Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:44
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Triumf piłkarstwa biłgorajskiego i tomaszowskiego w XXIII Plebiscycie Piłkarskim Kroniki Tygodnia

Wolą naszych wiernych Czytelników grono laureatów XXIII Plebiscytu Piłkarskiego „Kroniki Tygodnia” zdominowali przedstawiciele piłki nożnej biłgorajskiej i tomaszowskiej. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż Łada 1945 Biłgoraj w efektownym stylu i bez porażki wygrała rundę jesienną w „najciekawszej lidze świata”, założony w 2018 r. BKS Biłgoraj ma w rozgrywkach szczebla wojewódzkiego największą liczbę zespołów spośród wszystkich klubów z okręgu zamojskiego, Tomasovia Tomaszów Lubelski jest najwyżej w ligowej hierarchii, a Pogoń 96 Łaszczówka zrobiła niebywałe postępy sportowe i organizacyjne.
Damian Szuta, Kacper Łaba i Patryk Dobromilski – każdy trener chciałby mieć taki tercet w swoim zespole.
Damian Szuta, Kacper Łaba i Patryk Dobromilski – każdy trener chciałby mieć taki tercet w swoim zespole.

W czterech kategoriach triumfowali przedstawiciele Biłgoraja, a tę najważniejszą wygrał piłkarz z Tomaszowa Lubelskiego. Zwycięzcami XXIII Plebiscytu Piłkarskiego „Kroniki Tygodnia” zostali Damian Szuta, Piotr Kmieć, Łada 1945 Biłgoraj, Jakub Kapuśniak i Michał Furlepa

Wyboru najlepszych i najpopularniejszych w 2022 r. przedstawicieli środowiska piłkarskiego okręgu zamojskiego dokonali Czytelnicy, którzy przez prawie trzy miesiące głosowali za pomocą systemu SMS oraz wydrukowanych w „Kronice Tygodnia” kuponów. Wyniki plebiscytu ogłosiliśmy w piątek, 10 marca podczas Piłkarskiej Gali Zamojszczyzny w Hotelu i Restauracji „Polak” przy ul. Orlej w Zamościu.

Na naszą imprezę przybyło ponad stu przedstawicieli środowiska piłkarskiego Zamojszczyzny oraz samorządowcy, partnerzy i sponsorzy plebiscytu. 

– Piłka nożna w kraju nad Wisłą wzbudza wiele emocji, od zachwytu po rozpacz, od okrzyków radości po przejmujące gwizdy. Bez względu jednak na to, po której stronie znajdziemy sobie miejsce, zgodzimy się wszyscy, że obok piłkarskich emocji nie sposób przejść obojętnie. I nasza obecność na dzisiejszej gali tylko to potwierdza – zauważyła nasza redakcyjna specjalistka od reklamy i promocji Aneta Szpinda, która prowadziła galę wspólnie z redaktorem naczelnym „Kroniki Tygodnia” Piotrem Pyrkoszem.

Wśród zaproszonych gości, którzy tak jak my, kochają piłkę nożną, byli m.in. wicemarszałek województwa lubelskiego, a niegdyś zawodnik Olimpiakosu Tarnogród Michał Mulawa (obowiązki służbowe nie pozwoliły mu na przyjazd, ale w specjalnym nagraniu w ciepłych słowach zwrócił się do uczestników gali), szef gabinetu politycznego wicepremiera Jacka Sasina Ryszard Madziar, starosta zamojski Stanisław Grześko, starosta tomaszowski oraz były piłkarz i trener Tomasovii Jarosław Korzeń, zastępca burmistrza Tomaszowa Lubelskiego Renata Miziuk, prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej, członek zarządu PZPN, przewodniczący związkowej komisji ds. piłkarstwa kobiecego Zbigniew Bartnik, wiceprezes LZPN ds. rozgrywek, pełnomocnik Oddziału LZPN w Zamościu i prezes Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej Stanisław Pryciuk.

– Dwa lata temu Piłkarska Gala Zamojszczyzny nie odbyła się w takiej formie, jak zwykle, a wyniki plebiscytu zostały ogłoszone w formie internetowej transmisji on-line. Cieszę się, że normalnieje życie piłkarskie po pandemii covid-19. Ta gala – to coś pięknego. Nie chcę odwoływać się do podobnych uroczystości organizowanych przez „Przegląd Sportowy”, czy „Piłkę Nożną”, jednak muszę przyznać, że nawet w porównaniu do plebiscytowych imprez tych ogólnopolskich redakcji Piłkarska Gala Zamojszczyzny jest niespotykana w skali kraju. Mogę się o niej wypowiadać w samych superlatywach – nie krył swojego zachwytu prezes Stanisław Pryciuk, o którym napisaliśmy obszerny artykuł dwa tygodnie temu, po jego przejściu na emeryturę.

Pół wieku z Tomasovią

Pan Stanisław w naszym plebiscycie został Trenerem Roku 2006, po tym, jak poprowadził juniorów Tomasovii do wicemistrzostwa Polski, osiągając największy sukces w całej historii piłkarstwa na Zamojszczyźnie. Piątkowa gala z pewnością także wyjątkowo zapisze się w pamięci pana prezesa.

 – Nie spodziewałem się tego miłego prezentu od redakcji, która zorganizowała w trakcie gali jakby mój benefis. Mogłem usiąść na honorowym miejscu w centralnym punkcie. Redakcja wspominała moją karierę piłkarską i trenerską oraz pracę w sporcie, w oparciu o miły artykuł, który niedawno ukazał się na mój temat w „Kronice Tygodnia”. A pani zastępca burmistrza Renata Miziuk wręczyła mi medal „Zasłużony dla Tomaszowa Lubelskiego”. To było dla mnie niesamowite przeżycie – powiedział Stanisław Pryciuk.

Związany już pół wieku z Tomasovią Pryciuk nie krył też zadowolenia ze zwycięstwa reprezentanta tego klubu w kategorii Piłkarz Roku 2022. 

– Bardzo się cieszę, że wygrał Damian Szuta, nie tylko dlatego, że to mój wychowanek. Jeśli obiektywnie i bez sentymentów podejdziemy do kategorii Piłkarz Roku, to rozstrzygnięcie okazało się sprawiedliwie. Damian Szuta zasłużył na to zwycięstwo. Był niekwestionowanym liderem trzecioligowego zespołu Tomasovii. Bardzo fajnie prezentował się na tym szczeblu rozgrywek. Świetnie grał też po spadku zespołu do IV ligi – stwierdził Stanisław Pryciuk.

Bliski triumfu w kategorii Trener Roku 2022 był Jerzy Bojko z Tomaszowa Lubelskiego, były trener Tomasovii, prowadzący do niedawna Pogoń 96 Łaszczówka. Więcej głosów dostał jednak Piotr Kmieć, szkoleniowiec dzieci w BKS Biłgoraj. 

– Już sama nominacja dla do plebiscytu była dla mnie dużym wyróżnieniem. Zwycięstwo traktuję jako sukces nie tylko osobisty, ale całej społeczności BKS Biłgoraj. Fajnie, że ktoś docenił trenera za pracę szkoleniową z młodzieżą. To zajęcie jest o wiele trudniejsze niż praca z seniorami – stwierdził Piotr Kmieć.

Najpopularniejszy i najlepszy obecnie na Zamojszczyźnie szkoleniowiec wrócił do pracy trenerskiej w maju 2021 r. Wcześniej prowadził zespół rocznika 2000 w szkółce piłkarskiej OSiR Biłgoraj. Z tej drużyny wybiło się kilku zawodników, m.in. Mikołaj Nawrocki ze Szczebrzeszyna zadebiutował w ekstraklasie, w Jagiellonii Białystok, grał też w juniorskiej reprezentacji Polski. Kamil Wolanin występował w młodzieżowych zespołach Korony Kielce. Bartosz Grasza reprezentuje w III lidze Stal Stalowa Wola, a kilku innych wychowanków trenera Kmiecia nadal z powodzeniem poczyna sobie na czwartoligowych boiskach Lubelszczyzny. 

– Od maja 2021 r. zdołałem zbudować w BKS Biłgoraj dwie drużyny, które z powodzeniem rywalizują w I lidze wojewódzkiej. Jesteśmy młodą akademią piłkarską. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak jeszcze dużo pracy jest przed nami, ale ostatni czas pokazuje, że droga, którą obraliśmy, jest słuszna. Mamy jeszcze kilka fajnych pomysłów na rozwój – powiedział trener Kmieć.

Kto był najlepszy?

Faworytem w kategorii Drużyna Roku 2022 był Gryf Gmina Zamość. Zespół ten awansował do finału wojewódzkiego Pucharu Polski, a także po raz pierwszy w historii zapewnił sobie miejsce w czwartoligowej grupie mistrzowskiej. Wyniki po raz kolejny dały dowód na to, jak wielką popularnością w regionie cieszy się klasa okręgowa, określana mianem „najciekawszej ligi świat”. Najwięcej głosów otrzymała Łada 1945 Biłgoraj, która na półmetku sezonu przewodzi stawce drużyn w „okręgówce” i jest bliska powrotu do IV ligi.

– Łada wygrała zasłużenie. Wyniki, jakie osiągnęła wiosną ubiegłego roku i w rundzie jesiennej, robią wrażenie. Jesienią odniosła w lidze trzynaście zwycięstw, uzyskała dwa remisy i ani razu nie zeszła z boiska pokonana. Jest fajną, zgraną, perspektywiczną drużyną, opartą na młodzieży, do której należy przyszłość biłgorajskiej piłki nożnej. Chłopaki przejawiają zaangażowane na treningach, w meczach ligowych. Wykonali w 2022 r. mnóstwo ciężkiej pracy – powiedział wiceprezes ds. sportowych w zarządzie Łady Wiesław Niemiec, który w przeszłości dwukrotnie wygrywał nasz plebiscyt w kategorii Działacz Roku (2007, 2008).

Kolejne miejsca na symbolicznym plebiscytowym podium zajęły zespoły Tomasovii i Pogoni 96 Łaszczówka z gminy Tomaszów Lubelski.

Po raz trzeci w ostatnich czterech latach kategorię Młodzieżowiec Roku wygrał przedstawiciel biłgorajskiej Łady. W 2019 r. triumfował Jakub Paćkowski, dwa lata później Dawid Czerw, a teraz – Jakub Kapuśniak. Tuż za nim wolą Czytelników „Kroniki Tygodnia” uplasowali się Michał Wojtowicz (Tomasovia) i Marcel Jędrzejewski (Pogoń). Kolejność „klubowa” była zatem zgodna z kategorią Drużyna Roku.

– Cieszy mnie to, że po raz kolejny główną nagrodę dostał młodzieżowiec Łady. To dobrze świadczy o pracy szkoleniowej, wykonywanej w Biłgoraju. Następnego dnia po gali pogratulowaliśmy mu zwycięstwa w plebiscycie. Szampana jednak nie było, bo rozgrywaliśmy w Majdanie Starym dwa sparingi. Kuba ma szansę zagrać w wyższej lidze, stać go na taki awans. Gra na pozycji prawego obrońcy, jest szybki, dynamiczny, nieźle operuje piłką, ale musi być bardziej twardy na boisku – ocenił swojego podopiecznego Jarosław Czarniecki, szkoleniowiec Drużyny Roku 2022 na Zamojszczyźnie.

Trener Michał Furlepa potrzebował czterech lat, by z Olender Sól przejść z klasy A do III ligi. Sukcesy, które osiągał z małym klubem z gminy Biłgoraj, zaowocowały dwoma zwycięstwami w naszym plebiscycie – był Trenerem Roku 2007 i 2010. Teraz głosujący uznali, że zasłużył na tytuł Działacza Roku 2022.

– To bardzo miła nagroda, która pokazuje uznanie dla całej społeczności BKS Biłgoraj. Dlatego bardzo dziękuję i dedykuję to wyróżnienie naszym piłkarzom, których na co dzień trenujemy i wychowujemy. Dziękuję także wszystkim rodzicom naszych podopiecznych, trenerom, prezesowi klubu Marcinowi Bielakowi i kierownikowi Andrzejowi Kantemu. Gratuluję nagrody Trenera Roku 2022 na Zamojszczyźnie Piotrkowi Kmieciowi, bo to wyróżnienie naszego szkoleniowca także jest dowodem uznania dla ludzi pracujących z dziećmi i młodzieżą, czyli podejmujących się ciężkiej pracy u podstaw. Bardzo dziękuję także wszystkim osobom, instytucjom i sponsorom, którzy życzliwie patrzą na naszą działalność. Poprzedni rok był udany dla BKS Biłgoraj. Mamy Certyfikat jako klub Polskiego Związku Piłki Nożnej. Utrzymujemy trzy drużyny w najwyższej klasie rozgrywkowej, czyli w I lidze wojewódzkiej. Wzmocniły się znacząco nasze drużyny grające w rozgrywkach turniejowych. Piłkarzy mamy coraz więcej. Dostajemy propozycje współpracy od kilku dużych akademii piłkarskich. Nasi wychowankowie reprezentują kadrę wojewódzką Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. Mamy bardzo utalentowaną dziewczynkę, która była na Zimowej Akademii Młodych Orłów. Jeden z naszych piłkarzy regularnie jest testowany w klubach, które posiadają seniorów w ekstraklasie i I lidze, czyli ma perspektywy i szansę do gry na wysokim poziomie. Ale w każdej grupie mamy mnóstwo dzieciaków godnych uwagi. Pracujemy na serio, rzetelnie, przykładamy się, poświęcamy dużo czasu dzieciom i młodzieży, a oprócz tego organizujemy mnóstwo rzeczy – pikniki, turnieje, obozy, zimowiska, wyjazdy na zawody ogólnopolskie. Wierzę w to, że 2023 r. także będzie udany dla BKS Biłgoraj – powiedział Michał Furlepa.

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów i partnerów plebiscytu. Głównym partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie - „Lubelskie, smakuj życie. Z dumą wspieramy sport”. Patronat honorowy nad plebiscytem sprawowali marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Były też inne nagrody, m.in. Kryształ Werbkowice dostał od naszej redakcji Puchar „Kroniki Tygodnia” z okazji 50-lecia klubu. W trakcie uroczystości kolejne osoby z okręgu zamojskiego, zasłużone dla piłkarstwa na Lubelszczyźnie, otrzymały nagrody specjalne 100-lecia Lubelskiego Związku Piłki Nożnej.

 

XXIII PLEBISCYT PIŁKARSKI „KRONIKI TYGODNIA”

PIŁKARZ ROKU 2022

1. Damian Szuta (Tomasovia Tomaszów Lubelski)

2. Kacper Łaba (Pogoń 96 Łaszczówka)

3. Patryk Dobromilski (Gryf Gmina Zamość)

TRENER ROKU 2022

1. Piotr Kmieć (BKS Biłgoraj)

2. Jerzy Bojko (Pogoń 96 Łaszczówka)

3. Waldemar Kogut (Unia Hrubieszów)

DRUŻYNA ROKU 2022

1. Łada 1945 Biłgoraj

2. Tomasovia Tomaszów Lubelski

3. Pogoń 96 Łaszczówka

MŁODZIEŻOWIEC ROKU 2022

1. Jakub Kapuśniak (Łada 1945 Biłgoraj)

2. Michał Wojtowicz (Tomasovia Tomaszów Lubelski)

3. Marcel Jędrzejewski (Pogoń 96 Łaszczówka)

DZIAŁACZ ROKU 2022

1. Michał Furlepa (BKS Biłgoraj)

2. Tomasz Walentyn (Huczwa Tyszowce)

3. Zbigniew Jeruzal (Pogoń 96 Łaszczówka)

Odznaczenia Polskiego Związku Piłki Nożnej

Sędzia Zasłużony – Marek Śliwiński.

