacja.
Mieszkańcy mogą kontaktować się z pracownikami Urzędu Miasta Biłgoraja obsługującymi punkt miejskiego programu do wymiany źródeł ciepła oraz punkt programu „Czyste powietrze”. Bezpłatnie udzielają oni kompleksowych informacji oraz pomocy w wypełnieniu wniosków.
Na zakończenie spotkania wiceprzewodnicząca Joanna Solska zgłosiła pomysł nadania nazwy dla skweru położonego pomiędzy ulicą Zamojską, Tadeusza Kościuszki i 3 Maja imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Burmistrz Janusz Rosłan poprosił Radę Osiedla „Śródmieście” o złożenie pisemnego wniosku w tej sprawie.
To drugie spotkanie rady osiedlowej w tym roku. O pierwszym pisaliśmy tutaj:
Pozostałe Rady Osiedli spotkają się z mieszkańcami w następujących terminach (harmonogram poniżej).
- Zebranie sprawozdawcze Rady Osiedla "Nadstawna" - 6 marca (szczegóły)
- Zebranie sprawozdawcze Rady Osiedla "Sitarska-Kępy" - 7 marca (szczegóły)
- Zebranie sprawozdawcze Rady Osiedla "Roztocze" - 9 marca (szczegóły)
- Zebranie sprawozdawcze Rady Osiedla "Bojary" - 13 marca (szczegóły)
- Zebranie sprawozdawcze Rady Osiedla "Batorego" - 14 marca (szczegóły)
- Zebranie sprawozdawcze Rady Osiedla "Piaski" - 16 marca (szczegóły)
Napisz komentarz
Komentarze