13 marca komisarz wyborczy w Zamościu 1 opublikował obwieszczenie o wygaśnięciu mandatu wójta gminy Trzeszczany Stanisława Czarnoty. "W związku z prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Zamościu – II Wydziału Karnego z dnia 27 lutego 2023 r., w tym dniu wygasł mandat wójta gminy Trzeszczany". Obwieszczenie ogłoszono w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego i podano do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej.
Dotychczasowy wójt gminy Trzeszczany Stanisław Czarnota stracił stanowisko po tym, jak zapadł wobec niego prawomocny wyrok za poświadczenie nieprawdy i przekroczenie uprawnień. Wyrok skazujący wójta gm. Trzeszczany zapadł 27 lutego przed Sądem Okręgowym w Zamościu. Utrzymał on w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Hrubieszowie. A sąd pierwszej instancji, 19 stycznia ubiegłego roku uznał wójta gminy Trzeszczany winnym przekroczenia uprawnień i poświadczenia nieprawdy, co umożliwiło wypłatę nienależnego wynagrodzenia dwóm stażystom. Stanisław Czarnota został skazany przez sąd w Hrubieszowie na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Zasądzono mu również 2 tys. zł grzywny. Sąd Okręgowy w Zamościu utrzymał ten wyrok w mocy.
Kogo wyznaczy premier?
W ubiegłym tygodniu komisarz wyborczy w Zamościu 1 – sędzia Piotr Jan Szafrański – opublikował obwieszczenie, w którym potwierdził wygaśnięcie mandatu dotychczasowego wójta gminy Trzeszczany Stanisława Czarnoty. Materiały w tej sprawie zostały przekazane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W Wydziale Prawnym, Nadzoru i Kontroli w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim poinformowano nas, że wkrótce premier Mateusz Morawiecki wyznaczy osobę, która będzie pełniła obowiązki wójta gminy Trzeszczany.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że taką propozycję otrzymał radny Marek Ryś, przewodniczący Klubu Radnych "Wspólny Cel", która w Radzie Gminy Trzeszczany jest postrzegana jako opozycja byłego już wójta tej gminy Stanisława Czarnoty. Radny Ryś potwierdził informację o złożonej mu propozycji.
– Wstępnie zgodziłem się na objęcie tej funkcji na 2 miesiące. Ale nie chcę się wypowiadać, jaką ostatecznie decyzję w tej sprawie podejmie premier – powiedział nam radny Marek Ryś.
Inną kwestią, która wymaga wyjaśnienia, są przedterminowe wybory wójta. Najbliższe terminowe wybory samorządowe mają zostać przeprowadzone w 2024 r. Dokładny ich termin nie jest jeszcze znany. Według aktualnych ustaleń mają odbyć się po 31 marca, ale nie później niż 23 kwietnia przyszłego roku.
W Wydziale Prawnym, Nadzoru i Kontroli w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie poinformowano nas: jeżeli data ponownych wyborów wójta wypadnie od 6 do 12 miesięcy przed upływem kadencji, wówczas Rada Gminy może podjąć uchwałę o nieprzeprowadzeniu ponownych wyborów wójta przed upływem kadencji.
– Ta decyzja jest uprawnieniem rady gminy – może z niego skorzystać, ale nie musi – poinformowano nas w Wydziale Prawnym, Nadzoru i Kontroli w LUW w Lublinie.
Sądowe batalie byłego wójta
Były już wójt gminy Trzeszczany Stanisław Czarnota, jak mało który z gminnych samorządowców, toczył różne sądowe spory ze swoimi oponentami. Przed sąd pozywał miejscowych działaczy sportowych, seniorów, radnego i szefa OSP w Nieledwi. Sam także stanął przed sądem jako oskarżony w dwóch procesach.
W pierwszym z tych procesów, w 2019 r., były wójt gminy Trzeszczany został uznany winnym przekroczenia uprawnień, ale nie został wówczas skazany ani ukarany. W tej samej sprawie dotyczącej zakopania parafialnych śmieci gminną koparką wójt wniósł do sądu prywatny akt oskarżenia. Stanisław Czarnota poczuł się zniesławiony wypowiedziami dwojga seniorów z Nieledwi i radnego gminy dla telewizji internetowej. Sąd Rejonowy w Hrubieszowie uniewinnił troje mieszkańców Nieledwi od zarzutów przedstawionych przez wójta w prywatnym akcie oskarżenia. Sprawa zakończyła się prawomocnym wyrokiem korzystnym dla trojga pozwanych przez byłego wójta. Sąd Okręgowy w Zamościu oddalił apelację Stanisława Czarnoty, a Sąd Najwyższy oddalił jego wniosek o kasację wyroku.
W ostatnich latach był to kolejny prywatny akt oskarżenia byłego wójta przeciwko osobom, które publicznie wypowiedziały się na temat jego działalności. W 2016 r. wójt Czarnota poczuł się zniesławiony dwoma wpisami zamieszczonymi na portalu społecznościowym Facebook. Uznał je za insynuacje i pomówienia.
Wojciech Łysiak, ówczesny prezes klubu Spartan Nieledew, również wniósł do sądu prywatny akt oskarżenia. On także oskarżył wójta o pomówienia i zniesławienie. W końcu spór zakończył się polubownie – ugodą pozasądową. Przed sądem z byłym wójtem spotkał się również jeden z radnych z opozycji Andrzej Pirogowicz, który jest szefem OSP w Nieledwi. Były wójt obciążył go należnością za przechowywanie w garażu prywatnego ciągnika i z przyczepą. Nie miało znaczenia, że ten traktor był wykorzystywany przez strażaków do różnej statutowej działalności. W końcu Andrzej Pirogowicz wygrał męczący proces i odzyskał pieniądze, nawet z nawiązką.
Napisz komentarz
Komentarze