Srebrna Honorowa Odznaka PZPN – Artur Tymecki.

Certyfikaty PZPN „Srebrne Gwiazdki” – Gaudium Zamość (odebrał prezes honorowy ks. Tomasz Winogrodzki) i Gryf Gmina Zamość (odebrał prezes Tomasz Bondyra).

Odznaczenia Lubelskiego Związku Piłki Nożnej

Srebrna Odznaka 100-lecia LZPN – Stanisław Anioł, Janusz Bakoń, Tomasz Blicharz, Mateusz Bojarczuk, Łukasz Burdzy, Artur Czerw, Przemysław Gałka, Rafał Kycko, Artur Mac, Krzysztof Pardo, Marek Śliwiński.

Złota Odznaka 100-lecia LZPN – Łukasz Burdzy, Jarosław Hasiak, Henryk Konstantynowicz, Paweł Lewandowski, Krzysztof Litwin, Zenon Maksymiak, Michał Mękal, Sergiej Sawczuk, Robert Suchodolski, Zbigniew Wlizło.

Jubileuszowy Srebrny Medal 100-lecia LZPN – Tomasz Bondyra, Piotr Burak, Ryszard Dziura, Paweł Fronc, Przemysław Jeczeń, Edmund Kawka, Arkadiusz Łaszkiewicz, Wiesław Niemiec, Piotr Pyrkosz, Janusz Różański, Krzysztof Rysak, Zdzisław Stec, Andrzej Swacha, Zenon Wajstuch, Wojciech Wronka, Janusz Zarębski.

Jubileuszowy Złoty Medal 100-lecia LZPN – Marian Derkacz, Andrzej Duda, Tadeusz Dudek, Krzysztof Fidor, Tadeusz Gontarz, Marek Grabowski, Dionizy Hałasa, Dariusz Herbin, Zbigniew Jeruzal, Jacek Juszczak, Zdzisław Kasperek, Marek Kłosek, Robert Kulik, Robert Kupczak, Włodzimierz Kwiatkowski, Mirosław Laskowski, Marcin Łyś, Jan Madyński, Ryszard Monastyrski, Jarosław Piskorski, Marek Pogódź, Andrzej Samulak, ks. Tomasz Winogrodzki.

Powiązane galerie zdjęć:

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Żenada 19.03.2023 18:56
Mogę się założyć, że za rok za stołami zasiądą ci sami, antykwariat zamojskiej piłki, z którą ci ludzi nie mają nic już wspólnego. Jakiś jubileusz może się jeszcze trafi np. niespełnionych planów i będą kolejne statuetki, albo srebrną zastąpią złotą. Bawią się w piłeczkę, albo komentują tacy zatroskani co dzieje się w piłce, a na gali statuetka. A potem ten ma wyrok, ten nie ma licencji, ten dawno już z piłką seniorów nie ma nic wspólnego.

Jak to możliwe? 18.03.2023 08:04
W piątek w Wielkim Poście chodzić po lokalach to fajna sprawa, prawda ksiądz? To przebieraniec?

Jak zwykle 17.03.2023 20:15
Jak zwykle to samo, tylko wszyscy starsi. Rudy najwcześniej czerwony, arbiter A chce być na każdym zdjęciu, a do mikrofonu też się rwą nie ci którzy powinni, ale tak bardzo chcą zaistnieć. Czyli jak to mówią - towarzystwo wzajemnej adoracji, a sukcesów mało! O wynikach nie wspomnę. Szkoda komentować . PS. Jak śledzie siedzieli hahaha

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama