Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 16:25
Reklama
Reklama

Pijąc kranówkę, sporo zaoszczędzisz. A co ze zdrowiem?

Zamiast butelkowanej, pijesz wodę z kranu? Ulga dla portfela. Choć nie każdy to wie, kranówka może mieć nawet lepszą jakość niż woda ze sklepowej półki.

Woda kranowa jest zdatna do spożycia, jednak nie każdy się na to decyduje. Według badania TNS Polska na zlecenie marki Brita 46 proc. Polaków pije wodę z kranu – 28 proc. spożywa wodę nieprzetworzoną, a 18 proc. filtruje ją lub przegotowuje. Mimo to dalej można usłyszeć, że regularne picie kranówki jest szkodliwe. 

Czy pijąc wodę z kranu rzeczywiście powinniśmy obawiać się o zdrowie?

Mity nie dają za wygraną 

Zanim woda poleci z naszych kranów, musi zostać uzdatniona przez zakłady wodociągowe. Jeśli nie została zanieczyszczona, jest zdatna do spożycia. Pomimo to wielu z nas zamiast pić kranówkę kupuje wodę w butelkach. 

Prof. Agnieszka Nawirskia-Olszańska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu uważa, że ta niechęć do picia wody z kranu bierze się w przeszłości. Kiedyś w wodzie z wodociągów było dużo chloru, a nieszczelność sieci sprzyjała przedostawaniu się do niej nieczystości. Jeszcze wcześniej powszechne było przekonanie, że w kranówce mogą rozwijać się mikroorganizmy chorobotwórcze. To wszystko sprawiło, że wielu Polaków w trosce o zdrowie nie chce zmieniać swoich nawyków.  

Większe restrykcje 

Należy zaznaczyć, że nie w każdym miejscu w Polsce jakość wody z kranu będzie taka sama. Na pewno jednak normy dla wody w kranie są bardziej wygórowane niż dla wody z butelki. W większości bogatych krajów woda kranowa jest dobrej jakości i bezpieczna do picia po przefiltrowaniu albo bez niego. Dostarczanie wody jest ściśle regulowane i badane, a parametry jakościowe ujawniane są publicznie. 

Problemy z jakością wody mogą wystąpić miejscowo w związku z gorszym stanem technicznym wewnętrznej infrastruktury. Wówczas w wodzie mogą pojawić się drobinki oderwane od uszkodzonych i skorodowanych rur. Sygnałem ostrzegawczym w tym przypadku będą zmieniona barwa lub smak wody. 

Jej jakość możemy sprawdzić prywatnym testerem. W ten sposób dowiemy się o zawartości chloru i żelaza w cieczy, jej pH oraz twardości. Wody o znacznym stopniu twardości nie powinny pić osoby ze skłonnością do kamicy nerkowej. Ze względu na nerki zaleca się, żeby nie podawać jej również noworodkom ani osobom starszym. 

Taniej i ekologicznie 

Cena wody z kranu różni się w zależności od regionu i wodociągów dostarczających nam ją do domu. Dwulitrowa butelka z wodą kupiona w sklepie to z kolei wydatek kilku złotych. Picie wody z kranu będzie dużo tańsze niż tej w butelce. W ten sposób możemy śmiało zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie. 

Rynek wody butelkowanej na świecie to biznes wart obecnie nawet 270 mld dolarów. Co minutę globalnie sprzedawany jest ponad milion butelek. Niestety to prowadzi do znacznego zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi. A rozkład materiałów plastikowych może trwać nawet 1000 lat.

Ile wody powinniśmy pić?

Nasze ciało w około 70 proc. składa się z wody. Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie – w zależności od płci, temperatury i aktywności fizycznej. W czasie intensywnego wysiłku i upałów przyjmowanie nawet 4-5 litrów wody na dobę może być normą. 

Woda korzystnie wpływa na skórę, mózg, układ pokarmowy i nerki. Poprawia jędrność skóry, pamięć i koncentrację, zapobiega zaparciom i przyczynia się do usuwania z ciała szkodliwych produktów przemiany materii. 

Na odwodnienie szczególnie narażeni są seniorzy, którzy nie odczuwają pragnienia tak mocno jak osoby młodsze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
małko 29.03.2023 09:20
to i tak mnie nie przekonuje, zwłaszcza że bardzo lubie schłodzoną gazowaną wode z miętą i cytryną. A cisowianka którą zwykle kupuje podobno ma najcieńszą butelkę na rynku więc mniej martwi mnie środowisko, zwłaszcza że segreguję śmieci

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama