Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:48
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Biłgoraj: Obawiają się podwyżek

Ciepło do większości miejskich bloków dostarcza Biłgorajskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Ostatnio wśród mieszkańców pojawił się niepokój, jakoby na rynek miała wejść nowa spółka. Obawiają się oni wzrostu cen za ogrzewanie.
Biłgoraj: Obawiają się podwyżek
Mieszkańcy obawiają się, że pojawienie się nowej firmy na rynku spowoduje wzrost cen za ogrzewanie.

Autor: pixabay

Wiele bloków korzysta z ogrzewania pochodzącego z miejskiej sieci Biłgorajskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.  Głównym zadaniem tej spółki jest zapewnienie ciągłości dostaw energii cieplnej dla odbiorców z miasta. BPEC wytwarza, przesyła i dystrybuuje ciepło dla Biłgoraja.

Podczas jednego z zebrań rad osiedli mieszkaniec miasta zadał pytanie burmistrzowi odnośnie nowej spółki, która planuje wejść na miejski rynek. – Chodzą słuchy, że prywatna firma Veolia chce wejść na rynek. Jest to duża spółka, ale spółka prywatna. BPEC to spółka z kapitałem samorządowym, nad którą mamy kontrolę. Nowa spółka będzie dyktować warunki na miejskim rynku i ceny mogą na dzień dobry pójść w górę. Pierwszym celem spółki prywatnej jest zysk – stwierdził Mirosław Późniak.

Burmistrz Janusz Rosłan stawia sprawę jednoznacznie. Zapewnia, że ani jeden procent udziałów miejskiej spółki dostarczającej ciepło do mieszkańców nie zostanie sprzedany. Wyjaśnił, z jakich powodów firma pojawia się na biłgorajskim rynku.

Obecnie BPEC korzysta z ciepła produkowanego przez elektrociepłownię firmy Black Red White, znajdującej się przy ul. Krzeszowskiej w Biłgoraju. – Spółka ta też jest firmą prywatną. Umowy z BRW na dostarczanie ciepła zostały podpisane wiele lat temu. Pewnie wówczas niektórzy również zastanawiali się, jak to będzie, gdy spółka nastawiona na zysk zacznie sprzedawać ciepło. Niektórzy bali się, że sytuacja ta spowoduje wzrost cen – mówi burmistrz Janusz Rosłan. Dodaje, że wówczas umowy zostały skonstruowane w ten sposób, by zabezpieczyć interesy mieszkańców. Podkreśla, że ciepło otrzymywane od BRW jest finalnie tańsze dla mieszkańców, niż to produkowane przez BPEC z miału węglowego.

Korzyści takiej współpracy były obustronne. Biłgorajska spółka miała zapewnione ciepło dla mieszkańców, a firma BRW miała zbyt. – Bez BPEC to ciepło nie miałoby szans, aby dostać się do mieszkańców i bloków. Nie miałoby jak ogrzać wody w lecie, a w zimie grzejników – dodaje włodarz.

Sytuacja jednak zmieniła się w ostatnim czasie. Jak informuje burmistrz, BRW zamierza wygasić swoją elektrociepłownię. Tym samym pozbawi miasto dwóch megawatów ciepła w ciągu roku. W praktyce oznacza to, iż spółka, aby dostarczyć latem ciepłą wodę do bloków, musiałaby spalać miał węglowy. Dotychczas tego nie robiła, bo ciepło dostarczane z BRW w 100 procentach zaspokajało te potrzeby. – Natomiast w zimie, w okresie szczytowych, trwających przez dłuższy czas mrozów, mógłby wystąpić niedobór ciepła i niedogrzanie mieszkań – dodał.

Janusz Rosłan zaznacza, że rozmów z firmą Veolia nie zaczynało prowadzić miasto a BRW, które chce kupować od nich energię i ciepło. – BRW specjalizuje się w produkcji mebli, a nie ciepła. To była działalność zupełnie uboczna – dodaje włodarz. Podkreśla, że firma do 2030 roku zamierza całkowicie wyeliminować węgiel jako źródło ciepła. Chcą oni prowadzić działania ekologiczne, mające na celu zmniejszenie emisji CO². W tej sytuacji Veolia złożyła miastu propozycję sprzedaży dwóch megawatów ciepła. – Nas, jako miasto, zwolniłoby to z obowiązku inwestowania w budowę brakującego źródła ciepła – dodaje.

BPEC jednak jest ostrożny i nie ma pewności czy Veolia zainwestuje w Biłgoraju. Aby uniknąć sytuacji, w której zabraknie ciepła dla mieszkańców, spółka wystąpiła o warunki przyłączenia do gazu. Gdyby nie udało się zakupić ciepła od Veolii, wówczas zainwestowane zostałoby 1,5 mln zł w piec gazowy. – Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom ciepło przez 365 dni w roku – dodaje Rosłan.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama