Wielka gala z tej okazji już dzisiaj (piątek, 9 czerwca). Oficjalne odsłonięcie tablicy poświęconej Tadeuszowi Wicherkowi jest planowane na godz. 16. Obecny będzie oczywiście bohater tego popołudnia, ale z pewnością również wielu innych gości, bo honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także prezydent Zamościa ("Kronika Tygodnia" jest jednym z patronów medialnych).
Przypomnijmy, że Tadeusz Wicherek jest z Zamościem związany od dekady, czyli od momentu, gdy wygrał konkurs na szefa Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego. Honory za to, co zrobił dla tego zespołu, ale też miasta, są jak najbardziej zasłużone. Przede wszystkim bardzo zmienił orkiestrę, a z jej udziałem zrealizował naprawdę wyjątkowe, artystyczne przedsięwzięcia, m.in. widowisko muzyczne "Rock Loves Chopin" w Arena di Verona we Włoszech, koncert z legendarnym założycielem grupy "Deep Purple" w Sali Kongresowej w Warszawie, kolejny w Filharmonii Narodowej z Jackiem Wójcickim i Grażyną Brodzińską. Tadeusz Wicherek szefuje też od 2007 roku Zamojskiemu Festiwalowi Kultury, prezentującemu sztukę, muzykę i promującemu wielowiekowe związki kultury polskiej i włoskiej.
Gdy dedykowana mu tablica będzie już oficjalnie odsłonięta, w piątkowy wieczór na Rynku Wielkim w Zamościu odbędzie się koncert "jego" orkiestry, który poprowadzi Maciej Koczur, triumfator zeszłorocznego VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku.
Aleja Sław to symboliczna prezentacja osób zasłużonych dla Zamościa, których praca artystyczna i naukowa ma dla miasta wartość ponadczasową. Mają w niej już swoje miejsce m.in.: Jan Machulski, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Józef Kowalczyk i Paweł Dudziński.
Napisz komentarz
Komentarze